МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
06.10.2016 р. № 814/1270/16
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гордієнко Т.О., суддів Князєва В.С., Марича Є.В. розглянув в порядку письмового провадження справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 57508 доОСОБА_2 поліції України, вул. Академіка Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 Центральної атестаційної комісії №8 ОСОБА_2 поліції України, вул. Декабристів, 5 (вул. Спаська, 41), м. Миколаїв, 54001 третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачаОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України, вул. Ак. Богомольця, 10, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 провизнання протиправними дії, скасування рішення від 29.02.2016р.,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 поліції України, Центральної атестаційної комісії № 8 ОСОБА_2 поліції України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України, про визнання протиправними дії ОСОБА_2 поліції України щодо проведення атестування та складання рішення (висновок) Центральною атестаційною комісією № 8 ОСОБА_2 поліції України стосовно позивача, скасування рішення (висновку) Центральної атестаційної комісії № 8 ОСОБА_2 поліції України щодо позивача, що міститься в протоколі засідання комісії та атестаційному листі від 29.02.2016 року, а саме: « 4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач незаконно включив його до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, висновок підлягає скасуванню, оскільки він прийнятий в порушення норм чинного законодавства.
Відповідач ОСОБА_2 поліція України проти позову заперечував, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки атестування було проведено у межах наданих повноважень атестаційними комісіями та у спосіб, передбачений Законом України Про ОСОБА_2 поліцію і наказом МВС України від 17.11.2015 року № 1465.
Відповідач - Центральна атестаційна комісія № 8 ОСОБА_2 поліції України заперечень суду не надав, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України надала пояснення на позов, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки атестацію позивача проведено у відповідності до норм чинного законодавства.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. тому суд вважає за можливо, розглянути справу в порядку письмового провадження, за наявними в ній матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд дійшов висновку:
Наказом ОСОБА_2 поліції України по особовому складу ОСОБА_3 захисту економіки № 105 о/с від 07.11.2015 року відповідно до п. 9,12 розділу ХІ Закону України Про ОСОБА_2 поліцію призначено прибулих з Міністерства внутрішніх справ з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно зі штатним розписом з 07.11.2015: по управлінню захисту економіки в Миколаївській області ОСОБА_1, який мав спеціальне звання майор міліції, начальником відділу, присвоївши йому спеціальне звання майор поліції.
Наказом ОСОБА_2 поліції України від 20.11.2015 року № 210 о/с Про проведення атестування поліцейських апарату ОСОБА_2 поліції України, головних управлінь ОСОБА_2 поліції в Київській області та м. Києві було прийнято рішення про проведення атестування поліцейських апарату ОСОБА_2 поліції України та міжрегіональних територіальних підрозділів, в тому числі і ОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України.
Наказом ОСОБА_2 поліції України від 23.11.2015 № 102 Про організацію заходів з тестування особового складу ОСОБА_2 поліції України було встановлено умови допуску поліцейських до участі в атестуванні та зобовязано керівників структурних підрозділів апарату НПУ, міжрегіональних територіальних органів (ДВБ, ДПН, ДЗЕ, ДК), Державної установи Центр обслуговування підрозділів ОСОБА_2 поліції України, Головного управління ОСОБА_2 поліції в Київській області, Головного управління НПУ у м. Києві скласти списки поліцейських, які підлягають атестуванню.
На підставі цього наказу заступником начальника Управління захисту економіки в Миколаївській області складено список працівників цього управління, які підлягають атестуванню відповідно до Інструкції станом на 23.11.2015 року, в якому під номером 11 значиться позивач. Також складено атестаційний лист позивача, підготовлені на засідання атестаційних комісій додаткові матеріали щодо проходження служби поліцейськими.
Відповідно до п.10 Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських №1465 від 17.11.2015 року, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування. За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийняті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Відповідно до статті 57 Закону України Про ОСОБА_2 поліцію, атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри. Атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ № 1465 від 17.11.2015 року зазначено, що вона прийнята відповідно до статті 57 Закону України Про ОСОБА_2 поліцію .
Таким чином, атестація поліцейських є індивідуальним заходом, який здійснюється з метою оцінки ділових, професійних якостей поліцейських при призначені на вищу посаду, переміщення на нижчу, звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність поліцейського. Вищезазначеною нормою не передбачено проведення планових, всіх без виключення поліцейськими атестації для підтвердження ними відповідності займаній посаді.
Відповідно до п. 9 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про ОСОБА_2 поліцію № 580 від 02.07.2015 працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Таким чином, перелік підстав для проведення атестації передбачений ст.57 Закону України № 508 є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Оскільки позивача вже було прийнято на посаду відповідно до наказу ОСОБА_2 поліції від 07.11.2015 року, то правових підстав для проходження позивачем атестації не було, також відповідач не вказав, з яких саме підстав, передбачених ч.2ст.57 Закону № 580 проводиться атестація, тому дії відповідача щодо атестації позивача є протиправними.
Також вищезазначеною нормою передбачено право органів ОСОБА_2 поліції приймати на посаду до поліції працівників міліції або шляхом видання наказів про призначення за їх згодою, або при проходженні конкурсу на посаду. Позивача наказом від 07.11.2015 призначено з 07.11.2015 року на посаду оперуповноваженого управління захисту економіки в Миколаївській області ОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України за його згодою на підставі заяви без проведення конкурсу, яким не передбачена можливість проведення атестації позивача при переведенні.
Згідно з ч.1 ст.58 Закону України Про ОСОБА_2 поліцію призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Позивача наказом від 07.11.2015 року призначили на посаду безстроково із забезпеченням відповідних гарантій поліцейського, тому проводити його атестацію можливо лише в разі виникнення індивідуальних підстав передбачених ч.2 ст.57 Закону № 580.
Позивач зареєструвався в Єдиній централізованій відомчій телекомунікаційній мережі, в звязку з тим, що Наказом ОСОБА_2 поліції України № 102 від 23.11.2015 року передбачалось, що особи, які не зареєстровані в ЄЦВТМ не зможуть продовжити службу в поліції та відповідно до вимог ст.18 Закону України Про ОСОБА_2 поліцію поліцейський зобов'язаний: 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.
29.02.2016 року позивач проходив атестацію, за наслідками якої атестаційна комісія № 8, за результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення прийняла рішення, що позивач не відповідає займаній посаді, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність. В протоколі зазначено, що під час проведення атестування було досліджено атестаційний лист та інші матеріали, які було зібрано на особу, яка проходить атестування, а саме: Декларація про доходи, послужний список, інформаційна довідка, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених п.2 ч.5 ст. 5 Закону України Про очищення влади, інформації з відкритих джерел.
23.03.2016 року Центральна апеляційна комісія № 1 розглянула скаргу ОСОБА_1, членами вивчено скаргу і матеріали поліцейського та встановлено, що скаржником не набрано 60 і більше балів за професійний тест на загальні здібності та навички, у звязку з чим подана скарга розгляду не підлягає.
Позивач згідно атестаційного листа по тестуванню загальних навичок отримав 32/60 балів , по професійному тестуванню - 20/60 балів.
Згідно з п.16 Інструкції № 1465 передбачено, що атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Відтак, приймаючи рішення атестаційна комісія повинна була прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням всіх вищезазначених критеріїв.
Атестаційний лист свідчить, що керівник характеризує позивача позитивно, як досвідченого, дисциплінованого, ініціативного співробітника, свої функціональні обовязки виконує сумлінно.
Матеріали справи не містять доказів притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності в поліції.
Довідка результатів складання заліків з професійної підготовки від 19.05.2015 року свідчить, що позивач всі дисципліни (тактико-спеціальна підготовка, функціональна підготовка, вогнева, фізична підготовка) склав на добре та задовільно.
Довідка про результати перевірки, передбаченої Законом України Про очищення влади свідчить, що позивачем указані достовірні відомості щодо наявності майна (майнових прав).
Вищезазначені документи свідчать, що позивач зарекомендував себе досвідченим, дисциплінованим, ініціативним співробітником, характеризується позитивно, діючих дисциплінарних стягнень не має, службові обовязки виконує сумлінно.
Таким чином, атестаційною комісією не вказано, з яких підстав комісія дійшла висновку про невідповідність позивача займаній посаді.
Оскільки негативне рішення атестаційної комісії тягне за собою правові наслідки у вигляді звільнення особи зі служби через службову невідповідність, таке рішення, незалежно від форми його оформлення (протокол, окремий акт), повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття.
Таким чином, атестаційна комісія повинна мотивувати своє рішення (висновок).
ОСОБА_4, ані Інструкція не наділяють членів атестаційних комісій правом вирішувати питання можливості перебування позивача на службі в поліції на підставі власного, субєктивного сприйняття його, оскільки такий підхід до оцінювання може призвести до прийняття необєктивних, необґрунтованих і, як наслідок, неправомірних рішень.
Атестаційною комісією прийнято рішення про службову невідповідність позивача, але доказів того, що позивач не відповідає займаній посаді в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби матеріали справи не містять, тому суд дійшов висновку про незаконність висновку атестаційної комісії та необхідність його скасування, як протиправного.
Згідно зі ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Оцінюючи докази відповідно до ст. 86 КАС України, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити.
Керуючись статтями 11, 71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 поліції України щодо проведення атестування та складання рішення (висновку) Центральною атестаційною комісією № 8 ОСОБА_2 поліції України стосовно начальника відділу Управління захисту економіки в Миколаївській області ОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України майора поліції ОСОБА_1.
3. Скасувати рішення (висновок) Центральної атестаційної комісії № 8 ОСОБА_2 поліції України щодо начальника відділу Управління захисту економіки в Миколаївській області ОСОБА_3 захисту економіки ОСОБА_2 поліції України майора поліції ОСОБА_1, що міститься в протоколі засідання комісії та атестаційному листі від 29.02.2016 року, а саме: «4-займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя Т.О. Гордієнко
Суддя В.С. Князєв
Суддя Є.В. Марич