Ухвала суду № 61972046, 11.10.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
730/861/16-а
Номер документу
61972046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 730/861/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Тіслюк І.І. Суддя-доповідач: ОСОБА_1

У Х В А Л А

Іменем України

11 жовтня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Аліменка В.О.,

суддів Безименної Н.В., Кучми А.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області на постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 06 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И Л А:

У вересні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до Борзнянського районного суду Чернігівської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області, в якому просила:

Визнати рішення управління Пенсійного Фонду України в Борзнянському район Чернігівської області від 11.04.2016 року, яким їй відмовлено у перерахунку пенсії, неправомірним

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області здійснити перерахунок її пенсії, призначеної відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на день призначення пенсії) та Постанови КМУ від 31.05.2000 року №865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням розміру заробітне плати працюючим державним службовцям згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, як непрацюючому державному службовцю в розмірі 81% від заробітної плати державного службовця на відповідній посаді, в сумі 3045,84 грн., на підставі довідки управління соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації від 26.08.2016 № 1979 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, включивши як складові заробітної плати: посадовий оклад - 1723,00 грн., надбавка за ранг (9) - 90,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) -362,60 грн., надбавка за високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи (40%) - 870,24 грн. з 01 грудня 2015 року без встановлення будь-якого строку та обмеження у часі.

Постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 06 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Відповідачем, управлінням Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області, подано апеляційну скаргу, в якій пенсійний орган просить Постанову суду першої інстанції скасувати та постановити по справі нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права та надано невірну правову оцінку діям відповідача щодо неправомірності відмови у перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_2 у розмірі 81% заробітної плати заступника начальника, начальника відділу з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці Борзнянської РДА Чернігівської області, у звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з Постановою КМ України від 09.12.2015 року №1013.

Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження, то колегія суддів приходить до висновку про розгляд справу у порядку письмово провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 статі 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд першої інстанції, задовольняючи адміністративний позов, виходив з того, що хоча наразі порядок перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не визначений, однак виходячи із конституційних принципів, на яких базується здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, не можливо скасувати чи звузити обсяг існуючих прав на пенсійне забезпечення.

З таким висновком суду першої інстанції погоджується і колегія суддів апеляційної інстанції, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_2 з 20 червня 2006 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Борзнянському районі Чернігівської області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII у розмірі 81% заробітної плати, має страховий стаж 37 років, стаж державної служби 11 років, останнім її місцем роботи була посада заступника начальника, завідуючої відділом з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці управління праці та соціального захисту населення Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області.

26 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до управління ПФУ в Борзнянському районі про перерахунок пенсії в звязку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, надавши довідку управління соціального захисту населення Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області від 26.08.2016 року № 1979.

Однак, рішенням управління ПФУ в Борзнянському районі від 31 серпня 2016 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України від 28.12.2014 року № 76-VIII, згідно з п.2 ч.11 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до даного закону, скасовані. Також, згідно п.5 Закону України від 02.03.2015р. № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних пенсій, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовані норми пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» і з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені не перераховуються, та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013 (набрала чинності 15.12.2015р., застосовується з 01.12.2015р.) виключено п.4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року № 865, який визначав умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям.

Встановивши обставини справи, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне перейти до визначення правового регулювання спірних правовідносин та оцінки доказів.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про державну службу», яким визначаються загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.

Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії..

Згідно із ст.37-1 вказаного Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час звернення позивача щодо перерахунку пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції від 25 березня 2014 року) встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п.5 вказаної постанови (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 внесено зміни, які застосовуються з 01 грудня 2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час Кабінетом Міністрів України всупереч ст.37-1 Закону України «Про державну службу» також не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Частиною 1 ст.58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26 вересня 2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.

Підпунктом 3 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, виданої Управлінням соціального захисту населення Борзнянської райдержадміністрації від 26.08.2016 № 1979 заробітна плата на посаді заступника начальника, завідуючої відділом з питань обслуговування інвалідів, ветеранів війни та праці управління праці та соціального захисту населення Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області з 01.12.2015 року становить 3045,84 грн., в т.ч.: посадовий оклад 1723,00 грн., надбавка за ранг (9) 90,00 грн., надбавка за вислугу років (20%) 362,60 грн, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (40%) 870,24 грн.

Згідност.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті35, частиною другою статті38, частиною третьою статті 42і частиною п'ятою статті 48цьогоЗакону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача за перерахунком пенсії 26 серпня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з вересня 2016 року. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.09.2016 року, а не з зазначеної ним дати (01.12.2015р.).

Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

У зв'язку з цим, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим державним службовцям, що зазначено в довідці Управління праці та соціального захисту населення Борзнянської районної державною адміністрації Чернігівської області від 26.08.2016 року №1979 , виданій Позивачу, є протиправними.

Відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року відповідачеві було відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 06 вересня 2016 року.

Положеннями ч. 6 ст. 187 КАС України передбачено, що до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені положеннями Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VІ, який набрав чинності з 01.11.2011 року.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги

Відповідно до першої частини статті 9 Закону України «Про судовий збір» судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Відповідно до абз. 2 п.п. 2 п.1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлювалися у таких розмірах:

за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою 0,4 розміру мінімальної заробітної плати;

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:

за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у звязку з нововиявленими обставинами - 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги;

Крім того, відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві обєднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

В даному випадку, із позовної заяви вбачається, що Позивачем було заявлено дві вимоги немайнового характеру.

Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 06 вересня 2016 року становить 1212, 64 грн.

(Розрахунок: 1378*0,4=551,2 грн.*2 (кількість вимог немайнового характеру)=1102,4 сума судового збору за подання адміністративного позову до суду першої інстанції, 110 відсотків від цієї суми становить розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги 1102,4*110%=1212,64 грн.)

Підсумовуючи наведене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята відповідно до норм матеріального та процесуального права, враховано всі обставини справи, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції немає.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до п.10 ч.5 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.

Керуючись ст. 160, 183-2, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області на Постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 06 вересня 2016 року залишити без задоволення.

Постанову Борзнянського районного суду Чернігівської області від 06 вересня 2016 року залишити без змін.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області (адреса: вул. Незалежності, 2, м. Борзна, Чернігівська область, 16400) до Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському р-ні; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві; код банку отримувача (МФО): 820019; рахунок отримувача: 31211206781007; код класифікації доходів до бюджету: 22030001) судовий збір за подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду у розмірі 1212 (одна двісті дванадцять) гривень 64 (шістдесят чотири) копійки.

Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі оскарженню не підлягає.

Головуючий суддяВ.О. Аліменко

СуддіН.В. Безименна

ОСОБА_3

Головуючий суддя Аліменко В.О.

Судді: Кучма А.Ю.

ОСОБА_4