Справа № 585/3650/16-а
Номер провадження 2-а/585/56/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2016 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Яковець О.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Ромни адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобовязання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобовязання вчинити дії.
Свої вимоги мотивує тим, що з 12.05.2003 року він перебуває на обліку у Роменському обєднаному УПФ України Сумської обл. та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». 25.04.2016 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до виданої Прокуратурою Сумської обл. Однак, відповідач розпорядженням №125441 від 29.04.2016 року в перерахунку йому пенсії по заробітній платі відмовив у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.
Вважає, що розпорядження № 125441 від 29.04.2016 року суперечить положенням діючого законодавства України та порушують його права і охоронювані законом інтереси.
Тому просив визнати протиправними та скасувати розпорядження відповідача № 125441 від 29.04.2016 року; зобовязати відповідача здійснити з 25.04.2016 року перерахунок та виплату йому пенсії, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Прокуратури Сумської області №66-зп-16 від 18.03.2016 року.
В судове засідання позивач не з'явився, надавши до суду письмову заяву про підтримку позову та розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи. Свої письмові заперечення мотивував відсутністю права на проведення перерахунку пенсії, просив в позові відмовити в повному обсязі, оскільки вимоги позивача суперечать нормам чинного законодавства. Просили справу слухати без участі їх представника.
Дослідивши матеріали справи , суд дійшов такого висновку.
При розгляді справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, як одержувач пенсії, відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» з 12.05.2003 року. Пенсія первинно призначена згідно довідки № 14-140 від 05.03.2003 року виданої прокуратурою Сумської області і особистої заяви № 4/ 138 від 12.05.2003 року і становила 1228,59 ( 90 % від 1365,10 грн.). З 01.03.2008 року розмір пенсії перераховано згідно довідки № 18-121 від 17.03.2008 року виданої прокуратурою Сумської обл.. і особистої заяви № 4/ 203 від 24.03.2008 року і становив 4916,00 (90 % від 5462,22 грн.). (а.с.8).
25.04.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (а.с.9).
Розпорядженням № 125441 від 29.04.2016 року відповідач в перерахунку пенсії по заробітній платі відмовив у звязку з тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213- VІІІ з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. Після 01.06.2015 року пенсії на умовах ЗУ «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються. Таким чином, підстав для проведення перерахунку пенсії не має. Про прийняте рішення позивача було повідомлено листом вих № 2491/03-18 від 04.05.2016 р. (а.с.11-12).
Суд вважає, що розпорядження Роменського обєднаного УПФ України в Сумській обл.. №125441 від 29.04.2016 року суперечать положенням діючого законодавства України та порушують права і охоронювані законом інтереси позивача.
Такий висновок суду ґрунтується на положеннях частини 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії), відповідно до якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Як встановлено судом, починаючи з 2004 року відповідач неодноразово здійснював перерахунок пенсії позивача згідно поданих довідок прокуратури Сумської обл.. з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників. Розмір призначеної пенсії з 21.07.2010 року складав 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, яку позивач і отримував у 90 відсотковому розмірі.
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).
Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Встановлені Законом України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року положення щодо проведення перерахування пенсії з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, поширення їх на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, незалежно від часу виходу їх на пенсію, повністю залишені без змін в ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в новій редакції від 17.05.2012 року.
При перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені ЗУ від 02.03.2015 року « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Так як відбулася зміна у розмірі заробітної плати працівників прокуратури, відповідно до постанови КБУ № 1013 від 09.12.2015 року, перерахунок розміру призначеної пенсії позивачу повинен відбутися виходячи із приписів ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», що діяла на час призначення пенсії, а саме: призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у звязку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій про курсько-слідчих працівників. Перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно ч.12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, в рішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002.
Відповідно до ч.2 ст.161 КАС України (із доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 20.10.2011 року № 3932-УІ) при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Заперечення представника відповідача щодо відсутності у позивача права на проведення перерахунку пенсії спростовуються зазначеними положеннями Закону України «Про прокуратуру», правовою позицією Верховного Суду України , тому не можуть бути прийняті судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
І оскільки відповідач не довів правомірності винесеного розпорядження, то з врахуванням обставин встановлених судом, заява підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 71 ч.2, 159-163, 167, 186 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування розпорядження, зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Роменського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Сумської області №125441 від 29.04.2016 року.
Зобов'язати Роменське обєднане Управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити з 25.04.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» ( в редакції на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у Довідці Прокуратури Сумської області № 66-зп-16 від 18.03.2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Суддя підпис:
Копія вірна...
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_2