Ухвала суду № 61970887, 12.10.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
815/5279/16
Номер документу
61970887
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5279/16

УХВАЛА

12 жовтня 2016 рокусуддя Одеського окружного адміністративного суду, ОСОБА_1, дослідивши адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, за результатом розгляду якого позивач просить суд: стягнути з ФОП ОСОБА_2 на користь держави суму заборгованості по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 476 041,97 грн. відповідно до ч. 1 п 95.3 ст. 95 ПК України з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, а саме: р/р № 26058000001968 Акціонерний банк «Південний» (укр . грн.), МФО 328209; р/ № 26003525948260 Акціонерний банк «Південний» (долар США), МФО 328209; р/р № 26002515948 Акціонерний банк «Південний» (укр . грн.), МФО 328209; р/р № 2604510594801 Акціонерний банк «Південний» (укр . грн.), МФО 328209; р/р № 37511000205772 Казначейство України (укр. грн.), МФО 899998 та перерахувати суму податкової заборгованості; по податку на додану вартість із вироблених вУкраїні товарів (робіт,послуг) в сумі 295 833,75 грн. на р/р № 31113029700008, код платежу 1401100, Одержувач: УК у м. Одесі/Приморський район/14010100 38016923, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Одеській області МФО: 828011; по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 180208,22 грн. на р/р № 33112341700008 код платежу 11010500, одержувач: ГУ ДКСУ в Одеській області 38016923, банк одержувача: ГУ ДКСУ в Одеській області МФО: 828011.

Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Згідно з приписами ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Одночасно, з адміністративним позовом позивачем надано клопотання про відстрочення йому сплати судового збору.

Представник позивача просить відстрочити сплату судового збору з метою уникнення значних втрат Державного бюджету України.

Питання про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України Про судовий збір. Відповідно до ст. 8 вказаного Закону: враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судовому збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Зазначене положення закону кореспондується з приписами ч. 1 ст. 88 КАС України, а саме: суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони, тобто фізичної або юридичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов'язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Відповідно до Прикінцевих положеннях Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору, Кабінет Міністрів України зобовязав забезпечити відповідне фінансування державних органів, які позбавляються пільг щодо сплати судового збору.

Згідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 25.09.2015 року по справі № 2а-10730/10/1570, відмовлено Державній податковій інспекції у Суворовському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору, оскільки відсутність бюджетного фінансування не є підставою для звільнення скаржника від законодавчо встановленого обов'язку зі сплати судового збору.

Зазначена позиція збігається із висновками Європейського суду з прав людини у справі «Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України» від 18 жовтня 2005 року (заява № 70297/01).

Предстаником позивача не надано суду доказів на підтвердження того, що майновий стан позивача перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що клопотання представника позивача про відстрочення сплати судового збору по даній справі задоволенню не підлягає.

Оскільки суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, а позивач не надав до суду платіжне доручення у встановленому приписами Закону України Про судовий збір порядку, суддя приходить до висновку, що поданий адміністративний позов не відповідає приписам КАС України.

Згідно ч.1 ст.3 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір, ставка судового збору за подання до адміністративного суду субєктом владних повноважень адміністративного позову майнового характеру встановлюються у розмірі 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Таким чином, ставка судового збору для звернення до суду з зазначеною позовною вимогою майнового характеру становить: (476041,97+ 295833,75+180208,22) х 0,015=14281,26 грн.

Згідно п. 7 ст. 56 КАС України законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Частиною 2 ст. 58 КАС України визначено, що повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.

Адміністративний позов підписаний в.о. начальника ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_3 та начальником юридичного відділу ОСОБА_4, однак, до позову не надано доказів на підтвердження повноважень в. о. начальника ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеськіяй області та начальника юридичного відділу.

Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що адміністративний позов подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.

Виявлені недоліки повинні бути усунені шляхом надання документу про сплату судового збору у розмірі 14281,26 грн., доказів на підтвердження повноважень начальника ДПІ у Приморському р-ні м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області та начальника юридичного відділу.

Керуючись ст.ст. 105, 106, 108, 109 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання представника Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області про відстрочення сплати судового збору.

Залишити без руху адміністративний позов Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

Повідомити позивача про необхідність у термін до 28 жовтня 2016 року усунути недоліки та розяснити, що у разі не усунення у визначений судом термін недоліків, позов буде повернуто позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Бжассо