Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 2-а/641/167/2016 Справа №641/7646/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 жовтня 2016 року Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Колодяжна І.М., розглянувши в порядку скороченого провадження у приміщенні Комінтернівського районного суду м. Харкова адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов,язання вчинення дій ,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність відповідача ,яка полягає у невиплаті пенсії ; визнати протиправними дії відповідача , які полягають у відмові у поновленні пенсійних виплат ; зобов,язати відповідача поновити виплату пенсії негайно після проголошення судового рішення; стягнути з відповідача на користь позивача невиплачені з березня 2016 року по день проголошення судового рішення пенсійні виплати.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова подав до суду письмові заперечення, в яких просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Справу розглянуто судом відповідно до п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за віком і з 11.01.1999 року отримував пенсії за місцем свого проживання , що підтверджується копією пенсійного посвідчення №176946 , виданого 17.02.1999 року Свердловським міськсоцзабезом Луганської області.
З копії інформаційного листа Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова від 19 серпня 2016 року вбачається , що позивач перебуває на обліку в управлінні з 01.08.2014 року та отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 призначену відповідно ЗУ «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» по 29.02.2016 року . До сформованої електронної пенсійної справи долучена довідка Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради від 24.02.2015 року №6328007031 про взяття на облік особи , переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції за фактичним місцем проживання : ІНФОРМАЦІЯ_1. З 01.03.2016 року виплата пенсії позивачу припинена відповідно до списків Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району ХМР до з,ясування фактичного місця проживання. У зв,язку з набранням чинності постанов КМУ від 08.06.2016 року №352 «Про внесення змін до постанови КМУ від 01 жовтня 2014 року №509 та №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщених особам» , позивачу необхідно надати особисту заяву про поновлення виплати пенсії з оригіналами та копіями паспорту та довідки внутрішньо переміщеної особи. Після надання цих документів ОСОБА_1 буде включено до списків комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам для перевірки фактичного місця проживання. Після отримання рішення комісії з підтвердженням його фактичного місця проживання , управління винесене рішення про поновлення виплати пенсії.
За приписами ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо припинення позивачу з березня 2016 року виплати його пенсії, суд виходить з наступного.
Приписами ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
(положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009)
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Як встановлено з матеріалів справи та заперечень відповідача, виплату пенсії ОСОБА_1 припинено у зв'язку з ненаданням останнім заяви про поновлення виплати пенсії з оригіналами та копіями паспорту та довідки, виданої згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 509 (далі - Порядок № 509) .
Відповідач в обґрунтування припинення виплати пенсії зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 05.11.2014р. «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції» № 637 встановлює, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509.
Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 1 лютого 2015 р. такої довідки.
Суд зазначає, що вищезазначеними постановами Кабінету Міністрів України не встановлено підстав для припинення виплати пенсій. Приписи зазначених постанов не містять положень, які встановлюють обов'язок органів Пенсійного фонду припиняти виплату пенсій через відсутність довідки, виданої згідно з Порядком № 509.
Суд зауважує, що перелік підстав припинення виплати пенсії, визначений ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках передбачених законом.
Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведено нормою Закону стала підставою для припинення позивачу виплати пенсії. Також відповідачем не вказано й будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу припинення виплати пенсії, як ненадання довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення.
Крім того, приписами ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплата пенсії припиняється за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду.
Як вбачається з листа управління , виплата пенсії позивачу була припинена відповідно до списків Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради , яким не вирішувалося питання припинення виплати пенсії у відповідності до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Управлінням Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова не доведено законності рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1
Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Також суд зазначає, що припинення виплати позивачу пенсії у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення суперечить принципам, які закріплені в Конституції України та підставам, наведеним в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, за висновками, наведеними в рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень пункту 2 частини першої статті 49, другого речення статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 07.10.2009р. в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (статті 1, 3 Конституції України).
Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до яких громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право громадянина на одержання призначеної йому пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.
Таким чином, зміна пенсіонером місця проживання не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на отримання соціального захисту, а саме, отримання пенсії.
Враховуючи викладене, перевіривши оскаржувані дії відповідача на відповідність їх вимогам ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку, що відповідач, припиняючи з березня 2016 року виплату позивачу його пенсії діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки припинення виплати пенсії особі у зв'язку з ненаданням заяви про поновлення виплати пенсії , неотримання довідки, виданої згідно з Порядком № 509 не відноситься до законодавчо визначених підстав припинення виплати пенсії та суперечить приписам Конституції України.
Враховуючи, що виплату пенсії ОСОБА_1 було припинено неправомірно, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова поновити виплату йому пенсії та виплатити виниклу заборгованість з березня 2016 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст.2, 3, 6, 11, 17, 99,100,159 - 163, 183-2 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова поновити виплату ОСОБА_1 пенсії з березня 2016 року та виплатити виниклу заборгованість.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя - ОСОБА_2