Постанова № 61938616, 06.10.2016, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
908/938/16
Номер документу
61938616
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

06.10.2016 справа №908/938/16

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддіОСОБА_1 ОСОБА_2, ОСОБА_3 секретар судового засідання: за участю представників сторін: від позивача від відповідача 1 від відповідача 2 розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 без участі представника ОСОБА_5, довіреність №1 від 17.02.2016р. ОСОБА_6, довіреність №16 від 17.02.2016р. Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Босал-ЗАЗ» м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької областівід10.06.2016р. (підписано 16.06.2016 р.)у справі№ 908/938/16 (суддя Корсун В.Л.)за позовом Державної екологічної інспекції у Запорізькій області м. Запоріжжя до про Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Босал-ЗАЗ» м. Запоріжжя стягнення 156 866,05 грн. ВСТАНОВИВ: Позивач, Державна екологічна інспекція у Запорізькій області, звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Босал-ЗАЗ» шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 156 866,05 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про проведення Інспекцією планової перевірки відповідача, за результатами якої було встановлено здійснення ТОВ «Босал-ЗАЗ» господарської діяльності, повязаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу на те спеціально уповноважених державних органів, що є порушенням ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», чим завдано шкоду навколишньому природному середовищу у розмірі 156 866,05 грн.

Рішенням господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. 23.03.2016 р. у справі 908/938/16 позов задоволено.

Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Босал-ЗАЗ» м. Запоріжжя в доход місцевого бюджету Комунарського району м. Запоріжжя (р/р 33118331700005, код ЄДРПОУ 38025435, МФО 813015, код бюджетної класифікації 24062100, одержувач: УДКСУ у Комунарському районі м. Запоріжжя) 156 866,05 грн. шкоди завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Босал-ЗАЗ» м. Запоріжжя на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області (69035, м. Запоріжжя, вул. 40 років Радянської України, 72-А, код ЄДРПОУ 38025388, р/р 35214026081154, МФО 820172, ГУДКСУ Запорізької області) - 2 352,99 грн. судового збору.

В підставу прийнятого рішення судом покладено обґрунтованість заявлених вимог, доведеність факту порушення відповідачем природоохоронного законодавства, та те, що станом на 20.04.13р., тобто станом на час закінчення терміну дії у ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» дозволу (виданого 21.04.08р. на 5 років) на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а також станом на 17.05.13 (на час закінчення терміну повноважень територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища) вказане товариство не вчинило необхідних та достатніх дій визначених Порядком проведення та оплати робіт, повязаних з видачею дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи (затв. постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 № 302), для підготовки документів необхідних для отримання такого дозволу, а також Порядком визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі (затв. наказом міністерства екології та природних ресурсів України від 30.07.01р. № 286). А тому, посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 13.03.13 №159 в частині ліквідації територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища (зокрема державного управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області), які фактично ще діяли як станом на 20.04.13р. так і до 17.05.13, а також на постанову Верховного Суду України від 04.11.14 у справі № 3-162гс14, яка за аналогією повинна бути застосована місцевим господарським судом у справі № 908/938/16, є надуманим і безпідставним.

Не погодившись з прийнятим рішенням, ТОВ ІІ «Босал-ЗАЗ» звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. у справі № 908/938/16 скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Вважає прийняте судом рішення незаконним та необґрунтованим, прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права, а висновки, викладені у рішенні такими, що не відповідають обставинам справи.

Наполягає, що з метою отримання нового дозволу ТОВ «Босал-ЗАЗ» здійснило всі необхідні заходи, проте з причин, що не залежали від ТОВ «Босал-ЗАЗ» дозвіл було отримано лише 08.02.2014р. Заходи, виконані з боку ТОВ «Босал-ЗАЗ», листування з державними органами свідчать, що основною причиною неотримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами протягом значного часу була неможливість отримання відповідачем величини фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі, що виникла внаслідок невизначеності органу, який повинен визначити величини фонових концентрацій.

Оскільки затримка з отриманням величини фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі та, відповідно, дозволу на викиди виникла в результаті реорганізації органів охорони навколишнього природного середовища, вина підприємства у завданні шкоди відсутня, а відповідно підстави для стягнення шкоди також відсутні.

Державна екологічна інспекція у Запорізькій області проти доводів апеляційної скарги ТОВ ІІ «Босал-ЗАЗ» заперечила з підстав, викладених у відзиві. Просить апеляційну скаргу ТОВ ІІ «Босал-ЗАЗ» залишити без задоволення, рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. у справі № 908/938/16 залишити без змін.

Вважає рішення таким, що ґрунтується на всебічному, повному та об»єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи, є законним та обґрунтованим.

У зв»язку з перебуванням судді Ушенко Л.В. у відпустці, протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів, сформовано колегію у складі головуючий суддя Дучал Н.М., судді Геза Н.О., Мартюхіна Т.Д.

Розгляд апеляційної скарги відкладався, за клопотанням апелянта строк розгляду справи продовжувався.

Клопотаннями № 2558/12 від 03.08.2016р., № 3345/12 від 30.09.2016р. Державна екологічна інспекція у Запорізькій області просить розглянути справу без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами.

Представники ТОВ ІІ «Босал-ЗАЗ» в судових засіданнях наполягали на задоволенні вимог апеляційної скарги. Просили рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. у справі № 908/938/16 скасувати, ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України).

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, заслухавши в судових засіданнях пояснення представників відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено наступне.

Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області у період з 25.09.2013р. по 30.10.2013р. було проведено планову перевірку дотримання ТОВ ІІ «Босал-ЗАЗ» вимог природоохоронного законодавства України, результати якої оформлені актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.

За результатами перевірки виявлено, що ТОВ ІІ «Босал-ЗАЗ» здійснює господарську діяльність, повязану з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин стаціонарними джерелами спеціально уповноважених на те державних органів, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

В ході перевірки було встановлено, що термін дії дозволу №2310136700-33 від 21.04.2008р. на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» закінчився 20.04.2013р. На час перевірки підприємство здійснює експлуатацію технологічного устаткування пов»язаного з викидами забруднюючих речовин без дозволу на викиди. Зазначено, що Товариство має зареєстрований за № 2310136700-33 «Звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферу від стаціонарних джерел промислового майданчика ТОВ «Босал-ЗАЗ», що зареєстрований у Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища у Запорізькій області, лист від 29.03.2013р. № 359/10/05.

З метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час проведеної перевірки, Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області генеральному директору ТОВ «Босал-ЗАЗ» було видано припис № 172/07-П від 04.10.2013р., за яким останній в строк до 22.11.2013р. мав отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

В подальшому, 08.02.2014р., ТОВ «Босал-ЗАЗ» отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за № 2310136700-33 (термін дії вказаного дозволу з 08.02.2014р. по 07.02.2019р.).

На підставі довідки ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» від 17.11.2015 № 752 ( у відповідь на лист № 3002/03 від 12.11.2015р.) з додаванням підтверджуючих документів, про фактичний час роботи джерел викидів за період з 21.04.2013р. по 07.02.2014р. включно, відповідно до «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 за № 48/16064, відповідачу нараховано збитки, заподіяні державі ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» за період з 21.04.2013р. по 07.02.2014р. включно, розмір яких становить 156 866 грн. 05 коп.

Претензією від 16.02.2016р. № 518/03 позивачем запропоновано ТОВ «Босал-ЗАЗ» добровільно сплатити шкоду, заподіяну державі в сумі 156 866,05 грн.

16.03.2016р. відповідачем надіслано позивачу відповідь на претензію вих. № 225, в якій повідомлялося про безпідставність вимог, оскільки, на думку відповідача, затримка в отриманні дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами сталася не з вини ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ», товариством були здійснені усі необхідні дії для своєчасного отримання відповідного дозволу. За відсутності вини товариства, останнє звільняється від обов»язку відшкодування шкоди.

Відмова ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» відшкодувати державі заподіяні збитки у добровільному порядку стала підставою для звернення позивача з цим позовом до господарського суду.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість апеляційної скарги виходячи з наступного.

Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", Законом України Про охорону атмосферного повітря, а також земельним, водним, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, на пільгових умовах (ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України Про охорону атмосферного повітря, за приписами ст.2 якого відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.

Атмосферне повітря є одним з основних життєво важливих елементів навколишнього природного середовища (преамбула Закону України "Про охорону атмосферного повітря").

Охорона атмосферного повітря - система заходів, пов'язаних із збереженням, поліпшенням та відновленням стану атмосферного повітря, запобіганням та зниженням рівня його забруднення та впливу на нього хімічних сполук, фізичних та біологічних факторів (ст.1 того ж Закону).

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" (у редакції, чинній на час виявлення правопорушення) викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом (ст.34 наведеного Закону).

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря визначається Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затв. наказом Мінприроди України від 10.12.2008р. №639, зареєстрованої в Мінюсті 21.01.2009р. за №48/16064, що розроблена відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про охорону атмосферного повітря".

Як вірно зазначено судом першої інстанції, згідно чинного законодавства України, існує відповідний перелік нормативної документації, на підставі якої видається дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а саме:

1. Закон України "Про охорону атмосферного повітря".

2. Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

3. Постанова Кабінету Міністрів України від 13.03.02 № 302 "Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи".

4. Наказ Мінприроди України від 10.02.1995 р. № 7 "Про затвердження інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві".

5. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006р. №108 "Про затвердження Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців".

6. Наказ міністерства екології та природних ресурсів України від 30.07.01 № 286 «Про затвердження Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.08.01 за № 700/5891).

Згідно ст.1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільна система у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру.

Дозвільна (погоджувальна процедура) визначена законом як сукупність дій, що здійснюються суб'єктами господарювання, державними адміністраторами та дозвільними органами під час проведення погодження (розгляду), оформлення, надання висновків тощо, які передують отриманню документа дозвільного характеру.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" (у редакції, що діяла з 01.01.2013р.) передбачено, що виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються: необхідність одержання документів дозвільного характеру та їх види; дозвільний орган, уповноважений видавати документ дозвільного характеру; платність або безоплатність видачі (переоформлення, видачі дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру; строк видачі або надання письмового повідомлення про відмову у видачі документа дозвільного характеру; вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання документа дозвільного характеру; строк дії документа дозвільного характеру або необмеженість строку дії такого документа; перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності. Видача документів дозвільного характеру регіональними та місцевими дозвільними органами здійснюється за принципом організаційної єдності.

Порядок видачі (переоформлення, видачі дублікатів, анулювання) регіональними та місцевими дозвільними органами документів дозвільного характеру визначений ст.7 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», згідно з п.п.1, 8, 9 якої видача (переоформлення, видача дублікатів, анулювання) документів дозвільного характеру, оформлених регіональними та місцевими дозвільними органами, здійснюється в дозвільному центрі державним адміністратором за принципом організаційної єдності. Заява та документи, що додаються до неї, передаються державним адміністратором до регіональних або місцевих дозвільних органів у день реєстрації заяви або протягом наступного робочого дня. Регіональні та місцеві дозвільні органи протягом не більше ніж десять робочих днів з дня одержання від державного адміністратора заяви та документів, що додаються до неї, якщо інше не передбачено законом, оформлюють відповідний документ дозвільного характеру або письмове повідомлення суб'єкту господарювання про відмову у видачі документа дозвільного характеру та передають протягом одного робочого дня відповідні документи (письмове повідомлення) державному адміністратору. У письмовому повідомленні про відмову у видачі документа дозвільного характеру зазначаються передбачені законом підстави для такої відмови.

Механізм проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами врегульований Порядком проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, які отримали такі дозволи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. №302.

Цей Порядок (в редакції, що діяла до 30.10.2013р.) встановлює єдиний механізм проведення та оплати робіт пов»язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (п. 1).

Дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби на термін не менш, як 5 років (п. 3).

Для отримання (п. 4) дозволу су»єкт господарювання: а) оформлює заяву; б) готує документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин; в) провадить інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видів та обсягів викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, пилогазоочисного обладнання; г) проводить оцінку впливу викидів забруднюючих речовин на стан атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зони; д) розробляє плани заходів щодо: досягнення встановлених нормативів граничнодопустимих викидів для найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин; охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру; ліквідації причин і наслідків забруднення атмосферного повітря; остаточного припинення діяльності, пов'язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та приведення місця діяльності у задовільний стан; запобігання перевищенню встановлених нормативів граничнодопустимих викидів у процесі виробництва; здійснення контролю за дотриманням встановлених нормативів граничнодопустимих викидів забруднюючих речовин та умов дозволу на викиди; е) обґрунтовує розміри нормативних санітарно-захисних зон, проводить оцінку витрат, пов`язаних з реалізацією заходів щодо їх створення; є) проводить оцінку та аналіз витрат, пов`язаних з реалізацією запланованих заходів щодо запобігання забрудненню атмосферного повітря; ж) готує інформацію про отримання дозволу для ознайомлення з нею громадськості відповідно до законодавства.

Суб'єкт господарювання для розроблення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, може залучати установи, організації та заклади, яким Мінприроди надає право на розроблення цих документів.

Згідно із п. 5 наведеного Порядку, суб'єкт господарювання для отримання дозволу подає до територіального органу Мінприроди та установи державної санітарно-епідеміологічної служби у письмовій та в електронній формі документи, підготовлені відповідно до затвердженої Мінприроди «Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, а також вміщує в місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатись зауваження громадських організацій та окремих громадян.

Установа державної СЕС розглядає заяву та документи на отримання дозволу протягом 30 календарних днів з дати надходження документів та у разі відсутності зауважень готує висновок щодо видачі дозволу, який надається суб'єкту господарювання. У разі наявності зауважень документи повертаються суб'єкту господарювання з викладом їх змісту та зазначенням терміну повторного подання(п.6 Порядку).

Місцеві держадміністрації (п.7 Порядку) розглядають зауваження громадських організацій, у разі потреби організовують проведення їх публічного обговорення і протягом 30 календарних днів з дати опублікування інформації про намір суб'єкта господарювання отримати дозвіл повідомляють про це територіальний орган Мінприроди. Територіальний орган Мінприроди аналізує зауваження та у разі необхідності пропонує суб'єкту господарювання врахувати їх під час підготовки дозволу до видачі.

Територіальний орган Мінприроди (п. 8 Порядку) протягом 30 календарних днів розглядає заяву та документи на отримання дозволу і у разі відсутності зауважень видає дозвіл. У разі наявності зауважень документи повертаються суб'єкту господарювання з викладом їх змісту та зазначенням терміну повторного подання. Рішення про видачу дозволу надсилається територіальним органом Мінприроди суб'єкту господарювання та установі державної санітарно-епідеміологічної служби.

Відповідно до п.11 Порядку для продовження терміну дії дозволу суб'єкт господарювання завчасно, не пізніше ніж за 30 календарних днів до його закінчення, подає заяву до територіального органу Мінприроди, який видав дозвіл, та установи державної санітарно-епідеміологічної служби.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Вказана стаття унормовує загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини заподіювача шкоди.

Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення. При цьому, для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків (шкоди), потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) збитків (шкоди); 3)причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; 4) вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

При вирішенні спору на позивача покладається обов'язок довести розмір шкоди, завданої протиправною поведінкою, факт порушення відповідачем законодавства та причинний зв'язок між цим порушенням і завданою шкодою навколишньому середовищу.

Відповідач, в свою чергу, для звільнення від відповідальності має довести відсутність своєї вини.

В обґрунтування відсутності вини відповідача в несвоєчасності отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та здійснення усіх необхідних заходів для отримання вказаного дозволу ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ», останнім наведено наступну інформацію та надано наступні документи.

З метою отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» у зв»язку із закінченням терміну дії дозволу від 21.04.2008 № 2310136700-33, відповідачем у цій справі 11.02.2013р. було укладено договір №05/13-Э з ТОВ «НВП «ПІНТ», за умовами якого ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» (Замовник) передає, а ТОВ НВП «ПІНТ» (Виконавець) приймає на себе виконання робіт для проммайданчиків підприємства, а саме: інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу; підготовка документів обгрунтовуючих об»єми викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферу для підприємства. Виконання виконавцем робіт за договором було своєчасно оплачено відповідачем. На виконання умов договору між сторонами за договором № 05/13-Э від 11.02.2013 підписано Акти приймання-передачі робіт, датовані 01.04.2013р., передбачених договором, а саме: інвентаризація джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу; проведено інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин (складено звіт про інвентаризацію); розробка обґрунтування викидів в атмосферу (складання звіту з обґрунтування викидів).

28.02.2013р. в газеті «Запорізька Січ» №40-42 (5244-5246) опубліковано інформацію про намір отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідачем надано: лист № 196 від 05.03.2013р., адресований начальнику Держуправління охорони навколишнього середовища в Запорізькій області про реєстрацію звіту з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря; лист № 197 від 05.03.2013р., адресований начальнику Запорізького обласного центру гідрометеорології (ЗЦГМ) про надання інформації про фонове забруднення атмосферного повітря по певним забруднюючим речовинам; метеорологічні характеристики і коефіцієнти розсіювання; інформації щодо середньорічних концентрацій та максимальної з разових концентрацій для ТОВ «Босал-ЗАЗ»; акт виконаних робіт від 15.03.2013р., підписаний між ТОВ «Босал-ЗАЗ» та Запорізьким ЦГМ; запит від 19.03.2013р. №255, адресований начальнику Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області про надання консультації з питань розроблення природоохоронних програм для підприємства ТОВ «Босал-ЗАЗ»; лист № 268 від 20.03.2013р., адресований начальнику Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області про проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи та видачі висновку для отримання фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі для промислового майданчика підприємства ТОВ «Босал-ЗАЗ». Надання документів здійснено через державного адміністратора та підтверджено опис від 21.03.2013р.; лист № 320 від 02.04.2013р., адресований начальнику Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області про розгляд документів для постановки/зняття проммайданчика на державний облік; лист від 05.04.2013р. №332, адресований заступнику начальника відділу роботи зі зверненнями громадян облдержадміністрації про надання інформації на адресу Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області щодо звернень громадян та громадських організацій, пов'язаних з видачею дозволу ТОВ «Босал-ЗАЗ»; лист № 333 від 05.04.2013р., адресований начальнику Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області про визначення величини фонових концентрацій для промислового майданчика ТОВ «Босал-ЗАЗ»; відповідь № 1088/10/5 від 23.04.2013р. про направлення визначених розрахунковим методом величин фонових концентрацій забруднюючих речовин в атмосферне повітря, та необхідність узгодження них з Запорізькою обл.СЕС; заяву від 09.04.2013р. №346, адресовану начальнику Головного управління Держсанепідслужби у Запорізькій області про проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи та надання висновку щодо документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; заяву від 09.04.13р. №347, адресовану голові Державної санітарно-епідеміологічної служби України, головному державному санітарному лікарю України про проведення державної санітарно-епідеміологічної експертизи та надання висновку щодо документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря; лист від 26.04.2013р. №417, адресований начальнику Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області про встановлення величини фонових концентрацій забруднюючих речовин; лист від 25.05.2013р. №506, адресований директору Департаменту екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації про встановлення величин фонових концентрацій забруднюючих речовин.

13.06.2013р. отримано відповідь №83/2 Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації про повернення пакету без розгляду в зв'язку із невизначеністю організації, яка буде здійснювати видачу та установлення величин фонових концентрацій, оскільки не внесено змін до Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі, п.5.4. якого встановлено, що встановлення величин здійснюється територіальними органами Мінекоресурсів України.

09.08.2013р. подано заяву до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької Запорізької обласної державної адміністрації про надання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Документи подано через державного адміністратора (копія опису додається);

30.09.13р. подано заяву до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації про надання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами;

04.10.13р. отримано відповідь №1243 Департаменту екології та природних ресурсів обласної адміністрації про відхилення пакету документів у зв'язку з невідповідністю вимогам Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, а саме - через відсутність величини фонових концентрацій речовин.

23.12.2013р. ТОВ НВП «ПІНТ» звернулося до Департаменту екології та природних ресурсів Запорізької ОДА із запитом № 154/12-е про величини фонових концентрацій забруднюючих речовин.

Листом від 22.04.2014р. № 4578/2 величини фонових концентрацій були надано;

03.02.2014р. подано заяву та інші необхідні документи для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (копія опису додається) державному адміністратору для проведення реєстрації у реєстрі документів дозвільного характеру. Листом від 08.02.2014р. повідомлено про видачу дозволу № 2310136700-33.

Крім того, в обґрунтування своїх заперечень проти позову та затримки в отриманні дозволу, відповідач зазначав, що на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про ліквідацію бюджетних закладів, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України» від 21 вересня 2012 року № 176-О, з січня 2013 року відбулася реформа санітарно-епідеміологічної служби України. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про передачу майна до сфери управління Держсанепідемслужби України» від 22 січня 2013 року № 47 було створено нову структуру Головне управління Держсанепідемслужби у Запорізькій області, яке мало почати функціонувати (приймати документи та видавати висновки і погодження)з квітня 2013 року.

17 травня 2013 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про ліквідацію територіальних органів Міністерства охорони навколишнього природного середовища» від 3 березня 2013 року № 159 ліквідовано Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Запорізькій області.

13.06.2013р. листом №83/2 Департаментом екології та природних ресурсів Запорізької обласної державної адміністрації повернуто ТОВ «Босал-ЗАЗ» пакет документів без розгляду в зв'язку із невизначеністю організації, яка буде здійснювати видачу та установлення величин фонових концентрацій, оскільки не внесено змін до Порядку визначення величин фонових концентрацій забруднювальних речовин в атмосферному повітрі, п.5.4. якого встановлено, що встановлення величин здійснюється територіальними органами Мінекоресурсів України.

Зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. № 302 «Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов»язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян-суб»єктів підприємницької діяльності, які отримали такі дозволи» були внесені лише 07.08.2013р. та набрали чинності 30.10.2013р.

Відповідно до ст. 614 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

З матеріалів справи вбачається, що в діях відповідача не було умислу у заподіянні шкоди. Відповідач завчасно, у лютому 2013р. розпочав дії, направлені на оформлення документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Затримка у оформленні дозволу на викиди сталася не з вини відповідача, що є обов'язковою умовою для покладення на останнього відповідальності у вигляді відшкодування збитків.

Статтею 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" унормовано, що відповідальність згідно із законом несуть особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади.

Враховуючи наведене, матеріалами справи не підтверджується наявність всіх елементів складу цивільного правопорушення, необхідних для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди.

ТОВ «Босал-ЗАЗ» здійснювало залежні від нього заходи, направлені на отримання дозволу, однак з причин того, що органи державної влади не мали можливості реалізувати свої повноваження по його видачі, підприємство повинно бути звільнено від обов'язку по відшкодуванню збитків за викиди в атмосферне повітря з підстав відсутності в його діях вини, а також і відсутності причинного зв'язку між його діями та збитками, які нараховані позивачем, що виключає відповідальність у вигляді відшкодування шкоди.

Крім того, перевірка судом апеляційної інстанції розрахунку розміру збитків, заподіяних державі, що вимагаються до стягнення з ТОВ з ІІ «Босал-ЗАЗ» показала наявність арифметичних недоліків в здійсненому розрахунку, що значно збільшують розраховану суму збитків (шкоди), а значить і суму позову.

За результатами апеляційного провадження, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено неправильне застосування норм матеріального права, що відповідно до ст. 104 Господарського процесуального кодексу України є підставою для скасування рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. (підписано 16.06.2016р.) у справі 908/938/16 з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Результати апеляційного провадження у справі №908/938/16 оголошені в судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 102, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Босал-ЗАЗ» м. Запоріжжя на рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. (підписано 16.06.2016р.) у справі 908/938/16 задовольнити.

Рішення господарського суду Запорізької області від 10.06.2016р. (підписано 16.06.2016р.) у справі 908/938/16 скасувати.

Прийняти нове рішення у справі.

Відмовити Державній екологічній інспекції у Запорізькій області у задоволенні позову до Товариства з обмеженою відповідальністю ІІ «Босал-ЗАЗ» про стягнення шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 156 866,05 грн.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя Н.М. Дучал

Судді: Т.Д. Геза

ОСОБА_3

Надруковано 5 екз.:

1-позивачу

1-відповідачу

1-у справу

1-ДАГС

1-ГСЗО