Справа № 373/1617/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого-судді Залеської А.О.
за участі секретаря Руденко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький адміністративну справу за позовом Заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до Комунального закладу Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницької загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів», третя особа: ДВНЗ Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені ОСОБА_2, Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації,
про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості по виплаті одноразової грошової допомоги дитині, позбавленої батьківського піклування,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1, в якому просить визнати дії КЗ КОР «Переяслав-Хмельницька загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів» неправомірними та зобовязати здійснити перерахування та виплату ОСОБА_1 заборгованості по виплаті одноразової грошової допомоги у сумі 4186 гривень.
В судовому засіданні представник Бориспільської місцевої прокуратури Київської області прокурор Чичиркіна С.П. позов підтримала зіславшись на невиконання відповідачем ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» від 13.01.2005 № 2343-VI, внаслідок чого ОСОБА_1 по виходу зі школи-інтернат було виплачено 5000 грн., замість належних 9186 грн.( шість прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку).
ОСОБА_1 в судове засідання не зявилась, надала суду заяву в якій просить розглядати справу без її участі, позовні вимоги підтримала і просить задовольнити їх.
Представник відповідача - КЗ КОР «Переяслав-Хмельницької загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів» ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали, пояснивши, що навчальний заклад у своїй діяльності керується Постановою КМ України «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» від 05.04.1994 року за № 226 та розясненнями Міністерства освіти і науки, де вказано про те, що виплата допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку здійснюється виключно тим випускникам, які працевлаштувались по закінченню навчального закладу. Натомість, ОСОБА_1 продовжила навчання у вищому навчальному закладі Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені ОСОБА_2, а тому не має права на отримання обовязкової виплати саме у такому розмірі.
Представник ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені ОСОБА_2, в судове засідання не зявився, надав суду заяву в якій просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримала і просить задовольнити їх.
Представник Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації в судове засідання не зявився, про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до розпорядження Броварської районної державної адміністрації №237 від 17 лютого 2012 року, малолітній ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 статус дитини, позбавленої батьківського піклування(а.с.13).
Згідно путівки Департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації №1816 від 27 серпня 2014 року, ОСОБА_1 прибула до КОР «Переяслав-Хмельницька загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів»(а.с.15).
Відповідно до атестату серія КХ№48739349 виданого 28 травня 2016 року, ОСОБА_1 здобула повну загальну середню освіту в 2016 році у Комунальному закладі Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницька загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів»(а.с.16).
Відповідно до витягу з наказу №510 від 06 серпня 2016 року ОСОБА_1 зараховано студенткою першого курсу ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені ОСОБА_2(а.с.47).
На підставі наказу №311-О від 10 серпня 2016 року, у звязку із закінченням навчального року та випуском учнів 9 та 11 класів, які продовжують навчання в іншому навчальному закладі, та на виконання Постанови Кабінету Міністрів України №226 від 05 квітня 1994 року «Про поліпшення виховання. Навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, ОСОБА_1 виплачено 5000 грн.00 коп., що підтверджується відомістю №40 від 10.08.2016 року(а.с.17-18).
Відповідно до ч.7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечується за рахунок навчального закладу або відповідної установи у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, одягом і взуттям, а також одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку.
Вказана норма права визначає розмір одноразової грошової допомоги, а також вказує на випадки, у яких вона виплачується та осіб які мають право на її отримання. До таких випадків належить випуск дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування із навчальних закладів.
Також, ч.7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», не передбачає виплату одноразової грошової допомоги у розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку саме при працевлаштуванні випускника.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач правомірність своїх дій пояснює тим, що відповідно до ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок забезпечення випускників навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за рахунок навчального закладу або відповідної установи встановлюється Кабінетом Міністрів України. В свою чергу Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 встановлює різний розмір виплат для випускників при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу.
У відповідності до ст. 25 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» порядок відшкодування витрат, пов'язаних з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, у тому числі на харчування, одяг, взуття, м'який інвентар на одну фізичну особу, здійснення грошових виплат при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу, а також інших виплат, передбачених цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до державних соціальних стандартів.
Згідно ст. 39-9 вказаного Закону порядок відшкодування витрат на виплату допомоги випускникам закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, повне державне забезпечення відповідно до статті 8 цього Закону при працевлаштуванні та вступі до навчального закладу відповідно до норм забезпечення випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, положеннями ч. 7 ст. 8, ст.ст. 25, 39-9 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» вказують на те, що Кабінет Міністрів України затверджує порядок забезпечення випускників відповідною допомогою, а також порядок відшкодування витрат пов'язаних, з утриманням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та виплатою їм допомоги.
Посилання на те, що Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями встановлювати розміри відповідних виплат, у зазначених нормах права - відсутні.
У відповідності до п. 2 розділу «Прикінцеві положення» вказаного Закону було передбачено, що Закони України та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» Кабінету Міністрів України в шестимісячний термін з дня набрання чинності цим Законом було доручено привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На час набрання чинності Законом України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,а саме - 02 лютого 2005 року, стаття 8 передбачала виплату одноразової грошової допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів.
На виконання п. 3 розділу «Прикінцеві положення» вказаного Закону п. 13 Постанови від 05 квітня 1994 року № 226 з 09 вересня 2005 року було доповнено нормами, які передбачали виплату одноразової грошової допомоги в розмірі двох прожиткових мінімумів.
У подальшому ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» були внесені зміни, згідно яких випускники навчальних закладів із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, забезпечуються одноразовою грошовою допомогою в розмірі не менше шести прожиткових мінімумів для осіб відповідного віку. До Постанови від 05 квітня 1994 року № 226 також були внесені відповідні зміни.
Разом з тим, Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 у частині визначення осіб, яким виплачується вказана допомога, не було приведена у відповідність із ч. 7 ст. 8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування».Незважаючи на те, що вказаний Закон передбачав виплату одноразової допомоги всім випускникам, незалежно від працевлаштування, у Постанові від 05 квітня 1994 року № 226 залишилася вказівка на те, що відповідна допомога виплачується виключно при працевлаштуванні випускника.
Згідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З огляду на те, що Постанова від 05 квітня 1994 року № 226 не відповідає Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування»,який має вищу юридичну силу, суд вважає, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 слід керуватися ч. 7 ст. 8 вказаного Закону.
Таким чином, суд дійшов висновку про не відповідність дій КЗ КОР «Переяслав-Хмельницької загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів» вимогам Закону, що призвело до неповної виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у звязку з випуском з навчального закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а тому недоплачена сума підлягає стягненню за рішенням суду.
На підставі викладеного, керуючись ч.7 ст.8 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», ст.ст.10, 11, 17, 18, 70, 71, 72, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позов Заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до Комунального закладу Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницької загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів» про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості по виплаті одноразової грошової допомоги дитині, позбавленої батьківського піклування задовольнити.
Визнати неправомірними дії Комунального закладу Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницької загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІІ ступенів» та зобовязати його здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_5 недоплаченої суми одноразової грошової допомоги в сумі 4186 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
ОСОБА_6Залеська