Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/2682/16-а
Провадження № 2-а/553/82/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
21.09.2016м. Полтава
Ленінський районний суд м.Полтави у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Полтаві в складі:
головуючого судді - Кононенка С.Д.,
при секретарі - Бобильовій А.П.,
за участю позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Мельницької Т.В., розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та про зобов»язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої позивачем суми,-
В С Т А Н О В И В:
У липні 2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Полтави про визнання протиправними дій (бездіяльності) та про зобов»язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої позивачем суми, в якій просить відкрити провадження в адміністративній справі за її адміністративним позовом; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Полтави щодо відмови у перерахунку пенсії її, ОСОБА_1; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Полтави здійснити перерахунок та виплачувати пенсію їй, ОСОБА_1, в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди згідно Постанови №212 та індексації заробітної плати, відображеної в довідці № 17-55/267 від 16 травня 2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Полтавській області, відповідно до законодавства, яке діяло на момент дати призначення пенсії 27.06.2013 року та сплатити грошові кошти до яких належить матеріальна допомога та інші платежі що не враховані Пенсійним фондом та становлять 24158,52 грн.(без урахування індексації); від сплати судового збору звільнена на підставі п.9 ч.І ст.5 Закону України "Про судовий збір" як інвалід другої групи.
У серпні 2016 року ОСОБА_1 уточнила позовні вимоги в частині п.3 та просила суд: зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Полтави здійснити перерахунок та виплачувати пенсію їй, ОСОБА_1, в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди згідно Постанови №212 та індексації заробітної плати, відображеної в довідці № 17-55/267 від 16 травня 2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Полтавській області, відповідно до законодавства, яке діяло на момент дати призначення пенсії 27.06.2013 року, індексації пенсії, яка мені нараховувалась в період з 2013 року по теперішній час, та сплатити грошові кошти, що недоотримані мною за весь цей період та становлять 24158,52 грн.(без урахування індексації).
Ухвалою суду від 21.09.2016 року у справі було замінено сторону відповідача, а саме: управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м.Полтаві на правонаступника Полтавське об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 підтримала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала, надавши письмові заперечення проти позову, в яких просила відмовити в його задоволенні у повному обсязі.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, ознайомившись з запереченнями, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, прийшов до висновку , що заявлені вимоги підлягають до задоволення за наступних підстав.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна доводити ті обставини , на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду Ленінського району міста Полтави та отримує пенсію по інвалідності, як державний службовець, в розмірі 80% від загального розміру заробітної плати. Станом на 26.06.2013 р. має 11 років 3 місяці стажу державного службовця, до виходу на пенсію працювала на різних посадах в Головному управлінні статистики у Полтавській області. За станом здоров'я була вимушена звільнитися із служби. Пенсія призначена їй з 27.06.2013р.
Постановою Правління Пенсійного фонду від 14.02.2011р. № 5-1 ( на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 р. та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010р.) змінено форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу». До нової форми довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де зазначені виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках. Крім того, Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Полтави проводилась перевірка організацій на предмет правильності включення складових заробітної плати до довідки про доходи по кожній особі.
При підготовці довідки про доходи, для обчислення пенсії, до заробітної плати Головним управлінням статистики у Полтавській області внесено до графи «Інші виплати» матеріальна допомоги на оздоровлення та вирішення побутових питань, грошова винагорода згідно Постанови № 212 та індексація заробітної плати. Однак при нарахуванні пенсії ці виплати не враховувалися.
24.05.2016 року позивачка звернулася до відповідача з проханням здійснити перерахунок її пенсії, згідно довідки (за формою затвердженою Постановою Пенсійного фонду від 14.02.2011 ооку № 5-1) із зазначенням виплат, які не увійшли до заробітної плати, а саме матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода згідно Постанови № 212 та індексація заробітної плати) від 16 травня 2016 р. № 17-55/267 наданої їй Головним управлінням статистики у Полтавській області за її проханням.
Листом Полтавського Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 07.06.2016 р. № 92/Г-17 позивачу відмовлено, вказавши, що при призначенні розміру пенсії державним службовцям у заробітну плату не враховується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода згідно Постанови № 212 та індексація заробітної плати, оскільки ці виплати не належать до складових заробітної плати державного службовця. То підстав до зарахування зазначених виплат при нарахуванні пенсії державного службовця немає.
Суд, вважає дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними з наступних підстав.
Відповідач у своєму листі обійшов мовчанням факт отримання ним пенсійних внесків з виплат, зазначених у довідці від 16 травня 2016 р. № 17- -55/267 сум «інші виплати» та факт зарахування цих сум до «суми заробітку для нарахування пенсії» персоніфікованого обліку.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається із суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до цих положень матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода згідно Постанови № 212 та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим же Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". До нової форми довідки введено додаткову колонку «Інші виплати», де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках.
Окрім того, відповідно до листа Пенсійного фонду України від 13.07.2011р. №14399/03-20 "Щодо нарахування ЄСВ на суму матеріальної допомоги" базою для нарахування єдиного внеску є сума заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці".
Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010р. № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.10.2010р. за №994/18289.
Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. № 5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за № 114/8713.
Відповідно до п.п. 2.2.7, 2.2.12, 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати індексація заробітної плати, компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога відносяться відповідно до: додаткової заробітної плати; оплати за невідпрацьований час, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, а отже є базою для нарахування та утримання ЄСВ і відповідно, для нарахування пенсії.
Тобто, у відповідності до наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція з цього питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та 28 травня 2013 року № 21-97а13.
Статтею 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Враховуючи, що на виплачені позивачу суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди згідно Постанови №212 та щомісячної індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суд вважає неправомірною відмову відповідача здійснити перерахунок її пенсії.
У зв'язку з викладеним, відповідно до довідки про складові заробітної плати як інші виплати наданої 16 травня 2016 року, матеріальна допомога компенсація за невикористану відпустку та інші платежі що не враховані Пенсійним фондом становить 20132,23 грн.
Як вбачається з письмових пояснень на заперечення Полтавського Об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області» від 17.08.2016 №10759/16-05, щодо строків звернення до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави позивачки ОСОБА_1, то у зв'язку з тяжким захворюванням, 25.01.2012 позивачка перенесла важку операцію по видаленню пухлини в Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері. Наслідком цієї операції та післяопераційних реабілітаційних заходів (хіміотерапія та променеве опромінення) вона стала інвалідом 2 групи. Всі її дії були направлені на те щоб отримати належне лікування та домогтись стабільності стану свого здоров'я .
При оформленні пенсійної справи державного службовця у 2013 році позивачка усно консультувалась з інспектором Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави чому не включається колонка з довідки «Інші виплати». На що отримала відповідь, що матеріальна допомога на оздоровлен¬ня, на соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати та грошова допомога за сумлінну безперервну працю в органах державної влади є одноразовими і не враховуються для обчислення заробітної плати при призначенні пенсії. З тим самим питанням позивачка зверталась до заступника начальника Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Полтави. Відповідь була надана така ж сама.
Після проведеної операції в 2012 році та по березень 2016 року позивачка проходила системне лікування та обстеження в 3-й Міській клінічній лікарні та в Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері (довідки та виписки додаються), тому не мала сил і можливостей займатися питанням правильності нарахування її пенсії. 02.03.2016 вона знов потрапила до лікарні де, при розмові зі своїми знайомими, вона дізналася про можливість перерахування пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на соціально- побутові потреби, індексації заробітної плати та грошової допомоги за сумлінну безперервну працю в органах державної влади. До цього часу позивачка була впевнена в правильності нарахування її пенсії.
25.03.2016 року позивачка знов перенесла операцію в Полтавському обласному клінічному онкологічному диспансері (виписка з лікарні додається). Знов важкий реабілітаційний період і тому звернутись до відповідача з питанням перерахування пенсії вона змогла лише 23.05.2016 року.
Шестимісячний строк, визначений ст. 99 КАС України для звернення особи до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів, не сплинув.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3,6,9, 11, 18, 71 ч. 2, 94, 99, 158-163, 244-2 КАС України, ст. 19 Конституції України, Законами України "Про державну службу", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", «Про оплату праці», «Про пенсійне забезпечення», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Полтавського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій (бездіяльності) та про зобов»язання відповідача вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії та виплати недоотриманої позивачем суми - задовольнити.
Визнати протиправними дії Полтавського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Полтавське об»єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1, в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди згідно Постанови №212 та індексації заробітної плати, відображеної в довідці № 17-55/267 від 16 травня 2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Полтавській області, відповідно до законодавства, яке діяло на момент дати призначення пенсії 27.06.2013 року, індексації пенсії, яка їй нараховувалась в період з 2013 року по теперішній час, та сплатити грошові кошти, що недоотримані нею за весь цей період та становлять 24158,52 грн.(без урахування індексації).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави С. Д. Кононенко