Постанова № 61892166, 05.10.2016, Баранівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
273/1041/16-а
Номер документу
61892166
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Баранівський районний суд Житомирської області

Справа № 273/1041/16-а

Провадження № 2-а/273/30/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повна)

05 жовтня 2016 року Баранівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді Васильчук О. В. , секретаря судових засідань ОСОБА_1, з участю позивача ОСОБА_2 представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Баранівка справу за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії , -

В С Т А Н О В И В:

26 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області про визнання дій протиправними щодо відмови йому у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3848,19 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в сумі 2925,30 грн., та індексації доходів громадян в сумі 5949,26 грн, на які були перераховані та фактично сплачені страхові внески, та зобов"язання провести перерахунок та виплату пенсії з 29 січня 2016 року пенсії у розмірі 80 % від заробітної плати , з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці роботи , в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3848,19 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в сумі 2925,30 грн., та індексації доходів громадян в сумі 5949,26 грн .

Обгрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку у відповідача і отримує пенсію по 2 групі інвалідності від загального захворювання згідно Закону України «Про державну службу».

Позивач зазначає, що 29.07.2016 року він звернувся з заявою до відповідача про перерахунок його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3848,19 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в сумі 2925,30 грн., та індексації доходів громадян в сумі 5949,26 грн. Листом -відповіддю № 32/ф-8 від 02.08.2016 року відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат . Він із даною відмовою не погоджується, вважає її безпідставною, виходячи із наступного.

Виходячи із системного аналізу положень ст. 33 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оплату праці" матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того , ст. 41 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати ( доходи) , що враховуються у заробітну плату ( дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу ( заробітної плати) враховуються : суми виплат , отримуваних застахованою особою після набрання чинності цим Законом , з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані ( обчислені) та сплачені страхові внески ; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов"язкове державне пенсійне страхування.

Тому його пенсія повинна обчислюватись із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі із урахуванням вищезазначених виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2, позов підтримав та просив його задовольнити.

Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу», в структуру заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів не входить, а тому дані виплати не можуть зараховуватися в розмір пенсії при її призначенні.

Оцінивши зібрані по справі докази в сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку у відповідача, отримує пенсію по інвалідності ( 2 группа ) згідно Закону України "Про державну службу" , у розмірі 80% від заробітної плати з 07.03.2014 року ( а.с. 8-9 ).

ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3848,19 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в сумі 2925,30 грн., та індексації доходів громадян в сумі 5949,26 грн.

Листом - відповіддю № 32/ф-8 від 02.08.2016 року відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат ( а.с. 12).

Дана відмова є неправомірною, виходячи із наступного.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

У відповідності до ст. 41 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, в тому числі :

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону {Пункт 1 статті 41 в редакції Закону № 2464-VI від 08.07.2010}

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Згідно ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Тому матеріальна допомога, індексація, на які нараховувались страхові внески на обов»язкове державне пенсійне страхування за останні 24 місяці перед призначенням пенсії, що підтверджується довідками відповідача (а.с.10-11), враховуються при обчисленні розміру пенсії позивачу.

На правильність такої позиції вказував Верховий Суд України у своїх постановах . Зокрема у постанові Верховного Суду України від 04 березня 2014 року № 21-14а 14 зазначено, що Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону N 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року (Постанова N 21-430а11), 14 (Постанова N 21-125а13), 28 травня (Постанова N 21-97а13) та 6 листопада 2013 року (Постанова N 21-350а13) (справи NN 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13) відповідно зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, відповідає практиці Верховного Суду України з розгляду спорів цієї категорії та є наслідком правильного застосування норм матеріального права. Так, перевагу надано спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії (стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону України від 5 листопада 1991 року "Про пенсійне забезпечення"), а не законам України від 16 грудня 1993 року "Про державну службу" та від 24 березня 1995 року "Про оплату праці", які щодо спірних відносин є загальними.

Тому, на підставі викладеного, позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.

На цій підставі суд не бере до уваги подані представником відповідача заперечення, так як вони спростовуються вищенаведеним.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6,11,55, 69,71, 94, 99, 158-163, 167 КАС України, Законом України "Про державну службу", Законом України "Про оплату праці", Законом України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3848,19 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в сумі 2925,30 грн., та індексації доходів громадян в сумі 5949,26 грн., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески у повному обсязі .

Зобов"язати управління Пенсійного фонду України в Баранівському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 у розмірі 80 % від заробітної плати, з урахуванням всіх складових

( отриманих виплат) за останні 24 місяці роботи, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 3848,19 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових умов в сумі 2925,30 грн., та індексації заробітної плати в сумі 5949,26 грн., на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування , починаючи з 01.08.2016 року, з врахуванням фактично виплачених сум.

Допустити до негайного виконання постанову суду щодо перерахунку та виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць .

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Баранівський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: О. В. Васильчук