КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/8039/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Романенко В.А. Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2016 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Желтобрюх І.Л. та Мамчура Я.С.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
У липні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01 липня 2016 року відповідно до Закону України «Про державну службу» та виплатити пенсію державного службовця, призначену в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 липня 2016 року вказаний адміністративний позов був задоволений.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що позивач не має права на перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України справа розглядається у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 липня 2016 року - без змін.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 суд першої інстанції виходив з того, що у зв'язку з підвищенням із 01 грудня 2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям у позивача виникло право на перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
Суд встановив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
ОСОБА_2 02 липня 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Листом від 06 липня 2016 року № 179/С-10 Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Вказаний лист був обґрунтований тим, що з 01 червня 2015 року норми і положення Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення втратили чинність. Також відповідач зазначив, що порядок та умови перерахунку пенсій Кабінет Міністрів України не визначив.
Згідно з ч. 1 ст. 371 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_2, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Разом з тим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення ст. 371 Закону України «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям був визначений у п.п. 4, 5 постанови КМ України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Вказані норми права передбачали, що перерахунок пенсії здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Однак, постановою КМ України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми і положення, які встановлювали порядок і умови перерахунку пенсії були виключені.
Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям не були визначені.
Вирішуючи питання про наявність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 за вказаних обставин, колегія суддів керується тим, що станом на момент призначення позивачу пенсії було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення заробітної працюючих державних службовців.
На момент звернення ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області із заявою від 02 липня 2016 року ст. 371 Закону України «Про державну службу» закріплювала за позивачем право на перерахунок пенсії, однак не визначала порядку його здійснення. Відповідно до вказаної норми права умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Ураховуючи, що ст. 371 Закону України «Про державну службу» передбачено здійснення перерахунку призначених пенсій державним службовцям, проте Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію наведеної норми, колегія суддів вважає, що ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії в порядку та на умовах, які були визначені на момент її призначення позивачу.
Посилання відповідача на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», є необґрунтованими, адже вказана норма права стосується призначення, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Також необґрунтованими є посилання Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на те, що станом на 01 грудня 2015 року ст. 37 Закону України «Про державну службу» передбачає призначення пенсії державним службовцям у розмірі 60, а не 90 відсотків суми їх заробітної плати.
Так, у відповідності до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла станом на 01 грудня 2016 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Разом з тим, вказана норма права регулює правовідносини щодо призначення пенсії, а не її перерахунку, у зв'язку з чим не поширюється на позивач.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення про задоволення адміністративного позову ОСОБА_2
Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 25 липня 2016 року, та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 липня 2016 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 1832, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
У задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - відмовити.
Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 липня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді І.Л. Желтобрюх
Я.С. Мамчур
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Желтобрюх І.Л.
Мамчур Я.С