Ухвала суду № 61872571, 04.10.2016, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
04.10.2016
Номер справи
920/921/16
Номер документу
61872571
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про порушення провадження у справі

04.10.2016 Справа № 920/921/16

Господарський суд Сумської області у складі судді Сопяненко О.Ю.,

при секретарі Буренко Я.В.,

за участю представників сторін:

кредитора ДПІ в м. Сумах ОСОБА_1, ОСОБА_2,

боржника ОСОБА_3,

арбітражний керуючий - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Сумської області матеріали заяви №920/921/16

кредитора Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області

до боржника ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю Суми-Петрол (40000, м.Суми, майдан Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 30497520)

про визнання банкрутом

встановив:

Ухвалою господарського суду від 21.09.2016 року було прийнято до розгляду заяву ДПІ в м. Сумах про порушення справи про банкрутство ТОВ «Суми - Петрол» та призначено проведення підготовчого засідання на 04.10.2016 року.

Автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України відповідно до запиту суду на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого від 20.09.2016 р. не знайдено жодної кандидатури арбітражного керуючого про що судом отримано довідку щодо неможливості автоматизованого відбору кандидатури арбітражного керуючого від 21.09.2016 р.

У зв"язку з чим, судом було рекомендовано заявнику надати суду пропозиції щодо кандидатури арбітражного керуючого. Зобовязано боржника надати суду відзив на заяву ДПІ в м. Сумах.

На виконання вимог ухвали суду від 21.09.2016 року, ДПІ в м. Сумах направила суду клопотання № 43258/9/18-19-17 від 23.09.2016 року про призначення розпорядником майна боржника арбітражного керуючого ОСОБА_4

В судовому засіданні представники податкової інспекції усно підтримали подане клопотання щодо кандидатури арбітражного керуючого.

Арбітражний керуючий ОСОБА_4 направив суду заяву № 01-15/450 від 26.09.2016 року на участь у даній справі в якості розпорядника майна боржника.

Арбітражний керуючий ОСОБА_4 усно підтримав подану заяву зі згодою на призначення розпорядником майна у даній справі.

Також, до суду надійшла заява № 01-15/228 від 28.09.2016 року зі згодою на призначення розпорядником майна від арбітражного керуючого ОСОБА_6 та заява № 02-01/2138 від 29.09.2016 року від арбітражного керуючого ОСОБА_7

На виконання вимог ухвали від 21.09.2016 року, боржник направив суду відзив на заяву від 03.10.2016 року, в якому підтвердив наявність податкового боргу в сумі 2 587 198,00 грн., боргу по заробітній платі в сумі 217 672 518,21 грн. Також, боржник повідомив, що станом на 02.09.2016 року, у підприємства-боржника наявне майно на суму 453 876,26 грн., серед якого є транспортні засоби в кількості 76 одиниць, які перебувають у заставі ТОВ «ІФГ-Капітал» та ДПІ в м. Сумах. Рахунки в установах банків закриті, відкритий лише один рахунок в ПАТ КБ «ПриватБанк».

В судовому засіданні представник боржника усно підтримав позицію викладену у відзиві.

Перевіривши матеріали справи, дослідивши подані документи, заслухавши учасників судового процесу, суд встановив наступне.

Згідно з ч.1 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з ч.2 та ч.3 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи. Якщо справа порушується за заявою кредитора, господарський суд перевіряє обґрунтованість його вимог, їх безспірність, вжиття заходів щодо примусового стягнення за цими вимогами в порядку виконавчого провадження.

Матеріали справи свідчать, що ТОВ «Суми-Петрол» має податковий борг в сумі 858 347,92 грн. зі сплати податку на додатну вартість, серед яких 857 457,75 грн. основний платіж, 498,91 грн. штрафні санкції, 451,26 грн. пеня.

Факт наявності боргу в зазначеній сумі підтверджено розрахунками, постановою Сумського окружного адміністративного суду № 818/454/15 від 18.03.2015 року, відповідно до якої з боржника стягнуто 772 119,30 грн. податкового боргу з ПДВ, копіями податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих платників податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органом ,у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Таким чином, з викладеного вбачається, що чинне законодавство передбачає окремий порядок примусового виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому органи державної виконавчої служби до цієї процедури не залучаються.

Вказана правова позиція викладена у постанові ВГСУ від 17.02.2015 року № 925/1941/14, постановою Верховного суду України № 3-67 гс15 від 29.04.2015 року.

Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів. Реквізити відповідного судового рішення зазначаються в самому інкасовому дорученні.

ДПІ в м. Сумах направлено на адресу боржника інкасові доручення № 145, № 144 від 18.02.2016 року та № 655, № 657 від 22.09.2015 року про стягнення боргу в сумах 768 861,15 грн. та 769 947,20 грн.

Проте, вказані інкасові доручення було повернуто без виконання у звязку з відсутністю коштів на рахунку боржника.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до заяви про порушення справи про банкрутство додаються: докази того, що сума безспірних вимог кредитора (кредиторів) сукупно становить не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, якщо інше не передбачено цим Законом; рішення суду про задоволення вимог кредитора, що набрало законної сили; відповідна постанова органу державної виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження з виконання вимог кредитора.

Відповідно до ч. 3 статті 10 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом. Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» склад і розмір грошових зобовязань визначається на день подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство.

Факт наявності заборгованості в сумі 857 347,92 грн. (основний платіж з ПДВ) підтверджено доданим до заяви документами.

Крім того, відповідно до акту опису № 9 від 12.09.2016 року майно боржника на суму 168 047,65 грн. перебуває в податковій заставі. Майно на суму 478 945,90 грн. звільнено з податкової застави.

На час подання заяви у даній справі боржник на протязі більш ніж трьох місяців з дня виникнення безспірних вимог кредиторів в розмірі більше 300 мінімальних розмірів заробітної плати, не виконав свій обов'язок з їх сплати.

Так, на час подання заяви про порушення провадження у даній справі мінімальна зарплата складала 1 378,00 грн., відповідно 300 мінімальних розмірів заробітної плати - 413 400,00 грн.

З огляду на те, що безспірна заборгованість боржника перед кредитором в сумі 857 347,92 грн. перевищує 300 мінімальних заробітних плат, не була погашена протягом більш ніж трьох місяців після настання строку її погашення та підтверджується матеріалами справи (постановою), у звязку з чим, суд визнає розмір безспірних вимог кредитора в зазначеній сумі та дійшов висновку про наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч.9 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в ухвалі про порушення провадження у справі про банкрутство зазначається про призначення розпорядника майна, встановлення розміру оплати його послуг та джерела її сплати.

Згідно з абз. 1 ч. 1 статті 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Проте, як зазначалося вище, автоматизованою системою з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України відповідно до запиту суду на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого від 20.09.2016 р. не знайдено жодної кандидатури арбітражного керуючого про що судом отримано довідку щодо неможливості автоматизованого відбору кандидатури арбітражного керуючого від 21.09.2016 р.

У відповідності до вимог статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство суд визначає кандидатуру арбітражного керуючого без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих, з урахуванням рівня кваліфікації та спеціалізації арбітражного керуючого.

Як зазначалося вище, арбітражний керуючий ОСОБА_4 направив суду заяву № 01-15/450 від 26.09.2016 року на участь у даній справі в якості розпорядника майна боржника. Також, до суду надійшла заява № 01-15/228 від 28.09.2016 року зі згодою на призначення розпорядником майна від арбітражного керуючого ОСОБА_6 та заява № 02-01/2138 від 29.09.2016 року від арбітражного керуючого ОСОБА_7

Відповідно до статті 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобовязує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі. У разі якщо від арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), визначеного автоматизованою системою, не надійшла заява про згоду стати розпорядником майна в цій справі, то розпорядника майна призначає суд без застосування автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.

Відповідно до заяви № 01-15/228 від 28.09.2016 року арбітражного керуючого ОСОБА_6 вбачається, що останній займається діяльністю арбітражного керуючого з 2015 року, забезпечений офісним приміщенням, транспортним засобом, має другий рівень кваліфікації арбітражного керуючого.

Відповідно до заяви № 02-01/2138 від 29.09.2016 року арбітражного керуючого ОСОБА_7 вбачається, що останній займається діяльністю арбітражного керуючого з 2004 року, забезпечений офісним приміщенням, транспортним засобом, має пятий рівень кваліфікації арбітражного керуючого.

Відповідно до заяви № 01-15/450 від 26.09.2016 року арбітражного керуючого ОСОБА_4 вбачається, що останній займається діяльністю арбітражного керуючого з 2004 року, забезпечений офісним приміщенням, транспортним засобом, має пятий рівень кваліфікації арбітражного керуючого.

З викладеного вбачається, що арбітражні керуючі, які звернулися до суду з заявами на участь у даній справі, відповідають умовам передбаченим статтею 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», арбітражні керуючі ОСОБА_4 та ОСОБА_7 мають однаковий стаж роботи арбітражним керуючим та п"ятий рівень кваліфікації,однак, враховуючи той факт, що ініціюючий кредитор просив суд призначити розпорядником майна боржника у даній справі арбітражного керуючого ОСОБА_4, господарський суд, дослідивши подані документи, дійшов висновку про відповідність кандидатури арбітражного керуючого ОСОБА_4 умовам передбаченим статтею 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та призначення його розпорядником майна боржника у даній справі.

Згідно з ч. 2 статті 115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до порушення провадження у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п'яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень. Право вимоги грошової винагороди виникає в арбітражного керуючого в останній день кожного календарного місяця виконання ним повноважень розпорядника майна боржника. Сплата грошової винагороди арбітражному керуючому (розпоряднику майна) здійснюється шляхом її авансування заявником (кредитором або боржником) у розмірі, зазначеному у цій частині. Сума авансового платежу вноситься на депозитний рахунок нотаріуса та виплачується арбітражному керуючому (розпоряднику майна) за кожний місяць виконання ним повноважень розпорядника майна.

З огляду на викладені норми законодавства, суд встановлює грошову винагороду арбітражному керуючому ОСОБА_4 за виконання повноважень розпорядника майна боржника в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання ним повноважень, сплата якої здійснюється за рахунок сум, авансованих заявниками (ініціюючими кредиторами) на депозитний рахунок нотаріуса відповідно до ч. 2 статті 115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

При цьому суд звертає увагу на те, що такі витрати ініціюючих кредиторів відповідно до статті 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» відшкодовуються у першу чергу.

Згідно з ч.10 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з метою виявлення усіх кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, здійснюється офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи про банкрутство на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

Враховуючи викладене, господарський суд вважає за необхідне оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про порушення справи про банкрутство ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю Суми-Петрол (40000, м.Суми, майдан Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 30497520).

Керуючись статтею 1, 9, 10, 16, 19, 22, 114, 115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», статтями 4-3 , 33, 43, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

1. Порушити провадження у справі про банкрутство ОСОБА_5 з обмеженою відповідальністю Суми-Петрол (40000, м.Суми, майдан Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 30497520).

З моменту порушення провадження у справі про банкрутство:

пред'явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися лише у порядку, передбаченому цим Законом, та в межах провадження у справі про банкрутство;

пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися у випадку та порядку, передбачених цим Законом;

арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство;

корпоративні права засновників (учасників, акціонерів) боржника реалізуються з урахуванням обмежень, встановлених цим Законом;

задоволення вимог засновника (учасника) боржника - юридичної особи про виділення частки в майні боржника у зв'язку з виходом із складу його учасників забороняється;

рішення про реорганізацію або ліквідацію юридичної особи - боржника приймається в порядку, визначеному цим Законом.

2. Визнати вимоги ініціюючого кредитора ДПІ в м. Сумах у розмірі 858 347,92 грн., в .т.ч. 857 457,75 грн. безспірні вимоги.

3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах;

забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій;

не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій;

зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію;

не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.

Дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення.

4. Вжити заходи щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави.

5. Ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на сто пятнадцять календарних днів.

Розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого ОСОБА_4 (свідоцтво № 275 від 21.02.2013 року).

Встановити грошову винагороду арбітражного керуючого ОСОБА_4 за виконання повноважень розпорядника майна у розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень та сплачувати її за рахунок ініціюючого кредитора ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області.

Встановити строк подання розпорядником майна до господарського суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів, який не може перевищувати місяця та двадцяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду до 24 листопада 2016 року.

Розпорядник майна повинен скласти реєстр вимог кредиторів та подати його на затвердження до господарського суду не пізніше місяця та двадцяти днів після дати проведення підготовчого засідання суду до 24 листопада 2016 року.

Попереднє засідання суду призначити на 13 грудня 2016 року о 11:00 год. у приміщенні господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Шевченка, 18/1, каб. 303.

Покласти на розпорядника майна обов'язок повідомити сторін, а також інших учасників провадження у справі про місце, дату та час проведення попереднього засідання суду.

Встановити строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна боржника, який не може перевищувати двох місяців, а в разі значного обсягу майна - трьох місяців після дати проведення підготовчого засідання суду.

6. В задоволенні заяви № 01-15/228 від 28.09.2016 року арбітражного керуючого ОСОБА_6 та заяви № 02-01/2138 від 29.09.2016 року арбітражного керуючого ОСОБА_7 на участь у даній справі - відмовити.

7. Копію ухвали направити кредитору, боржнику, розпоряднику майна, органу ДВС, місцевому загальному суду, органу державної податкової служби, державному реєстратору за місцезнаходженням боржника, арбітражним керуючим ОСОБА_6 та ОСОБА_7

Згідно з ч.13 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ухвала про порушення провадження у справі про банкрутство набирає законної сили з моменту її винесення.

Суддя О.Ю.Сопяненко