Ухвала суду № 61860633, 06.10.2016, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
822/2208/14
Номер документу
61860633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

Справа № 822/2208/14

06 жовтня 2016 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Білої Л.М.

суддів: Гонтарука В. М. Граб Л.С.

розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника товариства з повною відповідальністю "Галицький ломбард" про заміну відповідача по справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства "Стожари" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Хмельницька міська рада, товариство з повною відповідальністю "Галицький ломбард" про визнання незаконними, скасування реєстрацій та свідоцтва,

В С Т А Н О В И В :

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, товариство з повною відповідальністю "Галицький ломбард" подало апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись при цьому на неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Ухвалами Вінницького апеляційного адміністративного суду від 02 вересня 2016 року було відкрито та призначено до апеляційного розгляду дану справу.

30 вересня 2016 року на адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду від представника товариства з повною відповідальністю "Галицький ломбард" надійшло клопотання про заміну відповідача по справі, а саме Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області на належного процесуального правонаступника.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення клопотання представника товариства з повною відповідальністю "Галицький ломбард" та необхідність заміни неналежного відповідача при апеляційному розгляді справи.

Розгляд даного клопотання регламентовано статтею 52 КАС України.

Судом встановлено, що 26.11.2015 року прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень "( далі - Закон№ 834-VIIІ).

Так, законом України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень " № 1952 - IV, в редакції Закону № 834 - VIIІ змінено систему органів, що здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

На виконання положень Закону № 1952- IV, в редакції Закону № 834 - VIIІ, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 25.12.2015 року № 1127, якою затверджено новий Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень ( далі Порядок № 1127).

Крім того, пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 26.11.2015 року № 834 - VIIІ встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майн ота їх обтяжень на території відповідних адміністративно - територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та /або республіканського Автономної республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києв та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. але не пізніше 30.04.2016 року.

Отже, зазначеними нормативно - правовими актами внесено зміни до системи органів здійснення державної реєстрації та передбачено існування перехідного періоду до 30.04.2016 року.

Пунктом 3 Наказу Міністерства юстиції України від 29.12.2015 року № 2791/15 " Про затвердження Змін до положень про територіальні органи Міністерства юстиції України в частині реалізації повноважень у сферах державної реєстрації" (далі - Наказ № 2791/15) установлено, що до набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України про припинення надання послуг органам державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції України, у сферах державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на території відповідної адміністративно територіальної одиниці (не пізніше 30.04.2016 року) такі органи здійснюють повноваження суб'єктів державної реєстрації відповідно до законодавства.

В силу пункту1 Положення про районні, у містах, міські ( міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 року № 1707/5 (далі - Положення № 1707/5) районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції є територіальними органами Міністерства юстиції України (далі - Положення).

Отже, уповноваженими органами у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у перехідний період до 30.04.2016 року, в контексті Наказу № 2791/5 та в силу пункту 1 Положення № 1707/5 були районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні управління юстиції.

Згідно п.2 ч. 1 ст. 6 Закону України " Про внесення змін до Закону України " Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації прав становлять суб'єкти державної реєстрації прав, зокрема виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 27 травня 2016 року внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи - Хмельницьке міськрайонне управління юстиції Хмельницької області (номер запису 167311100009000618).

Відповідно повноваження з Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області було передано до місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, а саме до Хмельницької міської ради - Відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

Отже з врахуванням вказаних обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для заміни відповідача при розгляді апеляційної скарги - Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області на Відділ державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

Крім того, колегія суддів зазначає, що відповідно до частини 2 статті 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з ініціативи суду. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Разом з цим відповідно до ст. 11 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Отже, на підставі вищенаведеного та керуючись положеннями КСА України, для об'єктивного та всебічного з'ясування обставин даної справи необхідно залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради.

В зв'язку з необхідністю заміни відповідача по справ та залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, суд оголошує перерву в розгляді справи.

Керуючись 11, 52, 53 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

1. Задовольнити клопотання представника товариства з повною відповідальністю "Галицький ломбард" про заміну відповідача по вказаній справі.

2. Замінити відповідача - Реєстраційну службу Хмельницького міськрайонного управління юстиції у Хмельницькій області на - Хмельницьку міську раду (Відділ державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради) (вул. Пилипчука, 3, м. Хмельницький);

3. Залучити до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління з питань реєстрації Хмельницької міської ради (вул. Соборна, 16 ,м. Хмельницький) ;

4. Копію ухвали направити сторонам по справі;

5. Оголосити перерву в апеляційному розгляді справи до 03 листопада 2016 року о 10:00 годин про що повідомити осіб, які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та не підлягає касаційному оскарженню

Головуючий Біла Л.М. Судді Гонтарук В. М. Граб Л.С.