Постанова № 61842730, 06.10.2016, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
06.10.2016
Номер справи
734/2498/16-а
Номер документу
61842730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/734/62/16 Справа № 734/2498/16-а

ПОСТАНОВА

іменем України

06 жовтня 2016 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого-судді Бузунко О.А.,

за участю секретаря Галюк Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Козелець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи позовні вимоги тим, що з 23 квітня 2010 року йому призначено пенсію відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 02 червня 2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років, з розрахунку 80% від середнього заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії, у зв'язку з підвищенням на 25 % посадових окладів працівників прокуратури, до якої додав довідку прокуратури Чернігівської області від 03 лютого 2016 року № 18-125, однак відповідачем неправомірно відмовлено йому у такому перерахунку.

Позивач в судове засідання не з'явився, від нього надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача також не з'явився в судове засідання, від нього надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника та проти заперечення позовних вимог, вказуючи на те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, що становить 10 740 гривень. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури чинним законодавством визначається саме КМУ. Постановою КМУ № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працівникам прокуратури і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. На час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії 02.06.2016 року ч.ч. 13, 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», які визначали право на перрахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність, у зв'язку з чим, законодавчо визначені підстави для такого перерахунку з цього часу є відсутніми. Відповідач наголошує, що відмова в перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії працівника прокуратури, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист. В зв'язку з чим просить в задоволенні позову відмовити.

З огляду на неявку в судове засідання всіх учасників процесу, які згідно вимог Кодексу адміністративного судочинства України є таким, що належним чином повідомлені про розгляд справи, а також беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд на підставі ч. 6 ст. 71, ч.ч. 4, 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу у порядку письмового провадження на основі наявних у справі доказів.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 80% від середнього заробітку.

02 червня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області із завою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок пенсії за вислугу років. До заяви позивач додав довідку про заробітну плату від 03 лютого 2016 року № 18-125.

02 червня 2016 року Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії, пославшись на те, що відбулись певні зміни в законодавстві.

Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.91р. № 1789-ХІІ (у редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Частиною 18 ст.50-1 вказаного Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії з 04 липня 2005 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії, тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.

Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З матеріалів справи слідує, що позивач працював в органах прокуратури та набув права на пенсійне забезпечення у 2010 році за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набуття такого права.

Отже, враховуючи наведені правові норми та фактичні обставини справи, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, суд дійшов висновку, що положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213 стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. З огляду на зазначене, доводи згідно з письмовими запереченнями відповідача в цій частині є необгрунтованими.

Не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії також те, що Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Так, відповідно до ч.13 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.

Необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 80% від заробітної плати.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років, виходячи з розміру 80% від місячної заробітної плати на підставі поданої довідки про суму заробітної плати прокурора є законними і обґрунтованими, та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Отже, з огляду на те, що за перерахунком пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 02 червня 2016 року, такий перерахунок має бути здійснений з 01 червня 2016 року.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області неправомірно відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії, тому позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років позивачу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,8,70,71,159,160-163,167,256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області провести з 01 червня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно довідки прокуратури Чернігівської області від 03.02.2016 року № 18-125 про заробітну плату, у розмірі 80 % від суми середнього заробітку без обмеження граничного розміру пенсії.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а для осіб які не були присутні під час проголошення протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя О.А. Бузунко