03.10.2016 Провадження по справі № 2-а/380/18/16
Справа № 380/1152/16-а
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
3 жовтня 2016 року Тетіївський районний суд Київської області в складі :
головуючого судді : Лісовенка П.І.
при секретарі : Романовській Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тетієві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області неправомірними щодо відмови у проведенні донарахування до пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області здійснити обрахунок пенсії, включивши в розрахунок суми індексації, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, зобов'язати відповідача здійснити виплату заборгованості за недоврахування пенсії з 28.09.2011 року.
20.09.2016 року в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 змінила предмет, підставу позову, збільшила позовні вимоги, зокрема просить: визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області неправомірними щодо відмови у проведенні донарахування до пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області здійснити обрахунок пенсії, включивши в розрахунок суми індексації, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань; зобов'язати відповідача здійснити виплату заборгованості за недоврахування пенсії з 28.09.2011 року із невключеної суми для обчислення пенсії 5716грн. 50коп.; визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області від 19.09.2016 року №2843/07 про відмову провести перерахунок пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області провести з 01.09.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 86% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Тетіївської районної державної адміністрації Київської області від 05.08.2016 року №65. (а.с.28-33).
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області Лисенко Н.М. позовні вимоги не визнала, посилаючись на письмові заперечення. (а.с.18-21; 43).
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи із наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тетіївському районі та отримує пенсію по 2 групі інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29.09.2011 року та на підставі наданих довідок про заробітні плату від 15.09.2011 року №129 та від 29.09.2011 року №140. Однак, при розрахунку пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Тетіївському районі не було включено в розрахунок заробітку для обчислення пенсії нарахованої суми індексації, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
Із довідки про складові заробітної плати, виданої Тетіївською районною державною адміністрацією 11.07.2016 року встановлено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.7).
Листом управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області від 21.07.2016 року №14/Л-04, ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії згідно поданої заяви 13.07.2016 року, оскільки, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація не передбачені ст.33 ЗУ «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.(а.с.8).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» ( на момент призначення позивачу пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1%, але не більше 90% від сум заробітної плати.
Відповідно до ч.2 ст.37-1 ЗУ «Про державну службу», перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 ст.1 ЗУ «Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 ЗУ «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до положень ч.2 ст.33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок
Відповідно до ч.1 ст.66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З викладених правових норм встановлено, що отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такі висновки викладені і в постанові Верховного Суду України від 04.03. 2014 року №21-3а14, яка у відповідності до положень ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування.
Таким чином, зі змісту наведених правових норм вбачається порушення прав позивача внаслідок відмови управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі в проведенні донарахування до пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Крім того, позивач просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі здійснити виплату заборгованості за недораховану пенсію з 28.09.2011 року.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва», затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, що набрала чинності 04.03.2011 року. Тобто, з цього часу позивач могла вільно ознайомитися з її змістом.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач отримує пенсію з 29.09.2011 року. Однак, ОСОБА_1 звернулася з позовом до суду лише 22.08.2016 року, тобто, з пропуском строку, визначеного ст.99 КАС України, при цьому не навівши в позовній заяві підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.
Як вбачається з матеріалів справи, нову довідку про складові заробітної плати від 11.07.2016 року позивач надав управлінню Пенсійного фонду України в Тетіївському районі разом із заявою про перерахунок пенсії 13.07.2016 року, тобто це саме той строк, з якого необхідно поновити порушене право. (а.с.6-8) .
Тому, суд вважає, що відповідач повинен здійснити даний перерахунок пенсії з 01.07.2016 року.
Щодо позовних вимог в частині визнання неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області від 19.09.2016 року №2843/07 про відмову провести перерахунок пенсії та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області провести з 01.09.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 86% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Тетіївської районної державної адміністрації Київської області від 05.08.2016 року №65, суд вважає наступне.
Із матеріалів справи встановлено, що 23.08.2016 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Листом управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області від 19.09.2016 року №2843/07 ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Тому, підстав перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року не має. (а.с.33).
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям було визначено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»
Тобто, законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою.
Законом України від 28.12.2014 року №76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2015 року, внесено зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», та викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України у Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни, які набрали чинності 01.01.2015 року, в статтю 37-1 ЗУ «Про державну службу», що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка чинна з 15.12.2015 року, було внесено зміни, зокрема до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме, виключено пункт 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» .
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, із 15.12.2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було.
Оскільки, чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів з 01.01.2015року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не має.
Крім того, відмова відповідача в перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримує, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав на соціальний захист.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, зокрема, необхідно визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні донарахування до пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області, починаючи з 01.07.2016 року, здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Тетіївською районною державною адміністрацією 11.07.2016 року, а в решті позовних вимог відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.19,46,92 Конституції України, Законом України «Про державну службу» №3723-12, Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, постановою КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст.69-71,160,162,163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні донарахування до пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тетіївському районі Київської області, починаючи з 01.07.2016 року, здійснити перерахунок та виплату в подальшому ОСОБА_1 пенсії державного службовця, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, згідно довідки про складові заробітної плати, виданої Тетіївською районною державною адміністрацією 11.07.2016 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Тетіївський районний суд Київської області.
Суддя: П.І.Лісовенко