Справа № 373/1598/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Реви О.І.
при секретарі Хоменко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 21.09.2016 звернулась до суду з позовом до відповідача та просить визнати протиправною відмову Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії як державному службовцю; здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця у розмірі 90% від розміру заробітної плати по її посаді державного службовця з моменту підвищення працюючим державним службовцям заробітної плати.
27.09.2016 відповідач направив до суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що ст. 371 Закону України «Про державну службу» втратила чинність з набранням 01.05.2016 чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015. За цим законом не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям.
Постанова КМУ № 865 від 31.05.2000 зазнала змін і з неї було виключено норму про здійснення перерахунку призначеної пенсії державним службовцям.
Позивач у судовому засідання позов підтримала в повному обсязі та просить його задовольнити.
Представник відповідача заперечила щодо задоволення позову з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Проаналізувавши вище зазначене положення Закону суд дійшов висновку, що воно стосується лише осіб, яким пенсія призначається на даний час. Крім цього, у зазначеному положенні не містяться посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.
Таким чином, не вбачається скасування норм Закону щодо призначення чи перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, ст. 371 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 371 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
13.09.2016 ОСОБА_1 звернулась із заявою до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про проведення перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця в зв'язку з набуттям чинності постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» виключено п.4 (яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії) свідчить про неврегульованість питання перерахунку пенсій державних службовців, що передбачено ст. 371 Закону України «Про державну службу», у визначеному порядку.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п. 38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, відповідачем не доведено, що обмеження позивача у реалізації її права на перерахунок пенсії державного службовця відбулось через обмежені фінансові можливості держави та реальні загрози економічній безпеці України.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Зважаючи на вищевикладене та положення ст.ст. 43, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.09.2016 у зв'язку із підвищенням заробітної плати спеціаліста ІІ категорії Управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області.
Позивач як інвалід ІІ групи звільнена від сплати судового збору, а тому судовий збір у розмірі 551,20 грн. слід стягнути із відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 8, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 371 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 8, 9, 17-19, 71, 79, 94, 159, 161-162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2015 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову № 107/Л-01 від 19.09.2016 Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу спеціаліста ІІ категорії Управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області.
Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.09.2016 перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу спеціаліста ІІ категорії Управління соціального захисту населення Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь держави судовий збір у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.І.Рева