Постанова № 61812873, 05.10.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
822/1649/16
Номер документу
61812873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/1649/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2016 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторін та третьої особи

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі до Ярмолинецької районної державної адміністрації в особі відділу з питань реєстрації, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Лани Поділля" та ОСОБА_3 про визнання протиправним і скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 26371638 від 23.11.2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Енселко Агро", за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - відділу Держгеокадастру в Ярмолинецькому районі звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Ярмолинецької районної державної адміністрації в особі відділу з питань реєстрації, за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Лани Поділля" та ОСОБА_3 , в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень - реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки, яке прийняте відповідачем на підставі договору оренди землі, укладеного 10.11.2015 року між ТОВ "Лани Поділля" та ОСОБА_3.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в 2012 році між ТОВ "Енселко Агро" та ОСОБА_3 укладено договір оренди земельної ділянки, яка знаходяться на території Солобковецької сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, строком на п'ять років. Даний договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у Ярмолинецькому районі, правонаступником якого є управління Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі. В серпні 2016 року ТОВ "Енселко Агро" стало відомо, що реєстраційною службою Ярмолинецького районного управління юстиції, повноваження якої щодо вчинення реєстраційних дій передано відповідачу, було проведено державну реєстрацію договору оренди тієї самої земельної ділянки, укладеного між ОСОБА_3 та ТОВ "Енселко Агро". Відмічає, що рішення державного реєстратора про державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки, прийняте з порушенням чинного законодавства України, оскільки ним при вчиненні реєстрації не перевірено, чи були зареєстровані права на земельну ділянку за іншими особами, в зв'язку з чим відповідачем допущено порушення, за якого одну і ту ж земельну ділянку було передано в оренду різним орендарям.

Ухвалою суду від 25.08.2016 року відкрито провадження у справі та витребувано у Ярмолинецької районної державної адміністрації в особі відділу з питань державної реєстрації копію реєстраційної справи щодо реєстрації іншого речового права (оренди земельної ділянки), вчиненої на підставі договору оренди земельної ділянки укладеного 10.11.2015 року між ТОВ "Лани Поділля" та ОСОБА_3.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задовольнити з підстав, що зазначені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні по справі позов не визнала та вказала на те , що Ярмолинецька района державна адміністрація не є належним відповідачем по справі, оскільки оспорюване рішення не приймали та не є правонаступниками реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції . Крім того, пояснила, що при передачі архіву реєстраційною службою Ярмолинецького районного управління юстиції до Ярмолинецької районної державної адміністрації не передавалась визначена вище реєстраційна справа.

Третя особа - ТОВ "Лани Поділля" в судове засідання по справі уповноваженого представника не направило, про причини неявки суд не повідомило, хоча належним чином повідомлене про дату, час та місце розгляду справи.

Третя особа - ОСОБА_3 в судове засідання по справі не з`явивися, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Представник управління Держгеокадастру у Ярмолинецькому районі в судовому засіданні позов підтримав.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши письмові докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 02.08.2012 року між позивачем, як орендарем, та ОСОБА_3, як орендодавцем, строком на п'ять років укладено договір оренди землі щодо земельної ділянки розміром 2,61 га, кадастровий №68258872:02:005:0060, який зареєстрований в управлінні Держкомзему у Ярмолинецькому районі, про що у Державному реєстрі земель (далі - ДРЗ) вчинено запис від 05.12.2012 року за №682580004003-896.

Вищевказаний договір оренди землі є чинними на даний час, ніким не оскаржений та не визнаний в судовому порядку недійсним, що також підтверджується наявними в матеріалах справи копіями розділу 1АА 010969 Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі та поземельних книг.

Крім того, матеріалами справи також підтверджується, що ОСОБА_3 укладено новий договір оренди землі щодо вищевказаної земельної ділянки з ТОВ "Лани Поділля".

Суд встановив, що на підставі нового договору оренди №27 від 10.11.2015 року, укладеного між зазначеною вище фізичною особою та ТОВ "Лани Поділля", відповідачем повторно зареєстровано право оренди вищезазначеної земельної ділянки за ТОВ "Лани Поділля", що підтверджується рішеннями реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 26371638 від 23.11.2015 року, про державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельної ділянки за кадастровим номером №6825887200:02:005:0060, площею 2,61 га, зареєстрованого на підставі договору оренди, укладеного між ТОВ "Лани Поділля" та ОСОБА_3.

Суд також враховує, що за ч.4 ст.31 Закону України "Про оренду землі", а також пунктом 12.4. вищевказаних укладених з позивачем договорів оренди землі визначено, що розірвання договору оренди в односторонньому порядку не допускається.

Відповідачем та третіми особами, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не доведено, а судом не встановлено інших підстав для припинення первинних договорів оренди, які визначені вимогами Закону України "Про оренду землі", а також пунктами 12.2-12.5. укладених з позивачем договорів, в тому числі шляхом розірвання їх в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, яка діяла на час укладення даних договорів оренди), такі договори оренди землі підлягали державній реєстрації і на підставі ч.1 ст.210 ЦК України, ст.125 ЗК України та ст.18 Закону України "Про оренду землі", набирають чинності після їх державної реєстрації.

Як зазначено вище, первинні договори, укладені з позивачем, пройшли державну реєстрацію, що також підтверджується наявними в таких договорах оренди відмітками управління Держкомзему в Ярмолинецькому районі Хмельницької області.

Відповідно до п.3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 11.02.2010 року №1878-VІ "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" та інших законодавчих актів України" до 1 січня 2013 року державна реєстрація права власності, права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.

Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. Нерухоме майно, за цим законом визначається як - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.

На підставі ч.2 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно" (тут і далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), держава повинна гарантувати достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

У ч.4 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень.

Статтею 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з ч. 4 ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Пунктом 1 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", зазначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також; відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Пунктом 8-1) ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобов'язані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки.

Відповідно до п.п.4, 6 ч.1 ст.24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують або заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

З аналізу наведеного вище можна дійти висновку, що додаткового зобов'язання позивача щодо перереєстрації права оренди землі в новому Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чинним законодавством України не передбачено.

Таким чином, суд вважає, що не перевіривши вищевикладені обставини, та не отримавши інформацію про зареєстровані права оренди землі до 01.01.2013 року, зокрема щодо існування договірних відносин між ТОВ "Енселко Агро" та ОСОБА_3, реєстраційною службою Ярмолинецького районоого управління юстиції було прийнято протиправне рішення про державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, а саме: реєстрацію права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі, що укладений між землевласником та ТОВ "Лани Поділля".

Згідно із ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що оскаржуване рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є законним, тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Згідно платіжного доручення №61005 від 22.08.2016 року, при поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1378,00 грн., які підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької районної державної адміністрації Хмельницької області.

Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 26371638 від 23.11.2015 року.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Енселко Агро", ідентифікаційний код 37083810, судовий збір в сумі 1378 (однієї тисячі триста сімдесят вісім) грн. 00 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Ярмолинецької районної державної адміністрації.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 05 жовтня 2016 року 11:59.

Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1