Постанова № 61794466, 05.10.2016, Іршавський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
301/1835/16-а
Номер документу
61794466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 301/1835/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" жовтня 2016 р. м. Іршава

Іршавський районний суд Закарпатської області в особі головуючої Пітерських М.О., при секретарі Халак Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Іршава справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся в Іршавський районний суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Іршавському районі Закарпатської області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, скасування рішення від 07 червня 2016 року та зобовязання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років.

Позов мотивовано тим, що з жовтня 1993 року по березень 2014 року позивач працював в органах прокуратури, у звязку з чим набув право на отримання пенсії за вислугу років. На даний час ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Іршавському районі як отримувач пенсії, призначеної у серпні 2009 року на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ у розмірі 90% середнього заробітку. Відповідно по постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» зі змінами, працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади. Останнім місцем роботи позивача була прокуратура Закарпатської області, якою 26.05.2016 року за №104 видано довідку, про те, що станом на 01.12.2015 року заробітна плата на останній займаній ОСОБА_1 посаді збільшилась.

30.05.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління ПФУ в Іршавському районі із заявою щодо перерахунку розміру отримуваної ним пенсії із урахуванням довідки прокуратури Закарпатської області №104 від 26.05.2016 року. Рішенням Управління ПФУ в Іршавському районі від 07.06.2016 року, отриманого позивачем 09.06.2016 року, останньому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, виходячи з того, що з 01.06.2015 року відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213- VIII у звязку з неприйняттям Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, у звязку з цим підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Вважає, що вказана відмова Управління ПФУ в Іршавському районі є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України, а застосування при вирішенні питання щодо перерахунку розміру отримуваної ним пенсії п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII є безпідставним. Просив позов задовольнити.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, розглянути справу по суті в його відсутність (а.с. 39, 45).

Представник Управління ПФУ в Іршавському районі в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, подав до суду заперечення на позов, просив відмовити у позові і розглянути справу по суті без його участі (а.с. 40-44).

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши повно і всебічно обставини, на які сторони посилалися, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази сторін на ствердження цих обставин в їх сукупності, суд вважає позов задовольнити, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з жовтня 1993 року по березень 2014 року працював в органах прокуратури, в тому числі: з 01.08.2004 року по 27.12.2006 року на посаді заступника прокурора Хустського району, з 28.12.2006 року по 20.07.2009 року на посаді заступника прокурора Іршавського району, з 20.07.2009 року по 25.08.2009 року на посаді старшого помічника прокурора Закарпатської області.

Згідно довідки Управління ПФУ в Іршавському районі №1661/02 від 22.09.2016 року, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Іршавському районі, пенсію призначено з 01.08.2009 року згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ у розмірі 90% середнього заробітку (а.с. 34).

Згідно ч.1 та ч.2 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції від 25.09.2008 року) (далі - Закон №1789-ХІІ від 05.11.1991 року), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої щомісячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Відповідно до ч.12 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У відповідності до ч.17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ від 05.11.1991 року, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 14.06.2012 року, а відповідно до постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» посадові оклади підвищено з 01.12.2015 року, що згідно із ст.50-1 Закону №1789-ХІІ від 05.11.1991 року є підставою для перерахунку пенсії.

Як вбачається з довідки прокуратури Закарпатської області №104 від 26.05.2016 року, ОСОБА_1 працював в прокуратурі Закарпатської області на посаді старшого помічника прокурора області. Заробітна плата станом на 01.12.2015 року становила б: основний оклад 3040 грн., класний чин 125 грн., вислуга років 949,50 грн., загальна сукупна сума інших виплат, які передбачені чинним законодавством, за період з 01.08.2004 року по 31.07.2009 року становить 7899,92 грн. (а.с. 12).

30.05.2016 року позивач звернувся до Управління ПФУ в Іршавському районі із заявою про перерахунок отримуваної ним пенсії, що підтверджується розпискою-повідомленням (а.с. 9).

Згідно рішення №1997/03 від 07.06.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». З 01 червня 2015 року пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 10).

Частиною 1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-17 від 08.07.2011 року передбачалося, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, закону України «Про прокуратуру» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Даним законодавчим актом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного розміру.

Згідно з п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-17 від 08.07.2011 року, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Тобто при перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури застосуванню підлягає норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

Вказане узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, викладеній у постановах від 10.12.2013 року у справах №21-420а13 та №21-348а13.

Пенсію позивачу ОСОБА_1 призначено з 01.08.2009 року, у звязку з чим виникає питання про дію в часі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-19.

Відповідно до ст.ст. 22, 58 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Тобто обмежувальні та скасовуючі положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року та закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року не розповсюджують свою дію на осіб, пенсію яким призначено до 01 жовтня 2011 року.

Конституційний Суд України у рішеннях №8-рп/99 від 06.07.1999 року та №5-рп/2002 від 20.03.2002 року зазначив, що норми, які регулюють суспільні відносини у сфері діяльності, у тому числі прокуратури, враховують екстремальні умови праці, повязані з постійним ризиком для життя і здоровя, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина 5 ст.17 Конституції України покладає на державу обовязки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їх сімей. Багато таких «пільг», встановлених Законом України «Про прокуратуру» є не пільгами, а гарантіями та іншими засобами забезпечення професійної діяльності окремої категорії громадян, ефективного функціонування відповідних органів.

Вказане узгоджується із правовими позиціями ВСУ у постановах від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, від 17.12.2013 року у справі №21-445а13, від 06 жовтня 2015 року № 21-2432а15.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1, 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач субєкт владних повноважень не надав до суду доказів на спростування позовних вимог, не навів суду доказів законності та обґрунтованості прийняття рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Тлумачення правових норм в спорі між громадянином і державним органом повинно бути на користь громадянина, в інтересах якого і повинні діяти всі державні органи. Необхідність задоволення вимог позивача випливає також із загальних завдань адміністративного судочинства (ст. 2 КАСУ).

Оскаржуване рішення УПФУ в Іршавському районі прийнято 07.06.2016 року, до суду з даним позовом позивач звернувся 20.09.2016 року, тобто в межах строку звернення до суду.

За таких обставин, суд вважає адміністративний позов задовольнити: визнати протиправними дії Управління ПФУ в Іршавському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, скасувати рішення Управління ПФУ в Іршавському районі від 07.06.2016 року та зобовязати відповідача здійснити перерахунок ОСОБА_1 призначеної пенсії за вислугу років у розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року зі змінами, починаючи з 01.01.2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.

Суд також вважає, відповідно до вимог ст.94 ч.1 КАС України, стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань з Управління ПФУ в Іршавському районі судові витрати у сумі 551,20 грн., що складаються з судового збору і були сплачені позивачем при зверненні до суду (а.с. 1).

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції від 25.09.2008 року), постановою КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.2 ч.1 та п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-17 від 08.07.2011 року, ст. ст. 6, 7, 11, 17, 69-71, 79, 86, 94 ч.1, 128 ч.4, 159-163, 167, 186 КАС України,

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції Закону, що діяла станом на 01.08.2009 року) на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №104 від 26.05.2016 року.

Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області №1997/03 від 07 червня 2016 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 01 серпня 2008 року, в розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції Закону, що діяла станом на 01.08.2009 року) на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №104 від 26.05.2016 року, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження її максимального розміру та здійснювати відповідні виплати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області на користь ОСОБА_1 551 (пятсот пятдесят один) грн. 20 коп. судових витрат.

Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання її копії до Львівського адміністративного апеляційного суду через Іршавський районний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуюча : М. О. Пітерських