Ухвала суду № 61789420, 29.09.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
810/1502/16
Номер документу
61789420
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/1502/16 Головуючий у 1-й інстанції: Горобцова Я.В. Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.

У Х В А Л А

Іменем України

29 вересня 2016 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді: Кучми А.Ю.

суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,

при секретарі: Козловій І.І.

розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 41 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Київського обласного управління Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Київського окружного адміністративного суду від 07.06.2016 у справі за адміністративним позовом Київського обласного управління Фонду соціального захисту інвалідів до Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

В С Т А Н О В И Л А:

Київське обласне управління Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» Київської митниці ДФС Кравчуна С.М. про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 3 587 830,00 грн; стягнення з відповідача на користь Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 21 527,00 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 07.06.2016 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.

Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що вимоги чинного законодавства, передбачені статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідачем виконані в повному обсязі, оскільки відповідачем забезпечено створення спеціальних робочих місць для інвалідів з належними умовами праці та належним чином забезпечено інформування державної служби зайнятості і подання звітності до Фонду соціального захисту інвалідів у порядок та спосіб передбачений чинним законодавством.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» зареєстроване, як юридична особа за адресою: 08307, Київська область, м. Бориспіль, Міжнародний аеропорт "Бориспіль", ідентифікаційний код юридичної особи - 20572069. Відповідач знаходиться на обліку у Київському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» № 875 від 21.03.1991 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною дев'ятою статті 19 Закону № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Статтею 20 Закону № 875-ХІІ встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону, а порушення термінів сплати вказаних санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч.4, 5 ст. 20 Закону України №875 - ХІІ).

Постановою КМ України № 70 від 31.01.2007 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» затверджений Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, який визначає процедуру подання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду соціального захисту інвалідів та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів - центру зайнятості. Зазначена норма кореспондується із приписами частини третьої статті 18 Закону України № 875-ХІІ.

Відповідно до звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2015 рік, складеного відповідачем за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці і соціальної політики України № 42 від 10.02.2007 середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу, що працювали у 2015 році - 3 951 особа, з них: кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 158 осіб; фонд оплати праці - 322 170,80 грн, середньорічна заробітна плата штатного працівника 81 542 грн, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів відсутня (а.с. 6 т. 1).

Згідно розрахунку суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів, поданого позивачем, середня річна заробітна плата штатного працівника складає 81 541,58 грн, а сума адміністративно-господарських санкцій відповідно до статті 20 Закону №875-ХІІ становить 3 587 829,52 грн, сума пені за порушення термінів сплати санкції за період з 16.04.2016 по 25.04.2016 включно складає 21 527,00 грн. (а.с.7 т. 1).

У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 50 Закону України «Про зайнятість населення» № 5067-VI від 05.07.2012, наказу, виданого Міністерством соціальної політики України N 316 від 31.05.2013 «Про затвердження форми звітності N 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та Порядку її подання», суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у відповідача обов'язку виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати про наявність вільних робочих місць (вакансій), призначених для працевлаштування інвалідів шляхом подання до центру зайнятості звітів форми 3-ПН.

Відповідно до листа, наданого Бориспільським міськрайонним центром зайнятості № 424/05 від 26.05.2016, ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» 31.01.2015 надано звіт по формі 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» для працевлаштування інвалідів на посаду «робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями» в кількості 176 вакансій. На протязі року актуальність даних вакансій щомісячно підтверджувалась. На дану вакансію було направлено 3 особи (працевлаштована 1 особа, 2 особи відмовились від запропонованої роботи). Відмова підприємства в прийманні на роботу осіб з інвалідністю не було. Станом на 01.01.2016 посада «робітник з комплексного прибирання та утримання будинків з прилеглими територіями» для працевлаштування осіб з інвалідністю (175 вакансій) в базі вакансій служби зайнятості була заявлена, як актуальна.

Відповідачем щомісячно протягом 2015 року направлялись звіти по формі 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» до територіального центру зайнятості (а.с.29-40 т.1).

Крім того, відповідачем на підтвердження наявності вакантних місць та про роботу, яка проводилась з працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями відповідачем подавалась інформація до Бориспільського міськрайонного центру зайнятості, Управління соціального захисту населення Бориспільської міської ради та звіти Ф№ 10-ПН до Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.42-89 т .1).

Відповідачем розміщувались оголошення про наявні вакантні місця та запрошення на постійну роботу осіб з обмеженими фізичними можливостями в засобах масової інформації (газета «Вісті»), на сайті ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та на сайті (http://rabota.ua/compani/vacancy5580923), що підтверджується відповідними документами наданими до суду (а.с.90-123 т. 1).

У 2015 році в ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» працювало 114 осіб з обмеженими фізичними можливостями, що підтверджується розрахунком середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, наказами про прийняття на роботу та довідками МСЕК (а.с.124-248 т. 1, а.с.1-199 т.2).

Викладені обставини підтверджують факт виконання відповідачем вимог чинного законодавства, передбачені статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» в повному обсязі, оскільки відповідачем забезпечено створення спеціальних робочих місць для інвалідів з належними умовами праці та належним чином забезпечено інформування державної служби зайнятості і подання звітності до Фонду соціального захисту інвалідів у порядок та спосіб передбачений чинним законодавством.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи викладені в апеляційній скарзі жодним чином не спростовують висновки суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Київського обласного управління Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 07.06.2016 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено: 04.10.2016.

Головуючий-суддя: А.Ю. Кучма

Судді: В.О. Аліменко

Н.В. Безименна

Головуючий суддя Кучма А.Ю.

Судді: Аліменко В.О.

Безименна Н.В.

< Справа слухалась у (обов'язкове для заповнення) >