Постанова № 61788673, 21.09.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
805/3023/16-а
Номер документу
61788673
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2016 р. Справа №805/3023/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання скасування рішень,

в с т а н о в и в :

У серпні 2016 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - Управління, Позивач) до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі - Інспекція, Податковий орган) у якому просили скасувати:

- рішення Інспекції від 28 квітня 2016 року № 00005031302/3288 про застосування штрафу у розмірі 12 795,86 гривень за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 2 175,30 гривень за період з 21 червня по 07 липня 2014 року;

- рішення Інспекції від 28 квітня 2016 року № 0005041302/3289 про застосування штрафу у розмірі 21,17 гривень (період з 21 червня по 07 липня 2014 року) та у розмірі 56,47 гривень за період з 21 жовтня по 12 листопада 2015 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 3,60 гривень за період з 21 червня по 07 липня 2014 року та у розмірі 6,49 гривень за період з 21 жовтня по 12 листопада 2015 року.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на те, що він знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому відповідно до приписів Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" відповідальність, штрафні та фінансові санкції за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, які зареєстровані та здійснюють господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції не застосовуються. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.

Позивач до судового засідання не з`явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач до судового засідання не з`явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заперечень, клопотань, заяв не надав.

Відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, зареєстроване в якості юридичної особи 26 січня 2001 року, код за ЄДРПОУ 25953617, знаходиться на обліку у Державній податковій інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області як платник єдиного внеску, зареєстроване за адресою: вул. Лазо, буд. 23, м. Краматорськ, Донецької області.

28 квітня 2016 року Інспекцією прийняті рішення № 00005031302/3288 та № 0005041302/3289 про застосування штрафу за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у загальному розмірі 12 873,50 гривень (штраф) та пеня у розмірі - 2 185,39 гривень.

Не погодившись зі вказаними рішеннями, Управління, у травні та червні 2016 року звернулось до Головного управління ДФС у Донецькій області та ДФС України зі скаргами, у яких просили скасувати спірні рішення.

У червні 2016 року Головним управлінням ДФС у Донецькій області прийняті рішення № 3094/10/05-99-10-01-12-1 та № 3092/10/05-99-10-01-12-1, якими скарги Управління залишені без задоволення, а спірні рішення без змін. ДФС України, також залишило скарги позивача без задоволення, про що свідчать відповідні рішення від 28 липня 2016 року №№ 12935/5/99-99-11-02-02-25 та 12936/5/99-99-11-02-02-25.

У матеріалах справи наявний Сертифікат Торгово - промислової палати України від 12 серпня 2016 року № 6679, відповідно до якого, Управлінню підтверджено настання обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) з 20 травня по 07 липня 2014 року щодо сплати сум єдиного соціального внеску.

Також судом встановлено, що в період з 20 травня по 07 липня 2014 року роботу УДКС у м. Краматорську Донецької області припинено відповідно до рішення Державної казначейської служби України, про що свідчить лист від 05 серпня 2016 року.

Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та обік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (і тут і далі за текстом в редакції Закону від 02 вересня 2014 року) (далі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 10 зазначеної норми Закону № 2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Згідно з абзацом 1 пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Позивач в розумінні зазначених норм Закону № 2464 є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Пунктом 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 9 зазначеного вище Закону визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування. Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції". Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» м. Слов'янськ Донецької області є територією проведення антитерористичної операції.

Статтею 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що на час проведення антитерористичної операції заборонялось нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнено пунктом 9-3 такого змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану».

Підставою для такого звільнення була заява платника єдиного внеску, яка подавалась ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені статтями 25, 26 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до зазначених платників єдиного внеску, не застосовувались.

Отже, Закон № 2464 звільняв платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання платниками своїх обов'язків, визначених статтею 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Таким чином Закон № 2464 не пов'язував звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання свої обов'язків з поданням відповідної заяви.

Натомість, таке звільнення пов'язувалось із знаходженням платника на території, де проводиться антитерористична операція.

Судом встановлено, що Управління зареєстроване та знаходиться за адресою: вул. Лазо, буд. 23, м. Краматорськ, Донецької області, тобто на території, де проводиться антитерористична операція.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивач зареєстрований та знаходиться на території проведення антитерористичної операції, Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, відповідно до Закону № 2464 звільнено від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску.

Разом з тим, приймаючи рішення, суд враховує наступне.

Як встановлено судом, сума штрафних санкцій та пені, які нараховані Управлінню спірними рішеннями складаються з наступного:

а) рішення від 28 квітня 2016 року № 00005031302/3288:

- період з 21 червня по 07 липня 2014 року штраф у розмірі 12 795,86 гривень та пеня - 2 175,30 гривень;

б) рішення від 28 квітня 2016 року № 0005041302/3289:

- період з 21 червня по 07 липня 2014 року штраф у розмірі 21,17 гривень;

- період з 21 жовтня по 12 листопада 2015 року штраф у розмірі 56,47 гривень;

- період з 21 червня по 07 липня 2014 року пеня у розмірі 3,60 гривень;

- період з 21 жовтня по 12 листопада 2015 року пеня у розмірі 6,49 гривень.

Відповідно до вимог статті 6 Закону № 2464 платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Статтею 9 Закону № 2464 встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Стаття 26 Закону встановлює, що посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску; неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску.

Судом встановлено, та підтверджено матеріалами справи, що Управління, станом на жовтень 2015 року, мало сплатити суму єдиного внеску у розмірі 282,36 гривень з граничним терміном сплати 20 жовтня 2015 року. Проте, фактично єдиний внесок сплачений Позивачем лише 12 листопада 2015 року. Таким чином, Податковим органом застосований штраф та нарахована пеня за період з 20 жовтня по 12 листопада 2015 року у розмірі 56,47 гривень та 6,49 гривень, відповідно.

Крім того, Позивач не заперечував про наявність порушень з боку Управління щодо несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (перерахування) єдиного внеску у 2015 році.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 28 квітня 2016 року № 0005041302/3289 в частині застосування штрафу у розмірі 56,47 гривень за період з 21 жовтня по 12 листопада 2015 року за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 6,49 гривень за період з 21 жовтня по 12 листопада 2015 року є таким, що відповідає вимогам закону.

Разом з тим, спірні рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 28 квітня 2016 року № 00005031302/3288 про застосування штрафу у розмірі 12 795,86 гривень за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 2 175,30 гривень за період з 21 червня по 07 липня 2014 року; та рішення від 28 квітня 2016 року № 0005041302/3289 в частині застосування штрафу у розмірі 21,17 гривень (період з 21 червня по 07 липня 2014 року) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 3,60 гривень за період з 21 червня по 07 липня 2014 року підлягає скасуванню.

З урахуванням викладеного, адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання скасування рішень слід задовольнити частково.

Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2-15, 94, 110, 151-154, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради - задовольнити частково.

Рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 28 квітня 2016 року № 00005031302/3288 про застосування штрафу у розмірі 12 795,86 гривень за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 2 175,30 гривень за період з 21 червня по 07 липня 2014 року - скасувати.

Рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 28 квітня 2016 року № 0005041302/3289 в частині застосування штрафу у розмірі 21,17 гривень (період з 21 червня по 07 липня 2014 року) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску та нарахування пені у розмірі 3,60 гривень за період з 21 червня по 07 липня 2014 року - скасувати.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради судові витрати у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 21 вересня 2016 року.

Суддя Аляб'єв І.Г.