Рішення № 61788021, 29.09.2016, Апеляційний суд Харківської області

Дата ухвалення
29.09.2016
Номер справи
2018/2-3919/11
Номер документу
61788021
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

___________

Провадження:№ 22ц/790/4398/16 Головуючий 1 інст. Божко В.В.

Справа №2018/2-3919/11/11 Доповідач Карімова Л.В.

Категорія: інші

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2016 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного

суду Харківської області в складі:

головуючого - Карімової Л.В.,

суддів колегії: ОСОБА_1,

ОСОБА_2,

за участю секретаря Баранкової В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України в особі начальника Східного теріторіального відділу Міністерства оборони Укараїни ОСОБА_3 на рішення Київського районного суду м. Харкова від 04 жовтня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова про зобов»язання вчинити дії,

в с т а н о в и л а:

У вересні 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з зазначеним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова.

В обґрунтування свого позову посилався на те, що відповідно до наказу начальника Генерального штабу Головнокомандувача Збройних Сил України № 273 від 23 серпня 2006 року у звязку з реформуванням Збройних Сил України він був звільнений з військової служби у запас із залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України.

Зазначав, що на квартирному обліку для отримання житлового приміщення для постійного проживання знаходиться в загальній черзі з 21 грудня 2004 року, в позачерговій черзі з 23 серпня 2006 року.

Вказував, що його, як військовослужбовця, що звільнився з військової служби більше ніж три роки тому та потребує поліпшення житлових умов, на сьогоднішній день не забезпечено житловим приміщенням для постійного проживання та з боку відповідача жодних дій щодо забезпечення його житлом не вчинялось.

Просив зобовязати квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова Міністерства оборони України надати йому за рахунок Міністерства оборони України ізольоване житлове приміщення на склад його сім`ї при першому надходженні житла.

Рішенням Київського районного суду м. Харкова від 04 жовтня 2011 року позов ОСОБА_4задоволено, зобовязано квартирно-експлуатаційний відділ м. Харкова Міністерства оборони України надати ОСОБА_4 за рахунок Міністерства оборони України ізольоване житлове приміщення на склад його сім`ї при першому надходженні житла.

Не погоджуючись з рішенням суду, Міністерство оборони України звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю. При цьому посилається на неповне зясування судом обставин справи, що мають значення для справи, на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Вважав, що суд не надав належної оцінки доказам у справі, не звернув уваги на те, що жилі приміщення для постійного проживання виділяються за рахунок коштів, що передбачаються в Держбюджеті на відповідний рік для Міністерства оборони України та прийняття рішення щодо розподілу житлових приміщень серед осіб, які мають право на їх отримання, має чітко визначену процедуру, тому до повноважень квартирно-експлуатаційного відділу не входить вирішення питання щодо розподілу та надання житлових приміщень для постійного проживання осіб, які перебувають на квартирній черзі. Вважає, що суд фактично підмінив орган, на який покладено вирішення цього питання; що у представника квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України не було права визнавати позовні вимоги позивача без отримання відповідної на це письмової згоди від уповноваженого представника Міноборони, таким чином судом не було досліджено обсяг прав представника відповідача по представництву інтересів. Також зазначає, що особи звільнені з військової служби, зокрема, у звязку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів (реформуванням), забезпечуються жилими приміщеннями для постійного проживання в населеному пункті за місцем перебування їх на квартирному обліку виключно в порядку черговості; позивач перебуває на квартирній черзі з 21 грудня 2004 року в узагальненому списку за номером № 1445; у списку осіб, які користуються право позачергового одержання жилих приміщень за номером № 516 з 23 серпня 2006 року; що надання позивачу за рахунок Міністерства оборони України ізольованого житлового приміщення при першому надходженні житла призведе до порушення прав інших осіб, які перебувають в черзі на отримання житла попереду нього.

Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення зявившихся осіб, дослідивши відповідно до ч.1 ст 303 ЦПК України матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що апеляційну скаргу Міністерства оборони України необхідно задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати.

При цьому судова колегія виходить з наступного.

Зобовязуючи квартирно-експлуатаційний відділ міста Харкова Міністерства оборони надати ОСОБА_4 за рахунок Міністерства оборони України ізольоване житлове приміщення на склад його сімї при першому надходженні житла, суд першої інстанції виходив з того, що надання постійного житла ОСОБА_4 не призведе до порушення прав інших військовослужбовців, які перебувають в черзі на отримання житла попереду нього.

Проте, з таким висновком суду погодитися не можна, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_4 на підставі наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 23 серпня 2006 року за № 273 звільнено з військової служби у звязку з реформуванням Збройних Сил України з залишенням на квартирному обліку для позачергового отримання житла за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України.

З 21 грудня 2004 року ОСОБА_5 включено до списків осіб, які перебувають на квартирному обліку в Харківському гарнізоні в загальній черзі за № 1445 та з 23 серпня 2006 року - в позачерговій черзі за № 516.

Статтею 12 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР (далі - ЖК) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 43 ЖК України громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Статтею 46 ЖК передбачено позачергове надання жилих приміщень, і громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.

Частиною першою цієї статті визначено перелік осіб, яким жилі приміщення надаються поза чергою:

- інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни іприрівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків;

- громадянам, житло яких внаслідок стихійного лиха стало непридатним для проживання;

- особам, направленим у порядку розподілу на роботу в іншу місцевість;

- дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, після завершення терміну перебування у сім'ї опікуна чи піклувальника, прийомній сім'ї, дитячому будинку сімейного типу, закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також особам з їх числа у разі відсутності житла або неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- громадянам, незаконно засудженим і згодом реабілітованим, у разі неможливості повернення займаного раніше жилого приміщення;

- дітям-інвалідам з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають у сім'ях піклувальників, прийомних сім'ях, дитячих будинках сімейного типу, державних або інших соціальних установах, після досягнення повноліття, у разі якщо за висновком медико-соціальної експертизи вони можуть здійснювати самообслуговування і вести самостійний спосіб життя;

- сім'ям, які мають п'ятьох і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей;

- особам, обраним на виборну посаду, коли це зв'язано з переїздом в іншу місцевість;

- членам сім'ї народного депутата України у разі його смерті в період виконання депутатських обов'язків у ОСОБА_6 України на постійній основі;

- працівникам протитуберкульозних закладів у разі виникнення професійного захворювання на туберкульоз.

Згідно зі статтею 46 ЖК поза чергою жиле приміщення може надаватися також в інших випадках, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР.

Такий випадок передбачено у пункті 7 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» від 24 березня 1998 року із змінами та доповненнями в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, відповідно до якої у першу чергу забезпечуються житлом особи, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до пункту 8 статті 1 Закону України «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у звязку з реформуванням Збройних Сил України та членів їхніх сімей» від 15 червня 2004 року в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин особам, які звільняються з військової служби на підставі нормативно-правових актів, прийнятих у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, надаються гарантії соціального захисту, зокрема,особи,якізвільнилисяз військової служби і потребують поліпшення житлових умов, протягом трьох років після звільнення забезпечуються житловими приміщеннями у порядку, передбаченому законодавством, або мають право на одержання кредитів на індивідуальне будівництво чи придбання житла з погашенням їх за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з пунктом 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, військовослужбовці, які перебувають наобліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Пунктом 32 Порядку визначено, що військовослужбовцям житло надається згідно з чергою.

Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень).

Відповідно до Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин військовослужбовці забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов (включення до Списків осіб, які користуються правом першочергового одержання житлових приміщень (додаток 5) або Списків осіб, які користуються правом позачергового одержання житлових приміщень).

Таким чином, жодним нормативним актом не встановлено переважне право на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків саме для ОСОБА_4, який потребує поліпшення житлових умов.

Наведене дає підстави для висновку про те, що позивач має бути забезпечений житлом у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла раніше нього, що відповідатиме положенням статті 43 ЖК.

При цьому слід зазначити, що передумовою для виникнення обовязку щодо реалізації права військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей на забезпечення житловим приміщенням окрім наближення черги за списком осіб на отримання такого житла є наявність житлової площі.

Матеріали справи не свідчать про те, що всі інші позачерговики, що перебувають у списку осіб раніше нього отримали житло, є наявна житлова площа і при цьому порушено право ОСОБА_4на отримання конкретного житла.

Аналізуючи норми вищевказаного законодавства, вбачається, що жилі приміщення для постійного проживання виділяються за рахунок коштів що передбачаються в Держбюджеті на відповідний рік для Міноборони. Прийняття рішення щодо розподілу вказаних витлових приміщень серед осіб, які мають право на їх отримання, має чітко визначену процедуру в якій в обов»язковому порядку приймають участь: квартирно-експлуатаційний відділ (КЕЧ) району; гарнізонна житлова комісія; начальник гарнізону; житлова комісія військової частини; відповідні структурні підрозділи Міністерства оборони України; інші (Головне КЕВ Збройних Сил України, Комісія з контролю за розподілом житла у гарнізонах Збройних Сил України).

Таким чином, до повноважень квартирно-експлуатаційного відділу не входить вирішення питання щодо розподілу та надання житлових приміщень для постійного проживання осіб, які перебувають на квартирній черзі.

Суд першої інстанції з порушенням норм права прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, не з»ясувавши при цьому повноваження квартирно-експлуатаційного відділу м. Харкова Міністерства оборони України.

Доводи апеляційної скарги підтверджуються матеріалами справи та вимогами чинного законодавства.

Згідно зі ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно зясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених дослідженими в судовому засіданні доказами.

Згідно ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущений строк позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Проте, в даному випадку ухвалене судом першої інстанції у справі рішення не відповідає зазначеним вимогам процесуального та матеріального закону.

У звязку з чим воно підлягає скасуванню з відмовою в задоволенні позову ОСОБА_4

Питання щодо стягнення судового збору вирішено відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 88 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року із змінами та доповненнями.

Керуючись ст.ст. 303, 304, п.2 ч.1 ст. 307, ст.ст. 309, 313, 314, 316, 324 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а:

Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.

Рішення Київського районного суду м. Харкова від 04 жовтня 2011 року скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову ОСОБА_4.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Міністерства оборони України на рахунок Харківського обласного військового комісаріату 09,35 грн. судового збору за подачу апеляційної скарги.

Рішення суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів з дня набрання законної сили.

Головуючий суддя Судді колегії