Постанова № 61782979, 03.10.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
815/4009/16
Номер документу
61782979
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/4009/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року м.Одеса

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Рудченко О.І.

Розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Колективного підприємства "Будова" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про скасування Припису від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Припису від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., та визнання протиправними дій щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., -

ВСТАНОВИВ:

Колективне підприємство "Будова" звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., та визнати протиправними дії Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., посилаючись на те, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. по справі №815/789/16 задоволено частково адміністративний позов Колективного підприємства "Будова", та скасовано Постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 11.02.2016р. №27, №28 про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Відповідач - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (від 29.09.2016р. вхід.№25432/16), наголошуючи, зокрема, що дії фахівців контролюючого органу щодо винесення Припису від 29.01.2016р.., вчинено в межах вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553. Також, відповідач зазначає, що односекційний житловий будинок, розміщений на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:50:012:013, та частково на земельній ділянці, площею 17778кв.м. (кадастровий номер 5110137500:50:012:0015), знаходиться на відстані біля 70см. від паркану (огороджувальна конструкція, яка є межею земельної ділянки), внаслідок чого порушено вимоги п.3.25 ДБН 360-92**; проектним рішення передбачено влаштування тамбурів у входах в приміщення односекційного житлового будинку, однак відповідно до технічного паспорту інвентаризації будинку, виготовленого ПВТФ «Апекс-Ко» від 11.12.2015р., та візуально зафіксовано, що тамбури не влаштовані. Також, внаслідок коригування проекту проектними рішеннями, та експертним звітом від 15.10.2015р. №7-067-015-ЕП/ОД панорамне скління вилучено із проектних рішень для можливості збільшення поверховості будівлі без збільшення потужності котельні. Крім того, на 19-22 поверхах влаштоване скління панорамного типу без влаштування підвіконних частин. Таким чином, КП «Будова» відхилилося від затверджених проектних рішень, чим порушено положення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність»; КП «Будова» виконувались на об'єкті будівництва, розташованого за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д, будівельні роботи з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, з відхиленням від затверджених проектних рішень, без отримання права на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, площею 1276кв.м., без приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до вимог діючого законодавства, та після закінчення терміну дії основного договору оренди земельної ділянки, що є порушенням вимог ст.ст.34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, з урахуванням того, що представник відповідача - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області до суду не з'явився, незважаючи на те, що про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином та своєчасно, а також з огляду на відсутність потреби у витребуванні додаткових доказів, виклику у судове засідання свідка, експерта, судом ухвалено рішення щодо розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.6 ст.128 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 29.01.2016року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Осипенко Д.А., відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», згідно з Порядком здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, на підставі Наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №1299 від 24.12.2015р., проведено планову перевірку дотримання КП «Будова» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил на об'єкті будівництва - будівництво житлово-торгівельного центру за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д.

За наслідками вказаної перевірки Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області складено Акт від 29.01.2016р. перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, у якому встановлено, що односекційний житловий будинок, розміщений на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:50:012:013, та частково на земельній ділянці, площею 17778кв.м. (кадастровий номер 5110137500:50:012:0015), знаходиться на відстані біля 70см. від паркану (огороджувальна конструкція, яка є межею земельної ділянки), внаслідок чого порушено вимоги п.3.25 ДБН 360-92**; проектним рішення передбачено влаштування тамбурів у входах в приміщення односекційного житлового будинку, однак відповідно до технічного паспорту інвентаризації будинку, виготовленого ПВТФ «Апекс-Ко» від 11.12.2015р., та візуально зафіксовано, що тамбури не влаштовані. Також, внаслідок коригування проекту проектними рішеннями, та експертним звітом від 15.10.2015р. №7-067-015-ЕП/ОД панорамне скління вилучено із проектних рішень для можливості збільшення поверховості будівлі без збільшення потужності котельні. Крім того, на 19-22 поверхах влаштоване скління панорамного типу без влаштування підвіконних частин. Таким чином, КП «Будова» відхилилося від затверджених проектних рішень, чим порушено положення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність»; КП «Будова» виконувались на об'єкті будівництва, розташованого за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д, будівельні роботи з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, з відхиленням від затверджених проектних рішень, без отримання права на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, площею 1276кв.м., без приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до вимог діючого законодавства, та після закінчення терміну дії основного договору оренди земельної ділянки, що є порушенням вимог ст.ст.34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

На підставі складеного Акта перевірки від 29.01.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Осипенко Д.А., відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», 29.01.2016р. складено Протокол «Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності», у якому встановлено, що односекційний житловий будинок, розміщений на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:50:012:013, та частково на земельній ділянці, площею 17778кв.м. (кадастровий номер 5110137500:50:012:0015), знаходиться на відстані біля 70см. від паркану (огороджувальна конструкція, яка є межею земельної ділянки), внаслідок чого порушено вимоги п.3.25 ДБН 360-92**; проектним рішення передбачено влаштування тамбурів у входах в приміщення односекційного житлового будинку, однак відповідно до технічного паспорту інвентаризації будинку, виготовленого ПВТФ «Апекс-Ко» від 11.12.2015р., та візуально зафіксовано, що тамбури не влаштовані. Також, внаслідок коригування проекту проектними рішеннями, та експертним звітом від 15.10.2015р. №7-067-015-ЕП/ОД панорамне скління вилучено із проектних рішень для можливості збільшення поверховості будівлі без збільшення потужності котельні. Крім того, на 19-22 поверхах влаштоване скління панорамного типу без влаштування підвіконних частин. Таким чином, КП «Будова» відхилилося від затверджених проектних рішень, чим порушено положення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність»; КП «Будова» виконувались на об'єкті будівництва, розташованого за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д, будівельні роботи з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, з відхиленням від затверджених проектних рішень, без отримання права на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, площею 1276кв.м., без приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до вимог діючого законодавства, та після закінчення терміну дії основного договору оренди земельної ділянки, що є порушенням вимог ст.ст.34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

У зв'язку з тим, що за результатами проведення планової перевірки КП «Будова» на об'єкті будівництва - будівництво житлово-торгівельного центру за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д встановлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Осипенко Д.А., відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, Колективному підприємству «Будова» складено Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 29.01.2016р., яким вимагалось зупинити виконання будівельних робіт на об'єкті до 29.01.2016р., та усунути порушення вимог містобудівного законодавства у термін до 29.02.2016р.

11.02.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Осипенко Д.А., за результатами розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності - акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016р., протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.01.2016р., припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016р., складено Постанову №27 «Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», в якій зазначено, що односекційний житловий будинок, розміщений на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:50:012:013, та частково на земельній ділянці, площею 17778кв.м. (кадастровий номер 5110137500:50:012:0015), знаходиться на відстані біля 70см. від паркану (огороджувальна конструкція, яка є межею земельної ділянки), внаслідок чого порушено вимоги п.3.25 ДБН 360-92**; проектним рішення передбачено влаштування тамбурів у входах в приміщення односекційного житлового будинку, однак відповідно до технічного паспорту інвентаризації будинку, виготовленого ПВТФ «Апекс-Ко» від 11.12.2015р., та візуально зафіксовано, що тамбури не влаштовані. Також, внаслідок коригування проекту проектними рішеннями, та експертним звітом від 15.10.2015р. №7-067-015-ЕП/ОД панорамне скління вилучено із проектних рішень для можливості збільшення поверховості будівлі без збільшення потужності котельні. Крім того, на 19-22 поверхах влаштоване скління панорамного типу без влаштування підвіконних частин. Таким чином, КП «Будова» відхилилося від затверджених проектних рішень, чим порушено положення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», у зв'язку з чим КП «Будова» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п.8 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 62010грн.

Також, 11.02.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Осипенко Д.А., за наслідками розгляду матеріалів справи про адміністративне правопорушення у сфері містобудівної діяльності - акта перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016р., протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 29.01.2016р., припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 29.01.2016р., складено Постанову №28 «Про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», в якій зазначено, що односекційний житловий будинок, розміщений на земельній ділянці кадастровий номер 5110137500:50:012:013, та частково на земельній ділянці, площею 17778кв.м. (кадастровий номер 5110137500:50:012:0015), знаходиться на відстані біля 70см. від паркану (огороджувальна конструкція, яка є межею земельної ділянки), внаслідок чого порушено вимоги п.3.25 ДБН 360-92**; проектним рішення передбачено влаштування тамбурів у входах в приміщення односекційного житлового будинку, однак відповідно до технічного паспорту інвентаризації будинку, виготовленого ПВТФ «Апекс-Ко» від 11.12.2015р., та візуально зафіксовано, що тамбури не влаштовані. Також, внаслідок коригування проекту проектними рішеннями, та експертним звітом від 15.10.2015р. №7-067-015-ЕП/ОД панорамне скління вилучено із проектних рішень для можливості збільшення поверховості будівлі без збільшення потужності котельні. Крім того, на 19-22 поверхах влаштоване скління панорамного типу без влаштування підвіконних частин. Таким чином, КП «Будова» відхилилося від затверджених проектних рішень, чим порушено положення ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність»; КП «Будова» виконувались на об'єкті будівництва, розташованого за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д, будівельні роботи з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил, з відхиленням від затверджених проектних рішень, без отримання права на виконання будівельних робіт на земельній ділянці, площею 1276кв.м., без приведення цільового призначення земельної ділянки у відповідність до вимог діючого законодавства, та після закінчення терміну дії основного договору оренди земельної ділянки, що є порушенням вимог ст.ст.34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у зв'язку з чим КП «Будова» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого п.5 ч.3 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 1240200грн.

З матеріалів справи також вбачається, що 18.03.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Вакуленко В.В., відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, за невиконання КП «Будова» вимог Припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 29.01.2016р., представнику КП «Будова» Соловйову Д.І. видано Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, яким вимагалось усунути порушення вимог містобудівного законодавства у термін до 18.04.2016р.

06.04.2016р. головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Вакуленко В.В., за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, винесено Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86, у якій встановлено, що КП «Будова» не виконано вимог Припису про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 29.01.2016р., внаслідок чого КП «Будова» визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 13780грн.

Не погодившись із винесеними Департаментом державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Приписом від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Приписом від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постановою про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., позивач - КП «Будова» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду із даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги КП «Будова» щодо скасування Припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., та визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу п.1 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. по справі №815/789/16 адміністративний позов Колективного підприємства "Будова" задоволено частково, скасовано Постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 11.02.2016р. №27, №28 про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 09.08.2016р. по справі №815/789/16 апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. у справі за позовом Колективного підприємства "Будова" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про скасування постанов про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 11.02.2016р. №27, №28, визнання протиправними дій, повернуто апелянту, а відтак вказана Постанова Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. по справі №815/789/16 наразі є чинною.

Зокрема, в межах розгляду адміністративної справи №815/789/16 Одеським окружним адміністративним судом встановлено, що згідно з ч.1 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011р. №466 обов'язок отримання Дозволу на виконання будівельних робіт покладено на замовника будівництва.

Відповідно до ч.1 ст.875 Цивільного кодексу України за договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх.

Таким чином, у Постанові Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. по справі №815/789/16 встановлено, що обов'язок отримання дозволу на виконання будівельних робіт належить замовнику, який в свою чергу отримав та передав генеральному підряднику (ТОВ «Будова») Дозвіл на виконання будівельних робіт від 09.10.2012року №ОД 11412185470 та проектно-кошторисну документацію.

Також, у вказаному судовому Рішенні встановлено, що відповідно до Акта перевірки від 29.01.2016року, та постанови №27 від 11.02.2016року, ТОВ «Будова» допущено порушення: п.3.25 ДБН 360-92; п.2.13 ДБН В.2.2-15-2005; ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», однак, у чому, зокрема, полягає порушення ТОВ «Будова» означених приписів чинного законодавства встановити неможливо. Крім того, який саме абзац п.3.25 ДБН 360-92 порушено ТОВ «Будова», в постанові не вказано, не зрозуміла і об'єктивна сторона правопорушення (зазначено лише, що житловий будинок розміщений на відстані біля 70см. від паркану (огороджувальна конструкція, яка є межею земельної ділянки). Відсутність тамбурів у входах в приміщення односекційного житлового будинку, що суперечить п.2.13 ДБН В.2.2-15-2005, зафіксовано візуально, матеріалів фотофіксації або інших доказів на доведення вказаної обставини Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області суду не надано.

Отже, з урахуванням наведеного, судом з'ясовано, що Одеським окружним адміністративним судом у Постанові від 26.05.2016р. по справі №815/789/16 повністю встановлено обставини по суті спору, надана їх відповідна правова оцінка, та, зокрема, встановлено відсутність встановлених Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області порушень вимог п.3.25 ДБН 360-92**, ст.9 Закону України «Про архітектурну діяльність», та ст.ст.34, 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідно до ч.5 ст.124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частиною 2 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. № 2453-VI (зі змінами та доповненнями) встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається процесуальним законом.

Згідно з приписами ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч.ч.2,3 ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України, а невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що винесений Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області спірний Припис від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, підлягає скасуванню, з вищенаведених підстав.

Оскільки судом встановлено протиправність винесення Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області Припису від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, позовні вимоги КП «Будова» в частині щодо скасування Припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., є також обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню, так як означенні рішення суб'єкта владних повноважень винесені, зокрема, з підстав невиконання Припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 29.01.2016р.

Відтак, з у рахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо правомірності, та обґрунтованості позовних вимог КП «Будова» в частині скасування Припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Припису Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанови Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р.

При цьому, позовні вимоги КП «Будова» щодо визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., на думку суду, є необґрунтованими, безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Правові та організаційні засади містобудівної діяльності врегульовано положеннями Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI , відповідно до ч.ч.1-3 ст.41 якого державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Також, згідно зі ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд. Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності визначено Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 (зі змінами та доповненнями), відповідно до п.п.1,3,4 якого державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється посадовими особами інспекцій відповідно до їх посадових інструкцій та функціональних повноважень. Посадові особи інспекцій мають службові посвідчення встановленого зразка, форма якого затверджується Мінрегіоном, а також особистий штамп із зазначенням номера і найменування інспекції, яку вони представляють.

Відповідно до п.9,17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Згідно з п.11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Пунктами 16, 17 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011р. №553 передбачено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

Зокрема, судом встановлено, та зазначено вище, що за результатами проведення планової перевірки КП «Будова» на об'єкті будівництва - будівництво житлово-торгівельного центру за адресою: м.Одеса, вул.Генуезька,24Д встановлено порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Осипенко Д.А., відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011р. №553, Колективному підприємству «Будова» видано Припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт від 29.01.2016р., яким вимагалось зупинити виконання будівельних робіт на об'єкті до 29.01.2016р., та усунути порушення вимог містобудівного законодавства у термін до 29.02.2016р.

Так, суд вважає за доцільне наголосити, що вчинення контролюючим органом дій щодо проведення перевірки суб'єкта містобудування прямо передбачено законодавчо встановленими повноваженнями органів державного архітектурно-будівельного контролю. Тобто, дії щодо проведення перевірок є частиною процесу реалізації контролюючим органом повноважень, наданих йому чинним законодавством, та результатом реалізації таких повноважень, є винесення у відповідній формі рішення, котре власне і породжує ті чи інші юридичні наслідки для відповідного суб'єкта містобудування.

Таким чином, виключно результат реалізації повноваження контролюючого органу, зокрема, рішення, та жодним чином не процес реалізації таких повноважень (як то дії щодо проведення перевірки, складення та підписання постанови, тощо), може бути предметом судового оскарження. Натомість, дотримання контролюючим органом законодавчих вимог щодо порядку та способу проведення перевірки, входить до предмету доказування при розгляді спору щодо правомірності рішення, прийнятого контролюючим органом за наслідками такої перевірки.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом заявлених КП «Будова» у даній справі позовних вимог, серед іншого, є визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р.

Відтак, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що позивачем - КП «Будова» обрано неналежний спосіб захисту порушених прав, зокрема, в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., оскільки належним способом захисту порушеного права позивача, безпосередньо є скасування кінцевого рішення суб'єкта владних повноважень.

Частиною 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.ч.1,4 ст.70 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зі ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Колективного підприємства "Будова" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про скасування Припису від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Припису від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., та визнання протиправними дій щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., підлягають задоволенню частково, з вищенаведених підстав.

Судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Колективного підприємства "Будова", відповідно до приписів ч.3 ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 4, 7-9, 11, 12, 69, 71, 94, ч.6 ст.128, ст.ст.158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Колективного підприємства "Будова" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про скасування Припису від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, Припису від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, Постанови про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р., та визнання протиправними дій щодо винесення Припису від 29.01.2016р. згідно п.21 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю" №553 від 23.05.2011р., задовольнити частково.

2. Скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 29.01.2016р. про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно-правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

3. Скасувати Припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 18.03.2016р. про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

4. Скасувати Постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області про накладання штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №86 від 06.04.2016р.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Колективного підприємства "Будова" (65012, м.Одеса, вул.Осипова,25, код ЄДРПОУ 22484783) судовий збір у сумі 4134(чотири тисячі сто тридцять чотири)грн. 00коп.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому приписами ст.254 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.