Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2016 р. № 820/1368/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом командитного товариства "Канкаст Інтернешнл Інк." до Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа - Ленінський відділ державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції Харківської області, про скасування рішення,
В С Т А Н О В И В :
Командитне товариство "Канкаст Інтернешнл Інк." звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просить суд скасувати рішення № НОМЕР_1 від 25.11.2015 Західної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму: штраф у розмірі 46421,28 грн, пеня у розмірі 17662,60 грн за період з 21.03.2015 до 10.07.2015, за період з 21.05.2015 до 27.07.2015, за період з 21.05.2015 до 27.07.2015.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що не погоджується з рішенням про нарахування штрафу та пені, вважає його необґрунтованими та незаконними.
Представник позивача та третьої особи у судове засідання призначене 16.09.2016 року не прибули, через канцелярію суду надали заяви в яких просили провести розгляд даної справи без їх участі за наявними матеріалами у справі.
Представник відповідача у судове засідання призначене 16.09.2016 року не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштової кореспонденції.
Враховуючи положення ст.ст. 122, 128 КАС України суд вважає за можливе розглядати справу без участі представників сторін у порядку письмового провадження на підставі наявних у справі документів.
Відповідно до положень ч. 1 статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Як вбачається з матеріалів справи, Командитне товариство "Канкаст Інтернешнл Інк." перебувало на обліку в Ясинуватській ОДПІ ТУ Міністерства доходів Донецької області, однак у зв`язку із воєнними діями та тимчасовою окупацією території, підприємство змінило місце перебування та було зареєстровано як платник податків у Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, яка є правонаступником Західної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області.
На підставі ч. 10 та п. 2 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідачем на адресу позивача направлено рішення № НОМЕР_1 від 25.11.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму: штраф у розмірі 46421,28 грн, пеня у розмірі 17662,60 грн за період з 21.03.2015 до 10.07.2015, за період з 21.05.2015 до 27.07.2015, за період з 21.05.2015 до 27.07.2015 (а.с. 135).
Позивач, не погодившись з рішеннями податкового органу подав 02.12.2015р. скаргу № 77/77 до Головного управління ДФС у Харківській області.
17.12.2015р. позивач отримав рішення від Головного управління ДФС у Харківській області із відмовою у задоволенні вимог, у звязку із несвоєчасною сплатою єдиного внеску.
27.12.2015р. позивач звернувся до ДФС України із проханням скасувати рішення № НОМЕР_1 від 25.11.2015 р. Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківський області, проте 25.01.2016 р. отримав рішення № 1059 16/99-99-10-01-07-25 від 21.01.2016 р. Державної фіскальної служби України про залишення скарги без розгляду. Причиною такого рішення слугувало порушення строку подачі скарги.
17.12.2015р. (повідомлення про вручення поштового відправлення 6105711141713) КТ «Канкаст інтернешнл інк.» отримало рішення ГУ ДФУ у Харківській області № 4682/10/20-40-10-04-14 від 14.12.2015 р. про результати розгляду первинної скарги. Повторна скарга до Державної фіскальної служби України відправлена 28.12.2015 року.
18.02.2016 року позивач отримав відповідь на розгляд скарги № 3077/6/99-99-10-01-07-25 від 15.02.2016 року, відповідно до якої суб`єктом владних повноважень зазначено, що рішення про застосування штрафних санкцій № НОМЕР_1 від 25.11.2015 оскарженню не підлягає.
Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до п.п.19-1.1.2 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України, контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів;
Згідно з п.п.20.1.19, п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Таким чином, Командитне товариство "Канкаст Інтернешнл Інк." є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно п.п. 1, 2 п. 4.1 розділу 4 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача; єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Отже, згідно вказаних правових норм, остаточний розрахунок за базовий звітний період здійснюється платником єдиного внеску не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
У відповідності до вимог п.п. 3-4 п. 2 розділу VI Інструкції № 499, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Суд вважає за потрібне зазначити, що безпосередньо процедуру, в тому числі, і повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (далі - платники єдиного внеску), сум помилково сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) урегульовано Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, який затверджено Наказом Міністерства фінансів України 16 січня 2016 року N 6 (надалі - Порядок № 6).
Так, відповідно до п.п. 2 п. 5 Порядку № 6, повернення коштів здійснюється у випадках помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок 3719.
Згідно п.п 6-7 Порядку № 6, повернення Коштів здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення. У випадках, передбачених підпунктами 1, 2 та 4 пункту 5 цього Порядку, Заява подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку. У випадку, передбаченому підпунктом 3 пункту 5 цього Порядку, заява подається до органу доходів і зборів за місцем обліку помилково сплачених Коштів у довільній формі із зазначенням суми та напряму повернення. Помилково сплачені суми у випадках, передбачених підпунктами 3 та 4 пункту 5 цього Порядку, підлягають поверненню з урахуванням положень статті 43 Податкового кодексу України та пункту 12 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". У разі надходження Заяви про повернення Коштів, що надміру сплачені страхувальниками, які беруть добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, Платник додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), що підтверджує сплату Коштів на рахунок 3719. У разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації.
12.02.2015 року Командитне товариство "Канкаст Інтернешнл Інк.", у зв`язку з воєнними діями та тимчасовою окупацією території, на якій знаходилось підприємство, змінило місцезнаходження та було зареєстровано як платник податків у Західній ОДПІ м. Харкова.
Матеріалами справи підтверджено, що у відповідності до вищезазначених норм права, 19.06.2015 р. Командитне товариство "Канкаст Інтернешнл Інк." звернулось до Ясинуватської ОДПІ ГУ Міністерства доходів Донецької області з проханням зарахувати помилково перераховані грошові кошти з їх на рахунок Західної ОДПІ ГУ Міндоходів Харківської області № 37192201002033 ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, що підтверджується листом № 108 від 19.06.2015 р.
Відповідно до положень п.п. 2 п. 9 Порядку № 449, у разі помилкової сплати сум єдиного внеску та/або сум застосованих фінансових санкцій на рахунок 3719 органу доходів і зборів, в якому Платник не перебуває на обліку, розрахунковий документ на перерахування таких Коштів на відповідний рахунок 3719 органу доходів і зборів, у якому Платник перебуває на обліку, оформлюється підрозділом органу доходів і зборів, відповідальним за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня за заявою Платника та передається управлінню (відділенню) Казначейства не пізніше двох робочих днів з дня надходження Висновку.
Суд вважає за потрібне зазначити, що представником податкового органу в обґрунтування правомірності прийняття оскаржуваного рішення та своєї правової позиції по справі до суду не надано жодного доказу, який би спростовував факт надходження вказаних коштів у розмірі 196322, 96 грн. з розрахункових рахунків Ясинуватської ОДПІ ГУ Міндоходів на рахунки Західної ОДПІ, що могло б вказувати на порушення підприємством строків та порядку сплати єдиного внеску.
Поряд з цим, суд неодноразово витребовував від податкового органу детальний розрахунок суми, визначеної у оскаржуваному рішенні № НОМЕР_1 від 25.11.2015року про застосування до командитного товариства "Канкаст Інтернешнл Інк." штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Однак, суб`єктом владних повноважень вимоги суду виконані не були, розрахунок суми, визначеної у оскаржуваному рішенні № НОМЕР_1 від 25.11.2015 року, до суду також надано не було.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи та підтверджено наявними доказами, на підставі того, що Командитне товариство "Канкаст Інтернешнл Інк.", ніби-то, не проведено сплату єдиного внеску у законодавчо встановлені терміни, відповідач застосував до позивача штрафні санкції, згідно вимог п.2 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування", відповідно до положень якого орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно ч.13 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціального страхування" нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Таким чином, з аналізу вищезазначених норм права випливає, що для визначення правильності нарахування штрафу та пені, обов`язково слід встановити факт невиконання платником єдиного внеску обов`язку по сплаті сум внеску, а також розмірі недоїмки, на який нараховано штраф та пеню.
Отже, законодавцем виключно визначені правопорушення, за вчинення яких до правопорушника застосовуються штрафні санкції. Зокрема таким порушенням є несплата (неперерахування) або несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного податку. Вказана правова позиція узгоджується також з позицією Вищого адміністративного суду України, яка викладена в ухвалі від 19.03.2014 року по справі № К/800/30622/13.
Поряд з цим, як вбачається з матеріалів справи позивачем в повному обсязі та без порушення законодавчо встановлених термінів виконано обов`язок щодо сплати єдиного внеску за спірні періоди у розмірі 196322,96 грн. на розрахунковий рахунок Ясинуватської ОДПІ ГУ Міндоходів Донецької області 37198201000528, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями (а.с. 11-33). Водночас, матеріали справи не містять жодних доказів не прийняття контролюючим органом належного виконання підприємством своїх зобов`язань щодо сплати єдиного внеску.
Окрім того, суд зазначає що сплата сум єдиного внеску на помилково зазначений рахунок (р/р № 37198201000528) не спростовує факт своєчасної сплати позивачем єдиного внеску.
Таким чином, з огляду на вищевикладене та враховуючи те, що позивачем сплачено єдиний внесок нарахований за відповідний базових звітний період у межах законодавчо встановлених термінів шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкового органу, то суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість рішення Західної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області № НОМЕР_1 від 25.11.2015 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню, а вищезазначене рішення контролюючого органу-скасуванню.
Відповідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п.п. 21.1.1 п. 21.1 ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд дійшов до висновку, що оспорюване податкове повідомлення-рішення було прийнято не на підставі законодавства.
Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень, не виконав покладений на нього ч.2 ст.71 КАС України обов'язок та не довів юридичної та фактичної обґрунтованості мотивів винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов командитного товариства "Канкаст Інтернешнл Інк." до Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, третя особа - Ленінський відділ державної виконавчої служби м. Харків Головного територіального управління юстиції Харківської області, про скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Скасувати рішення № НОМЕР_1 від 25.11.2015 Західної ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму: штраф у розмірі 46421,28 грн, пеня у розмірі 17662,60 грн за період з 21.03.2015 до 10.07.2015, за період з 21.05.2015 до 27.07.2015, за період з 21.05.2015 до 27.07.2015.
Стягнути на користь командитного товариства "Канкаст Інтернешнл Інк."(61052, м. Харків. вул. Малиновського, б.3, код ЄДРПОУ 01350080) сплачену суму судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Центральної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (61166, м. Харків, пр. Науки, 9, код ЄДРПОУ 39859805).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Р.В. Мельников