Постанова № 61768834, 28.09.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
825/1539/16
Номер документу
61768834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2016 року Чернігів Справа № 825/1539/16

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Клопот С.Л.

за участю секретаря Роговець М.О.,

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Приходько І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Державної міграційної служби в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної міграційної служби в Чернігівській області та, змінивши позовні вимоги, просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області від 20 травня 2016 року про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Грузії ОСОБА_3.

2. Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Чернігівській області поновити посвідку на тимчасове проживання в Україні ОСОБА_3 шляхом видачі нової посвідки на тимчасове проживання в Україні ОСОБА_3

Свої вимоги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення не грунтується на Законі та порушує права позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які приєднанні до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Правовий статус, основні права, свободи та обов'язки іноземців та осіб без громадянства, які проживають або тимчасово перебувають в Україні і порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України регулюється Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 № 3773-VІ (далі - Закон №3773-VІ).

Частиною 17 статті 4 Закону №3773-VІ (в редакції, що діяла до 18.06.2016) встановлено, що іноземці та особи без громадянства, яких до завершення граничного терміну перебування у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не було примусово видворено з України з причин відсутності проїзного документа, транспортного сполучення з країною їх походження або з інших причин, що не залежать від таких осіб, визнаються такими, які на законних підставах тимчасово перебувають на території України, на період дії обставин, що унеможливлюють їхнє примусове видворення з України.

Відповідно до частини 15 статті 5 (в редакції, що діяла до 18.06.2016), вищезазначеного Закону, підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною сімнадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, подана після завершення граничного терміну тримання у пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, а також висновок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про неможливість примусового видворення з України іноземця або особи без громадянства з причин відсутності проїзного документа, транспортного сполучення з країною походження іноземця або особи без громадянства або з причин, що не залежать від таких осіб, після завершення дванадцяти місячного строку тримання в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, або якщо технічну неможливість здійснити примусове видворення іноземця було з'ясовано раніше.

04.06.2015 до Чернігівського районного сектору УДМС України в Чернігівській області звернувся громадянин Грузії ОСОБА_3 з заявою для отримання посвідки на тимчасове проживання та надав довідку про тримання іноземця (особи без громадянства) у ПТПІ, видану Чернігівським пунктом тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні {далі - ПТПІ) №50 від 04.06.2015.

На підставі заяви ОСОБА_3 та висновку Шевченківського РВ ГУ ДМС України в м. Києві, затвердженого начальником ГУ ДМС України в м. Києві 27.05.2015 про неможливість примусового видворення з України громадянина Республіки Грузія ОСОБА_3, УДМС України в Чернігівській області 05.06.2015 було прийняте рішення про документування позивача посвідкою на тимчасове проживання серії НОМЕР_1 строком дії до 04.06.2016.

Частиною 16 статті 5 Закону №3773-УІ встановлено, що технічний опис, зразки бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, порядок їх оформлення, виготовлення та видачі встановлюються Кабінетом Міністрів України.

З метою реалізації положень Закону №3773-VI Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про затвердження Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання і технічного опису їх бланків та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983» від 28.03.2012 №251 (далі-Порядок).

Згідно пункту 19 Порядку посвідка на тимчасове проживання скасовується територіальним органом або підрозділом ДМС, який її видав, у разі:

- отримання від органу внутрішніх став, іншого органу виконавчої влади, який у межах наданих йому повноважень забезпечує дотримання вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інформації про те. що посвідку видано на підставі неправдивих відомостей, підроблених чи недійсних документів;

- отримання вмотивованого клопотання приймаючої сторони про скасування посвідки (у тому числі в разі звільнення іноземця та особи без громадянства із займаної посади) або припинення діяльності приймаючої сторони - юридичної особи;

- коли іноземця та особу без громадянства засуджено в Україні до позбавлення волі;

- коли дії іноземця та особи без громадянства загрожують національній безпеці, громадському порядку, здоров'ю, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, що проживають в Україні;

- коли уповноваженим органом прийняту рішення про примусове повернення іноземця та особи без громадянства або їх примусове видворення за межі України;

- інших випадках, передбачених Законами.

Вищезазначеним Порядком встановлено, що копія рішення про відмову у видачі посвідки або скасування посвідки на тимчасове проживання видається територіальним органом або підрозділом ДМС, який прийняв таке рішення, іноземцеві та особі без громадянства під розписку або надсилається рекомендованим листом таким особам і приймаючій стороні не пізніше ніж протягом п'яти днів з дня його прийняття. У разі прийняття рішення про скасування посвідки вона підлягає вилученню та знищенню. При цьому відмітка про видачу посвідки в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, анулюється (вкладний талон вилучається) (пункт 20). Іноземець та особа без громадянства протягом місяця з дня отримання копії рішення про відмову у видачі посвідки або скасування посвідки на тимчасове проживання має право на його оскарження шляхом звернення до ДМС або суду. Оскарження такого рішення зупиняє його виконання (пункт 21).

19.05.2016 до УДМС України в Чернігівській області надійшло подання Департаменту карного розшуку Національної поліції України про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні громадянину Грузії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.05.2016 №14/04/12-4515, в якому повідомлялось наступне:

- ОСОБА_3 неодноразово затримувався співробітниками поліції за порущення правил перебування на території України (16.01.2014 Шевченківським РВ ГУ ДМС України в м. Києві складено адміністративний протокол за статтею 203 КУпАП, у зв'язку з порушенням Закону №3773-VІ);

- стосовно ОСОБА_3 20.02.2013 ДМС України прийнято рішення про примусове повернення з України та заборону в'їзду на територію України строком до 15.01.2017;

- 04.06.2014 Шевченківським районним судом м. Києва прийнято рішення про примусове видворення за межі території України ОСОБА_3;

- за інформацією НЦБ Інтерполу в Грузії та Російській Федерації ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_2 виданий 27.02.2013) є лідером організованих злочинних угрупувань та становить загрозу;

- був засуджений на території Грузії до 12 років позбавлення волі з відбуванням покарання в колонії суворого режиму за скоєння злочину, передбаченого частиною 2 статті 223, частини 2 статті 260 КК РГ (торгівля наркотиками особою, яка є «злодієм в законі»);

- суспільна небезпечність перебування на території України полягає у встановленні контролю за протиправною діяльністю організованих злочинних угрупувань, які вчиняють тяжкі та особливо тяжкі злочини. Зберігає і розвиває злочинні традиції, ідеї, погляди з метою залучення до злочинної діяльності молоді. Намагається контролювати лідерів організованих злочинних угрупувань, які діють на території одного (декількох) регіонів та збільшувати масштаби їх злочинної діяльності. Координує і узгоджує свої дії з лідерами криміногенного середовища, так званими «злодіями в законі»;

- при затриманні, поміщенні та звільненні з ПТПІ повідомив про себе завідомо неправдиві відомості, а саме: назвався своїм колишнім прізвищем та ім'ям (19.02.2014 змінив прізвище та ім'я на ОСОБА_3, у зв'язку з чим був документований паспортом громадянина Грузії НОМЕР_3, з яким прибув до України у порушення рішення про заборону в'їзду).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основи національної безпеки України» від 19.06.2003 №964-ІV (далі - Закон №964-ІV) загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України.

Статтею 5 Закону №964-ІV визначені принципи забезпечення національної безпеки, одним з яких є своєчасність і адекватність заходів захисту національних інтересів реальним і потенційним загрозам.Згідно статті 7, вищезазначеного закону на сучасному етапі основними реальними та потенційними загрозами національній безпеці України, стабільності в суспільстві у сфері державної безпеки є, зокрема поширення корупції в органах державної влади, зрощення бізнесу і політики, організованої злочинної діяльності.

На підставі результатів аналізу інформації отриманої від Департаменту карного розшуку Національної поліції України та керуючись підпунктами 1, 4 пункту 19 Порядку УДМС України в Чернігівській області стосовно позивача прийняло рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні 20.05.2016 №74.01/05-6753.

Враховуючи вимоги пункту 20 Порядку, 20.05.2016 на адресу позивача рекомендованим листом було надіслано повідомлення про прийняте УДМС України в Чернігівській області рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання в Україні від 20.05.2016 №74.01/05-6758 та копія цього рішення, яке він отримав 24.05.2016.

В судовому засіданні доведено, що рішення від 20.05.2016 №74.01/05-6753 прийнято відповідачем на підставі та у межах повноважень, у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, не порушуючи вимог Порядку, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.

Тобто, оскаржуване рішення є правомірним і не підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись ст., ст. 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.Л. Клопот