Справа № 308/5733/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 червня 2016 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Домніцького В.В.,
при секретарі судового засідання Єфремової М.Й.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Ужгород, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородського обєднання управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобовязання виконати перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулась до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із вищезазначеним позовом посилаючись на те, що 27 травня 2016 року ним, до Ужгородського обєднаного управління ПФУ Закарпатської області було подано заяву про проведення перерахунку пенсії, у відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Однак позивачу у задоволенні заяви було відмовлено, з посиланням на те, що відповідно до Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах визначених ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважає такі дії відповідача незаконними на необґрунтованими, у звязку з чим позивач звернувся до суду з даними позовом.
У судовому засідання позивач позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та просив суд у задоволенні позову відмовити, надавши суду письмові заперечення, в яких вказав, що пунктом 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, передбачено, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру». У звязку з чим, з 01.06.2016 року пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами, не призначаються. а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
01 січня 2003 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року в максимальному розмірі 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати на посаді начальника відділу прокуратури Закарпатської області.
01.09.2015 року ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади начальника відділу прокуратури Закарпатської області за власним бажанням на підставі наказу прокурора області ОСОБА_3 від 31 серпня 2015 року.
Відповідно до довідки № 26.05.2016 року, яка видана прокуратурою Закарпатської області, середня заробітна плата ОСОБА_1 станом на 01 грудня 2015 року складає 14714,45 грн.
Оцінивши докази, зібрані та досліджені у ході судового розгляду справи, у їх сукупності, суд прийшов до наступних висновків.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Враховуючи положення вищезазначеної статті, позивачу у 2003 році було призначено пенсію за вислугу років виходячи із максимального розміру, 90 відсотків від чинної на той час заробітної плати на посаді начальника відділу прокуратури Закарпатської області.
Однак, із 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року та втратив чинність Закон України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року, окрім декількох положень, в тому числі частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
ОСОБА_2 від 14.10.2014 року, підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86.
Відповідно до частини 13 вищевказаної статті пенсії за вислугу років перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами, у відповідності до частини 20 даної статті, тобто на умовах та в порядку перерахунку призначених пенсій визначених Кабінетом Міністрів України.
Суд, аналізуючи положення вищезазначеної статті, приходить до висновку, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який визначає умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії.
Частиною 1 статті 44 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно частини 4 статті 45 вищевказаного ОСОБА_2 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35,частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього ОСОБА_2, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до частини 5 статті 45 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, є дванадцята та сімнадцята статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року, оскільки ОСОБА_1 було призначено 01 січня 2003 року.
Так, відповідно до частини дванадцятої статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною сімнадцятої статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 року (№ 21-348а13) та від 06.10.2015 року (№21-2432/15).
У звязку із вищенаведеним, суд прийшов до переконання, що вимоги позивача є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, суд критично відносить до таких, виходячи з наступного.
Судами зазначено, що положення пункту 5 Розділу III Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
У судовому засіданні відповідно до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160-163, 186, КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Ужгородського обєднання управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій неправомірними та зобовязання виконати перерахунок пенсії ? задовольнити.
Визнати протиправними дії посадових осіб Ужгородського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, які листом № 02/1-56 від 01.06.2016 року відмовили ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до довідки № 106 від 26 травня 2016 року, яка видана прокуратурою Закарпатської області.
Зобовязати Ужгородське обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити із 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до статті 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-XII, на підставі даних, викладених у довідці № 106 від 26.05.2016 року, виданої прокуратурою Закарпатської області.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий В.В. Домніцький