Головуючий у 1 інстанції - Шувалова Т. О.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2016 року справа №805/848/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Казначеєва Е.Г., Васильєвої І.А., Ханової Р.Ф., секретаря судового засідання Борисова А.А., за участю представників позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, представника відповідача ОСОБА_5, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 р. у справі № 805/848/16-а (головуючий І інстанції Шувалова Т. О.) за позовом Докучаєвського міського центру зайнятості до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Докучаєвський міський центр зайнятості звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Волноваської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про скасування рішення № 0006211702/635 від 20 листопада 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальній сумі 6318,71 грн (а.с.3-7).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року задоволено позовні вимоги. Суд першої інстанції визнати протиправним та скасував рішення Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області від 20 листопада 2015 року № 0006211702/635 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) єдиного внеску на суму 6318,71 грн (а.с.155-158).
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволені позовних вимог. Обґрунтовано апеляційну скаргу тим, що вказана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права (а.с.159-161).
В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що стаття 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI) платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Апелянт зазначив, що приписи пункту 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI, в редакції Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі Закон № 1669-VII), стосуються платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII. Станом на момент прийняття спірного рішення 20 листопад 2015 року перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція залишався невизначеним. ОСОБА_2 того, відповідно до пункту 28 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669-VII, яким було доповнено Закон № 2464-VI пунктом 9-3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI. Також, апелянт зазначає, що позивачем в порушення пункту 10 Закону № 1669-VII не надано сертифікат Торгово-промислової палати України про настання обставин непереборної сили. Наявний в матеріалах справи сертифікат Донецької Торгово-промислової палати України від 24.07.2014 року № 2131/12.12-03 про настання обставин непереборної сили, засвідчено настання форс-мажорних обставин з 02.05.2014 року для Донецького обласного центру зайнятості та Словянського міського центру зайнятості.
Представники позивача в судовому засіданні проти задоволення апеляційної скарги заперечували, вважають, що рішення суду першої інстанції винесено з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню
Представник відповідача в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав, вважає, що рішення суду першої інстанції винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Заслухавши суддю-доповідача, сторін, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд в межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 КАС України, колегія суддів встановила наступне.
Докучаєвський міський центр зайнятості зареєстрований, як юридична особа за адресою: 85700, Донецька область, Волноваський район, місто Волноваха, вулиця Обручева, будинок 17 (а.с.27).
Відповідно до наказу Донецького обласного центру зайнятості від 20 листопада 2014 року № 348, Докучаєвський міський центр зайнятості переміщений з м. Докучаєвська до м. Волноваха Донецької області за адресою: вул. Обручева, б. 17 м. Волноваха Донецька область (а.с.26).
Відповідно до матеріалів справи, станом на 01.12.2014 року за Докучаєвським міським центром зайнятості обліковувався борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску в сумі 45572,55 грн, у тому числі за вересень 2014 року в сумі 20069,23 грн терміном сплати 20.10.2014 року, за жовтень 2014 року в сумі 25503,32 грн терміном сплати 20.11.2014 року. Сума боргу зі сплати єдиного внеску погашена позивачем 15 грудня 2014 року (а.с.49-144).
20 листопада 2015 року Державною податковою інспекцією Волноваського району ГУ ДФС у Донецької області прийнято рішення № 00062112702/635 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким на підставі частини 10 та пункту 2 статті 25 Закону № 2464-VI, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування застосовано до Докучаєвського міського центру зайнятості штраф у розмірі 4557,25 грн за період з 21.10.2014 року до 15.12.2014 року та нарахована пеня в розмірі 1761,46 грн (а.с.8).
Позивач не погодившись з рішенням ДПІ у Волноваському районі ГУ ДФС у Донецькій області від 20.11.2015 року № 0006211702/635, подав скаргу до Головного управління ДФС у Донецькій області (а.с.10-12).
Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області скаргу позивача залишено без розгляду (а.с.22-23).
Також, позивач на рішення ДПІ у Волноваському районі ГУ ДФС у Донецькій області від 20.11.2015 року № 0006211702/635 подав скаргу до Державної фіскальної служби України (а.с.13-15).
Рішенням Державної фіскальної служби України від 17.02.2016 № 3487/6/99-99-10-01-07-25, скаргу позивача залишено без розгляду (а.с.145-146)
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що позивач зареєстрований та здійснює свою господарську діяльність на адміністративній території, де здійснюється антитерористична операція та в період її проведення, тому в даному випадку податковий орган приймаючи рішення, яка оскаржується, діяв з порушенням чинного законодавства України.
Колегія суддів з зазначеним висновком суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Спірним у справі питанням є застосування Законів України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI та «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VII, в редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом № 2464-VI.
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України № 2464-VI визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Статтею 6 Закону № 2464-VI визначено, що платник єдиного внеску зокрема зобов'язаний: зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2); подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю (п. 4 ч. 2).
Відповідно до п. 1 частини 10 статті 9 Закону № 2464-VI, днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9).
За частино 10 статті 25 Закону № 2464-VI, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України не видавався.
02 вересня 2014 року Верховною ОСОБА_6 України прийнято Закон № 1669-VII, який набув чинності 15 жовтня 2014 року та визначав тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 вказаного Закону встановлено, що територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Підпунктом б пункту 8 статті 14-1 Закону № 1669-VII розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI було доповнено пунктом 9-3 такого змісту: «9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону № 2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України» Про рішення ОСОБА_6 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Пунктом 1 Закону України від 02.03.2015 року № 219-VIII до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI внесено зміни, зокрема пункт 9-3 в редакції Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII вважати пунктом 9-4.
Пунктом 28 Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року, виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669-VII.
Спірне рішення податкового органу № 0006211702/635 від 20 листопада 2015 року прийнята саме в період дії Закону № 2464-VI зі змінами внесеними Законом України від 02.09.2014 № 1669-VII, а проблемою даного спору є питання правомірності прийняття органом податкової служби рішення саме 20 листопада 2015 року.
Докучаєвський міський центр зайнятості до переміщення за наказом від 20 листопада 2014 року № 348 було зареєстроване в якості юридичної особи за адресою: місто Докучаєвськ Донецької області, та після переміщення за адресою: місто Волноваха, Волноваський район, Донецька область, перебуває на обліку в Волноваській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
30 жовтня 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з яким до зазначених населених пунктів належало м. Докучаєвськ та м. Волноваха Донецької області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), м. Докучаєвськ та м. Волноваха також віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Як зазначалось, за приписами абз. 2 пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI, в редакції Закону № 1669-VII, підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Отже з наведеного вбачається, що платники єдиного внеску, які перебувають на обліку у фіскальних органах та знаходилися на територіях, визначених переліком населених пунктів, де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан, на цей період мають усі законні права для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань щодо сплати єдиного внеску (штрафів та пені) з 14 квітня 2014 року, за наявності поданої ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку у довільній формі заяви про звільнення від сплати платежів (не пізніше тридцяти календарних днів після закінчення АТО).
Тобто, вказана заява про звільнення подається у будь-який час не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
19 липня 2016 року Докучаєвський міський центр зайнятості звернувся до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з заявою від 15.07.2016 (а.с.209-211), щодо звільнення позивача від відповідальності за не виконання своїх обовязків, визначених частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VI (зокрема від такого обовязку як своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок) на підставі пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції
На вказану заяву Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області листом від 02 серпня 2016 року повідомило позивача про відсутність підстав для звільнення від виконання обов'язків, передбачених частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI (а.с.226).
ОСОБА_2 того, відповідно до абз. 3 пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464-VI, в редакції Закону № 1669-VII, відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Відповідно до статті 10 Закону № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Тобто, за статтею 10 цього Закону, сертифікат ТПП є єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує форс-мажорні обставини для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов'язань, зокрема, обов'язків платника єдиного внеску. Отже Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання звільнення від відповідальності, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI за невиконання обов'язків платника єдиного внеску .
Відповідно до матеріалів справи, позивач звернувся то Торгово-промислової палати України з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин не переробної сили) (а.с.219-223).
Позивачем до суду надана копія сертифікату № 6656 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Донецької торгово-промислової палати від 08.08.2016 № 870/12.1-17-03, яким засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) Докучаєвському міському центру зайнятості щодо обовязку платника податків, а саме сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за вересень 2014 року строк до 20.10.2014, за жовтень 2014 року у строк до 20.11.2014, які унеможливили його виконання в зазначений термін (а.с.227).
З огляду на наведене, суд вважає, що позивач виконав усі залежні від нього дії, а також вимоги Закону № 1669-VII, який з 14 квітня 2014 року по період проведення АТО є спеціальним законом, що звільняє платників податків, які здійснюють свою діяльність на території проведення АТО, за наявності в Переліку населених пунктів, де проводиться АТО - від відповідальності за несплату єдиного внеску.
Таким чином, відповідачем передчасно прийнято спірне рішення № 0006211702/635 від 20 листопада 2015 року.
Стосовно посилання апелянта на те, що пунктом 28 Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року, виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669-VII, а отже позивач на сьогоднішній день не звільняється від виконання своїх обовязків, визначених частиною 2 статті 6 Закону № 2464-VІ, колегія суддів наголошує, що як зазначалось вище, проблемою даного спору є питання правомірності прийняття органом податкової служби рішення саме 20 листопада 2015 року, тобто, у період дії редакції Закону № 2464-VI із змінами внесеними Законом № 1669-VII.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 р. у справі № 805/848/16-а залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 р. у справі № 805/848/16-а залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили до Вищого адміністративного суду України, а в разі складення в повному обсязі з дня складення в повному обсязі.
Повний текст складено та підписано колегією суддів 04 жовтня 2016 року.
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: І.А. Васильєва
ОСОБА_6