ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2/381/1253/16
381/3308/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді Чернишової Є.Ю., за участі секретаря Соловей Ж.В., представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Фастівського міськрайонного центу зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю у звязку з виявленням факту працевлаштування безробітного, -
ВСТАНОВИВ:
Фастівський міськрайонний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю у звязку з виявленням факту працевлаштування безробітного, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач на підставі наданих документів була зареєстрована у Фастівському міськрайонному центрі зайнятості як безробітна з 05.06.2015 року та їй була призначена допомога по безробіттю. Під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення було встановленою, що відповідач під час перебування на обліку як безробітна приховала факт працевлаштування до ПП «ДЕН» відповідно до договору про надання послуг від 05.06.2015 року, за яким отримувала дохід, про що складено акт розслідування страхових внесків № 1218 від 22.12.2015 року. За період перебування на обліку з моменту працевлаштування з 05.06.2015 року по 12.02.2016 року ОСОБА_2 була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в розмірі 7820,56 грн. Позивачем був направлений лист претензія з вимогою сплати суми незаконно отриманої допомоги, проте відповідач залишила її без відповіді та задоволення. Виходячи з вищевикладеного просив стягнути з ОСОБА_2 допомогу по безробіттю у розмірі 7820,56 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, посилаючись на вищевикладені обставини, просила позов задовільнити в повному обсязі.
Відповідач та її представник в судовому засіданні проти позову заперечували, просили відмовити в його задоволенні.
Вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 05 травня 2015 звернулась до Фастівського міськрайонного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, де була зареєстрована як така, що шукає роботу з отриманням допомоги по безробіттю (а.с. 6-8).
За особистою заявою Відповідача, наказом директора центру зайнятості від 10.06.2015 р. № НТ 150610 був наданий статус безробітного з 05.06.2015р., наказом від 12.06.2015 № НТ150612 призначена допомога по безробіттю, як застрахованій особі залежно від страхового стажу, відповідно до п.п. 1,3,4 ст.22, п.1 ст.23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності: до 2-х років 50% середньої з/п залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру з 12.06.2015 року по 05.06.2016 рік. Згідно наказу №НТ150612 від 12.06.2015 року прийнято рішення розпочати виплату допомоги по безробіттю (а.с. 9).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, в порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним шляхом звіряння даних, які були підставою для призначення матеріальної допомоги, було надіслано запити до державної податкової служби.
За результатом проведеного розслідування та отриманих відповідей встановлено факт подання недостовірних даних ОСОБА_2 під час реєстрації в Фастівському міськрайонному центрі зайнятості, які полягали в тому, що під час перебування на обліку як безробітна, приховувала факт працевлаштування до ПП «ДЕН» відповідно до договору про надання послуг від 05.06.2015 року та отримувала дохід, що підтверджується актом № 1218 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 22.12.2015 року (а.с. 25-26).
Про вказаний факт працевлаштування ОСОБА_2 міськрайонний центр зайнятості не повідомила, що свідчить про не зазначення нею всіх обставин, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю.
Статтею 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» встановлено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється, зокрема, у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Згідно довідки Фастівського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_2 за період з 05.06.2015 року по 12.02.2016 рік була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в розмірі 7820 грн. 56 коп.
Відповідно до наказу №НТ160222 від 22.02.2016 року вирішено припинити виплату допомоги по безробіттю у звязку із припиненням реєстрації безробітного відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у звязку із встановленням факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення матеріального забезпечення відповідно до пп. 8п. 1ст. 45 ЗУпЗН, пп.8 п.1 ст.31 ЗУпЗДССВБ та пп.2 п.1 частини V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності з 12.06.2015 року.
З метою досудового врегулювання питання про добровільну сплату незаконно отриманих коштів, на адресу відповідача було направлено претензію № 05-10/317 від 04.03.2016 року про необхідність добровільного повернення коштів, сплачених як допомога по безробіттю на рахунок центру зайнятості.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та випадок безробіття» одним з принципів страхування на випадок безробіття є обовязковість страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками. Частиною 1 статті 4 передбачено, що страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, включаючи тих, які проходять альтернативну (невійськову) службу, а також тих, які працюють неповний робочий день або неповний робочий тиждень, та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи - підприємці.
Одним із видів матеріального забезпечення на випадок безробіття згідно із ч. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є допомога по безробіттю.
Частиною 2 статті 22 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та випадок безробіття» застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування та випадок безробіття» передбачено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття далі - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. ОСОБА_2 виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України № 60/62 від 13 лютого 2009 року, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообовязкове соціальне страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості) у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, відповідачка ОСОБА_2 05.06.2015 року уклала з ПП «ДЕН» договір про надання послуг від 05.06.2015 року, а після закінчення терміну його дії уклала аналогічний договір від 01.07.2015 року. За виконану роботу ОСОБА_2 отримала відповідний дохід.
Згідно з пунктом 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307 (який був чинний на момент надання статусу безробітного), якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Не заслуговує на увагу пояснення відповідачки, що вона не була попереджена проте, що робота на підставі цивільно-правового договору не є суттєвою обставиною при нарахуванні допомоги у звязку з безробіттям, оскільки, при подачі заяви про надання статусу безробітного вона зазначила, що з правами та обовязками зареєстрованого безробітного ознайомлена (а.с.6).
Таким чином, з огляду на встановлені обставини суд дійшов до висновку, що позивачем вчинено дії щодо встановлення обставин, які впливають на порядок виплати матеріальної допомоги по безробіттю, прийнято рішення в межах повноважень та відповідно до встановленого порядку та з визначених законом підстав про повернення допомоги по безробіттю, яке надіслано відповідачу. На момент розгляду справи сума соціальної допомоги не повернута.
На підставі викладеного, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що заявлена позивачем вимога про стягнення з відповідачки коштів у сумі 7820,56 грн., є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 88ЦПК Українистороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Керуючись статтями3,10,11,60,88,209,212,214-215,224-228 ЦПК України,ст. 1166 ЦК України,Законом України «Про зайнятість населення», Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Фастівського міськрайонного центу зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Фастівського міськрайонного центу зайнятості (р/р 371740002002150 УДК Київської області, МФО821018, код 24884943) грошові кошти в розмірі 7820,56 грн. в рахунок повернення допомоги по безробіттю та 1378 грн. судового збору.
Повний текст рішення виготовлений 30 вересня 2016 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд Київської області, протягом десяти днів з дня його проголошення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час його проголошення, протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Є.Ю.Чернишова