ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
28 вересня 2016 року м. Київ № 826/14956/16
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., при розгляді клопотання позивача про забезпечення позову у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Афродіта» до Державної архітектурно-будівельної інспекції, Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕРІТАТІС», Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київськії області, про визнання неправомірним наказу та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Афродіта» з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції, Відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕРІТАТІС», Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Київськії області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати Наказ відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт»;
- зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України внести до реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформацію про зареєстровані Декларації про початок виконання будівельних робіт № КС083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та № КС083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.09.2016р. у адміністративній справі № 826/14956/16 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк достатній для усунення недоліків позовної заяви.
Разом з позовною заявою позивачем подано клопотання позивача про забезпечення позову, у якому просив:
- зупинити дію Наказу № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» виданого відділом державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області до набрання судовим рішенням по даній справі законної сили;
- заборонити посадовим особам відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області та будь-яким посадовим особам інших контролюючих органів та посадовим особам державної виконавчої служби зупиняти будівельні роботи по будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29) до набрання судовим рішенням по даній справі законної сили;
- зобов'язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, внести до реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів інформацію про зареєстровані Декларації про початок виконання будівельних робіт № КС083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та № КС083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29) до розгляду даної судової справи по суті та ухвалення по ній рішення і набрання ним законної сили;
- за результатами розгляду даного клопотання, постановити відповідну Ухвалу суду та направити її до виконання до відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області та Державної архітектурно-будівельної інспекції України.
В обґрунтування клопотання про забезпечення позову позивач покликався на те, що наразі існує небезпека заподіянню шкоди правам та законним інтересам позивача до прийняття рішення по суті. Зокрема, позивач зазначає, що оскаржуваний наказ № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» є діючим, а відтак позивач та ТОВ «ПРОСПЕРІТАТІС» не мають права, з моменту скасування реєстрації декларацій здійснювати роботи по будівництву багатоквартирних будинків, реєстрація декларацій про початок будівництва яких скасована.
Позивач вважає, що скасування зареєстрованих декларацій про початок виконання будівельних робіт зупиняє право ТОВ «Афродіта» в тому числі інвестора ТОВ «ПРОСПЕРІТАТІС» здійснювати роботи по будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29) з моменту видання оскаржуваного наказу.
Також позивач у клопотанні про забезпечення позову покликався на те, що діючий оскаржуваний наказ № 6 від 22.08.2016 року дає право контролюючим органам примусово зупинити будівельні роботи по будівництву багатоквартирних житлових будинків, реєстрація декларацій на початок будівельних робіт, яких скасована та притягувати ТОВ «АФРОДІТА» до відповідальності на підставі абзацу 2 пп. 3 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурного-будівельного контролю, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року №553.
Дослідивши матеріали справи, виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення клопотання позивача про забезпечення позову, з огляду про наступне.
Відповідно до ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Подання адміністративного позову, також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Обов'язковою умовою для застосування судом заходів забезпечення адміністративного позову є надання заявником доказів: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливості без вжиття таких заходів захистити ці права, свободи та інтереси; необхідності докладення значних зусиль та витрат для їх відновлення; очевидності ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 118 цього Кодексу клопотання про забезпечення адміністративного позову розглядається не пізніше наступного дня після його одержання й у разі обґрунтованості та терміновості вирішується ухвалою негайно без повідомлення відповідача та інших осіб, які беруть участь у справі.
Як вбачається із долучених до позовної заяви документів, Наказом відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області від 22.08.2016 року № 6 «Про скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт», було скасовано Декларації про початок виконання будівельних робіт № КС083153642677 від 30.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), № КС083153591173 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та № КС083153591157 від 25.12.2015 року по Будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29).
Враховуючи вищевикладене, та приймаючи до уваги той факт, що предметом судового розгляду справи є вирішення питання щодо законності прийняття Наказу відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт», суд приходить до висновку, що наразі існує очевидна небезпека заподіянню правам та законним інтересам позивача, а також зважаючи на те, що не вжиття заходів по забезпеченню адміністративного позову, може ускладнити або привести до неможливості виконання рішення суду, вбачаються правові підстави для часткового забезпечення позову.
При цьому, суд вважає, що, у даному випадку, невжиття заходів забезпечення адміністративного позову у вищезазначений судом спосіб може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача та ускладнить їх відновлення, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.
Крім того, зважаючи, що до вирішення судом справи по суті контролюючі органи, а саме відділ державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, примусово вповноважені зупинити будівельні роботи по будівництву багатоквартирних житлових будинків, реєстрація декларацій на початок будівельних робіт на підставі Наказу відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області № 6 від 22.08.2016 року, внаслідок чого існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача.
Заходи забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії Наказу № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» виданого відділом державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області, заборони посадовим особам відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області зупиняти будівельні роботи по будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29) на підставі Наказу № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» до набрання рішенням суду законної сили по даній справі на переконання суду відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямовані лише на збереження існуючого становища.
Судом враховується, що позивачем наведено підстави, передбачені ст. 117 КАС України для винесення ухвали про забезпечення позову.
Керуючись положеннями ст.ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання про забезпечення позову задовольнити частково.
2. Зупинити дію Наказу № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» виданого відділом державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області до набрання судовим рішенням по даній справі законної сили.
3. Заборонити посадовим особам відділу державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області зупиняти будівельні роботи по будівництву багатоквартирного житлового будинку (позиція № 27), по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 28) та по будівництву багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими нежитловими приміщеннями (позиція № 29) на підставі Наказу № 6 від 22.08.2016 року «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт» до набрання судовим рішенням по даній справі законної сили.
4. Ухвала набирає чинності з 28.09.2016 року і підлягає негайному виконанню на підставі ч.5 ст.118 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Ухвала може бути оскаржена в порядку передбаченому ст.ст.186-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
6. Ухвала може бути пред'явлена до виконання до 28.09.2017 року.
7. Стягувачем у виконавчому провадженні, відкритому на підставі даної ухвали, є Товариство з обмеженою відповідальністю «Афродіта» (код ЄДРПОУ 30605281, 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Красовського, 16); боржником Відділ державного архітектурно-будівельного контролю Броварської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 22202690, 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Гагаріна, 15.)
Ухвала може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 118, 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя І.А. Качур