Справа № 686/16864/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі
судді Заворотної О.Л.,
секретаря судового засідання Д'якович О.О.
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Рибака О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому, Хмельницького об'єднаного міського віськового комісаріату Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
встановив:
В серпні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому, Хмельницького об'єднаного міського віськового комісаріату Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в обгрунтування якого вказав, що станом на серпень 2016 року має повних 57 років, з 14.03.2015 року по 04.04.2016 року безпосередньо приймав участь у антитерористичній операції на Сході України. В злні АТО позивачі перебував 11 місяців і 10 днів, оскільки один місяць служби в зоні АТО зараховується за три міяці, то відповідно позивач має достатній стаж більше 25 років для призначення пенсії достроково. В квітні 2016 року позивач звернувся до управління ПФУ у м. Хмельницькому із заявою про призначення пенсії, проте отримав відмову у призначенні пенсії, оскільки особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу, не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, а страховий стаж становить менше 25 років. Позивач визнати таку відмову протиправною та просить зобов'язати відповідача управління ПФУ у м. Хмельницькому призначити пенсію як учаснику бойових дій пенсію за віком у відповідності до вимог абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії 19 квітня 2016 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача управління ПФУ у м. Хмельницькому в судове засідання не з'явився, повідомлений про день та час слухання справи в установленному законом порядку.
Представник відповідача Хмельницького об'єднаного міського віськового комісаріату Хмельницької області в судовому засіданні при вирішенні спору покладається на думку суду, також поянив щодо видання військовими комісаріатами довідок про те що, особи які були призвані під час мобілізації на особливий період, знаходились на дійсній військовій службі на передбачено чинним законодавством.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
ОСОБА_4 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 07.12.2015 року Управлінням персоналу штабу оперативного командування «Південь».
Відповідно послужного списку позивач згідно Указу Президента України № 15/2015 від 14.01.2015 року «Про часткову мобілізацію» був призваний та проходив військову службу з 28.01.2015 пр 13.04.2015 року, в тому числі брав участь в антитерористичній операції (бойових діях) з 14.03.2015 року по 04.04.2016 року.
Позивач у квітні 2016 р. звернувся до управління ПФУ у м. Хмельницькому з заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях і який досяг 55-річного віку при наявності страхового стажу не менше 25 років. Однак, управління Пенсійного фонду України м. Хмельницькому йому повідомило, що він не має права на достроковий вихід на пенсію, оскільки він не відноситься до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію, і його страховий стаж менше 25 років.
У відповідності до ст. 1 та ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військова служба за призивом під час мобілізації, на особливий період є військовою службою.
Як вбачається зі змісту положень п.3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Згідно з положеннями Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно із абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»).
Позивачем додано до заяви про призначення пенсії за віком необхідні документи, які засвідчують особливий статус особи, як учасника бойових дій.
Крім цього, відповдіно до наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року позивач має право на обчислення вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць за три місяці.
Враховуючи наявний трудовий стаж позивача, а також пільгове обчислення періоду перебування в зоні АТО страховий стаж позивача становить понад 25 років.
За таких обставин суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій, після досягнення 55 років та за наявності трудового стажу не менше 25 років, відповідно до абз. 6 п. 3 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є необґрунтованими та не відповідають наведеним законодавчим нормам, оскільки належними та допустимими доказами у справі доведено факт того, що позивач має право на дострокову пенсію за віком, як учасник бойових дій.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Неруючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року, ст.ст. 1, 2, 5, 11, 71, 72, 122, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати відмову управління Пенсійного фонду у місті Хмельницькому щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком як учаснику бойових дій (зі зниженням пенсійного віку) - протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому призначити та виплачувати ОСОБА_5 як учаснику бойових дій пенсію за віком у відповідності до вимог абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з дати звернення з заявою про призначення пенсії 19 квітня 2016 року.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя: