ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" вересня 2016 р. Справа № 809/1196/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Матуляка Я.П.
при секретарі Візінському М.В.
за участю:
позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,
представників відповідача - Мелінишин С.Б., Павлюк Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, вул. Вовчинецька, 194 В/32, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ,76018
про визнання дій протиправними та зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (далі - позивачі) звернулися з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі - відповідач, ГУ ДФС в Івано-Франківській області) про визнання протиправними дії ГУ ДФС в Івано-Франківській області щодо відмови у видачі довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії. Також позивачі просили зобов'язати ГУ ДФС в Івано-Франківській області видати їм довідку «Про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію», з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка діяла при виході позивачів на пенсію.
Позивачі у судовому засіданні вимоги викладені в позовній заяві підтримали в повному обсязі. Просили позов задовольнити повністю.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали, щодо задоволення адміністративного позову заперечили з підстав наведених в письмовому запереченні, яке долучене до матеріалів справи (а.с. 56-57).
Розглянувши адміністративний позов, заслухавши пояснення позивачів та представників відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
Позивачі є колишніми працівниками державної податкової адміністрації в Івано-Франківській області, правонаступником якого є ГУ ДФС в Івано-Франківській області, перебувають на обліку в управлінні Пенсійного фонду України м. Івано-Франківська та отримують пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII «Про державну службу».
02 серпня 2016 року позивачі звернулися до відповідача з заявами про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", із всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, для перерахунку пенсії у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 №292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", якою підвищено з 01.05.2016 року заробітну плату працюючим державним службовцям (а.с. 14-17).
Листами відповідача повідомлено позивачів, що ГУ ДФС в Івано-Франківській області звернулося листом від 12.08.2016 року №2095/9/09-19-05-35 до ГУ Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо видачі (чи відсутності підстав видачі) довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.12.2015 та на 01.05.2016. Про результати відповіді позивачів буде повідомлено додатково (а.с. 42-44).
Листами відповідача, які направлені позивачам в додаток до листів від 16.08.2016 №2205/10/09-19-05-36 було відмовлено у видачі зазначених довідок з посиланням на те, що відповідно до змін, які були внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», було виключено пункт 4, який передбачав перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідних посадах. Таким чином, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України перерахунок пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» відмінено, що не дає законних підстав для видачі довідок (а.с. 18-22).
Вважаючи неправомірною відмову у наданні довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, позивачі звернулися до суду з даним позовом.
Що стосується визнання протиправними дій ГУ ДФС в Івано-Франківській області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993р. №3723-XII.
Згідно зі статтею 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачам) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону №3723-XII умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався Постановою №865.
Пунктом 4 Постанови №865 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови №865 перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01.12.2015р. були підвищені посадові оклади.
Разом з цим, постановою № 1013 до Постанови №865 було внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.
Крім того, пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивачів до відповідача із заявою про надання довідок для перерахунку пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Проте, відсутність порядку перерахунку пенсії не може бути підставою для позбавлення особи права на такий перерахунок, виходячи з наступного.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 13.06.2007 р. «Про незалежність судової влади» зазначено, що відповідно до статті 8 та статті 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999р. №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі наголошується на тому, що до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Згідно рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, право позивачів на перерахунок пенсій є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було надано суду достатніх доказів в обґрунтування обставин, на які він посилається, а отже дії ГУ ДФС в Івано-Франківській області щодо відмови у наданні позивачам на їхні заяви від 02.08.2016 року довідок про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію та з якої сплачено внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування є протиправними.
Враховуючи наведене вище, позовні вимоги в цій частині є підставними та підлягають до задоволення.
Що стосується вимоги про зобов`язання відповідача видати позивачам довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1, що діяла на час звернення позивачів та у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка діяла при виході позивачів на пенсію, то суд зазначає, що на момент розгляду справи положення, яким затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 виключено на підставі Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2, та яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 року №1020/29150.
Як наслідок, суд приходить до висновку про те, що в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають, так як на час постановлення рішення у даній справі відсутні нормативні акти, які б передбачали форму довідки про видачу якої просять позивачі.
Стосовно судових витрат, то відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Враховуючи, що позов задоволено частково, то підлягає стягненню з Головного управління державної фіскальної служби в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 та ОСОБА_3 сплачений судовий збір за задоволену позовну вимогу в розмірі 275,60 грн. кожній (а.с. 2-3).
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області у видачі довідок про заробітну плату працюючого державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 за їхніми заявами від 02.08.2016 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463) на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) понесені судові витрати у розмірі 275 (двісті сімдеят п'ять) гривень 60 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код 39394463) на користь ОСОБА_3 (код НОМЕР_2) понесені судові витрати у розмірі 275 (двісті сімдеят п'ять) гривень 60 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Матуляк Я.П.
Постанова складена в повному обсязі 03.10.2016 року.