Постанова № 61725101, 28.09.2016, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
569/9379/16-а
Номер документу
61725101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/9379/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2016 року

Рівненський міський суд Рівненської області в особі судді Бучко Т.М.

розглянувши в місті Рівне в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить поновити строк звернення до адміністративного суду, починаючи з 1 квітня 2015 року, визнати протиправними дії відповідача щодо призупинення виплати їй пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», зобовязати відповідача поновити виплату їй пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з 1 квітня 2015 року у попередньому розмірі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що з 1 квітня 2012 року перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області та отримувала пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». З квітня 2015 року пенсійний орган припинив виплату їй пенсії через зайнятість на посаді державного службовця, яка дає право на призначення пенсії у відповідності до вимог Закону України «Про державну службу», та набуття чинності Законами України від 2 березня 2015 року № 213-VІІІ та від 24 грудня 2015 року № 911- VІІІ, відповідно до яких у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року особам, у період роботи на посадах, які дають правона призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах,передбачених цим законом,Законами України «Про статус народного депутата», "Про державнуслужбу","Просудоустрійістатуссуддів",пенсія, призначена відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», не виплачується. Вважає, що таке рішення відповідача порушує її право на належний соціальний захист, гарантований Конституції України, а тому є протиправним.

У наданих суду запереченнях проти адміністративного позову відповідач просить відмовити в задоволенні позову, оскільки виплата позивачу пенсії по інвалідності була припинена на підставі норм чинного пенсійного законодавства, а тому дії відповідача є правомірними.

В судове засідання сторони не зявилися, подали заяви з проханням справу розглянути у їх відсутності в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши представлені у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що з 11 квітня 2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Рівненському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області як інвалід ІІІ групи, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 від 29 травня 2013 року, та до 1 квітня 2015 року отримувала пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

З 1 квітня 2015 року відповідач припинив виплату позивачу пенсії по інвалідності.

На звернення позивача відповідач листом № 319/10 від 11 травня 2015 року відмовив у поновленні виплати пенсії по інвалідності на підставі ст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в звязку із встановленням факту роботи позивача в територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в Рівненській області на посаді та на умовах, які передбачені Законом України «Про державну службу».

З 1 квітня 2015 року набули чинності норми Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII та від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, відповідно до яких у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року особам на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру», пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», не виплачуються. З вказаних підстав з 1 квітня 2015 року позивачу була припинена виплата пенсії по інвалідності.

Відповідно дост.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Згідно із ч.2 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Відповідно до ст.46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом».

За загальним правилом, установленим ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків, передбачених Конституцією України. .

Згідно із п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне забезпечення» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені устатті 36 цього Закону, та інші, передбачені цим Законом.

Частиною 2 ст.30 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування і після припинення роботи.

Відповідно до вимог ст.34 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Статтею 36 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів, яке здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомоги, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації,побутовому та торговельному обслуговуванню.

Отже, органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні сприяти забезпеченню прав інвалідів щодо включення до суспільного життя нарівні з іншими громадянами.

Посилання відповідача наст.47 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»є безпідставним, оскільки вказана норма розповсюджується на осіб, яким пенсія призначена відповідно до Законів України «Про статус народного депутата», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», а не як інвалідам.

За правилами ст.2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Нормоюст.5 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно із ст.9 КАС Україниу разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного Суду України № 4-рп/2007 від 18 червня 2007 рокувстановлено, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція(254к/96-ВР) та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22Конституції України(254к/96-ВР) не допускається (рішення Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 6 липня 1999 року(v008р710-99), від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (v005р710-02), від 17 березня 2004 року № 7-рп/2004 (v007р710-04), від 1 грудня 2004 року № 20-рп/2004 (v020р710-04).

У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі "Пічкур проти України" від 7 листопада 2013 року, яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, зазначається, щостаттею 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція) передбачено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Пунктом 40 вказаногорішенняЄСПЛ встановлено, що заборона дискримінації за статтею 14 Конвенції поширюється за межі використання прав та свобод, гарантування яких кожною державою вимагається Конвенцією та протоколами до неї. Вона також застосовується до тих додаткових прав, що входять до загальної сфери застосування будь-якої статті Конвенції, які держави добровільно вирішили гарантувати (ухвала щодо прийнятності у справі "Стек та інші проти Сполученого Королівства" (Stee and Others v. The United Kingdom) [ВП], заяви № № 65731/01 та 65900/01, п. 40, ECHR 2005-Х).

Пунктом 42 вказаногорішенняЄСПЛ встановлено, що у справах щодо скарги за статтею 14 Конвенції у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу на те, що заявника частково або повністю позбавили певної матеріальної допомоги на дискримінаційній підставі, що охоплюється статтею 14 Конвенції, відповідним методом перевірки є з'ясування, чи він або вона мали б право на отримання відповідної матеріальної допомоги за національним законодавством за умови існування права, щодо якого скаржиться заявник. Хоча Перший протокол не включає в себе право на отримання будь-яких видів виплат з соціального страхування, якщо держава вирішує створити механізм соціальних виплат, вона повинна зробити це у спосіб, що відповідає статті 14 (там же, п.55).

В постанові Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 9 травня 2015 року зазначається, що рішення ЄСПЛ є джерелом права та обов'язковими для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції, суди при розгляді справ зобов'язані враховувати практику ЄСПЛ як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про дискримінаційне позбавлення пенсії ОСОБА_1, а саме позбавлення її права на соціальний захист, що включає, зокрема, і право на одержання пенсії по інвалідності та достатній життєвий рівень, щодо інших інвалідів ІІІ групи, які не працюють на посадах та на умовах, передбаченихзаконами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», та щодо інвалідів інших груп, тому достатні підстави для поновлення конституційного права особи на отримання пенсії, виплата якої була зупинена.

За таких обставин, дії відповідача щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства та порушують конституційні права позивача на належний соціальний захист, передбачені ст.46, 64 Конституції України.

Ухвалою суду від 28 вересня 2016 року позовну заяву ОСОБА_1 в частині позовних вимог про зобовязання поновити виплату пенсії по інвалідності за період з 1 квітня 2015 року до 25 січня 2016 року включно залишено без розгляду в звязку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.

Таким чином, вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача відновити виплату їй пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», обгрунтовані та підлягають до задоволення в межах шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, а саме - з 26 січня 2016 року.

Відповідно до правил ст.94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача здійснені нею документально підтверджені судові витрати на оплату судового збору.

На підставі наведеного та керуючись ст.7, 11, 71, 86, 94, 122, 161-163 КАС України, ст.19, 22, 46, 64, 92 Конституції України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_1 до Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо припинення виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Зобовязати Рівненське обєднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області відновити виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», починаючи з 26 січня 2016 року.

Стягнути з Рівненського обєднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. у відшкодування судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського адміністративного апеляційного суду через Рівненський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя :