Постанова № 61715535, 28.09.2016, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
629/2230/16-а
Номер документу
61715535
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 629/2230/16-а

Номер провадження 2-а/629/45/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого судді Смірнової Н.А., за участю секретаря Соколенко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Лозівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що він є пенсіонером органів прокуратури України та з грудня 2010 року отримує пенсію за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року. 25 травня 2016 року він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, але йому в цьому було відмовлено та зазначено, що він не має права на перерахунок пенсії. Вважає, що своїми діями відповідач грубо порушує чинне законодавство. В звязку з чим просить визнати дії відповідача неправомірними, зобовязав провести йому перерахунок підвищеної пенсії з 25.05.2015 року на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-335 від 29.03.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року з розрахунку 90% із середнього заробітку 11264,53 гривні без обмеження граничного розміру та виплатити різницю з 25.05.2015 року. Крім цього просить стягнути з відповідача по справі на його користь, сплачений ним при подачі до суду судовий збір у розмірі 551 гривні 20 копійок.

21 вересня 2016 року позивач уточнив свої позовні вимоги та просив визнати дії відповідача неправомірними, зобовязав провести йому перерахунок підвищеної пенсії та сплачувати її починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-335 від 29.03.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року з розрахунку 90% із середнього заробітку 11264,53 гривні. Крім цього просив стягнути з відповідача по справі на його користь, сплачений ним при подачі до суду судовий збір у розмірі 551 гривні 20 копійок.

Позивач в судове засідання не зявився, але раніше надавав суду свою заяву в якій просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, про що витяг з журналу реєстрації вихідної кореспонденції за 2016 рік, який міститься в матеріалах справи, причину неявки суду не повідомив. Раніше на адресу суду представником відповідача було надано заперечення проти адміністративного позову в якому зазначено, що Управління не згодне з позовними вимогами позивача, так як п. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» № 1697-VIII від 14.10.2014 (в редакції станом на 01.01.2016 року) передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. На даний час постанови КМУ, яка б надавала можливість здійснити перерахунок пенсії не прийнята. Крім цього, постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 року передбачала упорядкування структури заробітної плати, а не визначала умови та порядок проведення перерахунку пенсій. Також вказали, що Прикінцевими положеннями ЗУ «Про прокуратуру» № 1697-VIII від 14.10.2014, який набрав чинності 15 липня 2015 року, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, яка зазначена позивачем як підстава для позову, втратила чинність, крім ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». В частині стягнення судового збору у розмірі 551 гривні 20 копійок зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 73 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, тому вважають, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити в повному обсязі.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які вони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення заявлених вимог, зясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лозівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з 14 грудня 2009 року, як пенсіонер, та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 22 квітня 2013 року, яка набрала законної сили згідно ухвали Вищого адміністративного суду України від 18 червня 2015 року, було зобовязано УПФУ в Ізюмському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

25 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Лозівського обєднаного УПФУ в Харківській області з заявою щодо перерахунку розміру пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробіток.

З довідки прокуратури Харківської області від 29 березня 2016 року за № 18-335, виданої на імя ОСОБА_1 вбачається, що він працював на посаді прокурора прокуратури Близнюківського району Харківської області та станом на 01.12.2015 року заробітна плата з урахуванням доплат, які передбачені чинним законодавством, складає 11264 гривні 53 копійки.

Листом від 27 травня 2016 року Лозівського обєднаного УПФУ в Харківській області ОСОБА_1 відмовлено у підвищеному перерахунку його пенсії у звязку з тим, що на теперішній час діє Закон України «Про прокуратуру», в якому статтею 86 передбачено призначення пенсії працівникам прокуратури. Пунктом 20 статті 86 передбачається, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а постанова, яка б надала можливість здійснення перерахунку на теперішній час відсутня. Крім цього, постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структур заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до урядової постанови від 31.05.2000 року № 865, а саме: виключено п. 4 зазначеної постанови щодо перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсію призначено відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, тобто постанова передбачає упорядкування структури заробітної плати, а не визначає умови та порядок перерахунку пенсії.

Виходячи з підстав позову, визначених позивачем у позовній заяві, суд, вирішуючи спір по суті, виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вирішує справи на підставі Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість, яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до вимогч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 12 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Так, частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15 грудня 2015 року, у зв'язку з публікацією в Урядовому кур'єрі, набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було передбачено підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам. Таким чином, позивач на підставі частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Згідно з ч. 1 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.

Так, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213- VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини дванадцята, сімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України № 213- VIII від 02.03.2015 року не зазнали.

З огляду на викладене, суд зазначає, що відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 25.05.2016 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Харківської області від 29.03.2016 року № 18-335 про заробітну плату та частин 12, 17 ст. 50- 1 ЗУ «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 року №2663-111, що діяла станом на лютий 2003 року) з 01.01.2016 року.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, з державного бюджету України на користь позивача суд стягує судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 55, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 3, 6-9, 11, 17, 18, 21, 69-72, 94, 128, 159, 160-163, 186, 254 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23 грудня 2010, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до Лозівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Лозівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови перерахунку підвищеного розміру пенсії позивача.

Зобов'язати Лозівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок підвищеної пенсії та сплачувати її починаючи з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області за №18-335 від 29.03.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року з розрахунку 90% із середнього заробітку 11264 гривні 53 копійки.

Стягнути з Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань цього органу на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 551(п'ятсот п'ятдесят одна) гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Н.А. Смірнова