ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2016 р.м.ОдесаСправа № 814/60/16
Категорія: 8.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Марич Є. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого -судді Романішина В.Л.,
суддів Запорожана Д.В., Шляхтицького О.І.,
за участю секретаря Колеснікова-Горобець І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 травня 2016 року у справі за позовом публічного акціонерного товариства «Баштанський сирзавод» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, третя особа Баштанська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Миколаївській області, про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення пені по бюджетній заборгованості в сумі 226 925,83 грн.,
ВСТАНОВИВ:
В січні 2016 року ПАТ «Баштанський сирзавод» звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якому просило суд:
- зобов'язати СДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС надати висновок ГУ ДКС України в Одеській області про відшкодування з Державного бюджету України на користь ПАТ «Баштанський сирзавод» податок на додану вартість за деклараціями за квітень 2008 року в сумі 226 368 грн., червень 2008 року в сумі 90 826 грн., липень 2008 року в сумі 226 435 грн., серпень 2008 року в сумі 19 448 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України через ГУ ДКС України в Одеській області на користь ПАТ «Баштанський сирзавод» пеню по бюджетній заборгованості в розмірі: за квітень 2008 року в сумі 75 605,65 грн., червень 2008 року в сумі 41 730,19 грн., липень 2008 року в сумі 105 487,69 грн., серпень 2008 року в сумі 4102,30 грн.
Позов обґрунтовувало тим, що за результатами перевірок, проведених у липні, серпні, вересні, жовтні 2008 року, щодо правомірності нарахування та заявлених до відшкодування сум податку на додану вартість, Баштанською ОДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення, які в подальшому визнані недійсними за рішеннями суду, які набрали законної сили. Незважаючи на це СДПІ з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС не здійснила дії по відшкодуванню з бюджету податку на додану вартість. Невідшкодована сума з бюджету податку є бюджетною заборгованістю, на суму якої нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки Національного банку України і на час розгляду справи складає 226925,83 грн.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.05.2016р. позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ГУ ДКС України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що прийняте з не правильним застосуванням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою позов ПАТ «Баштанський сирзавод» залишити без задоволення.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції не враховано, що органом, що контролює справляння надходжень бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 14010200 «Бюджетне відшкодування податку на додану вартість грошовими коштами» визначено Державну фіскальну службу, і лише у разі подачі податковим органом до органів Казначейства висновку про відшкодування сум податку на додану вартість останні будуть вживати заходів стосовно здійснення бюджетного відшкодування ПДВ на користь платника податку. Висновків податкових органів щодо відшкодування на користь ПАТ «Баштанський сирзавод» ПДВ не надходило.
Також, апелянт посилається на те, що зі змісту п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України слідує, що право платника податку на стягнення пені виникає лише за наявності надання висновку податковим органом до Державної казначейської служби.
На підставі ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.05.2016р. в межах вимог апеляційної скарги ГУ ДКС України в Одеській області.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та правильно встановлено судом першої інстанції, ПАТ «Баштанський сирзавод» зверталося до ДПІ у Баштанському районі Миколаївської області із заявами від 21.05.2008р., 17.07.2008р., 20.08.2008р. та від 19.09.2008р. про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ за деклараціями з податку на додану вартість за квітень 2008 року в сумі 243 783 грн., за червень 2008 року в сумі 90826 грн., за липень 2008 року в сумі 226 435 грн. та за серпень 2008 року в сумі 19448 грн.
В липні 2008 року ДПІ у Баштанському районі проведено виїзну позапланову перевірку ЗАТ «Баштанський сирзавод» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2008 року, за результатами якої складено акт перевірки від 25.07.2008р. №489/23-00446500. На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000332301/0 від 28.07.2008р. про зменшення ЗАТ «Баштанський сирзавод» суми бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2008 року на 226 950 грн., яке постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.05.2012р. скасовано в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з квітень 2008 року на суму 226 368 грн. Вказана постанова набрала законної сили 19.09.2014р.
В серпні 2008 року ДПІ у Баштанському районі проведено виїзну позапланову перевірку ЗАТ «Баштанський сирзавод» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на рахунок платника у банку за період червень 2008 року, за результатами якої складено акт перевірки від 14.08.2008р. №530/1501-00446500. На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0013481501/0 від 15.08.2008р. про зменшення ЗАТ «Баштанський сирзавод» суми бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2008 року на 90 826 грн., яке скасовано постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 03.12.2012р., що набрала законної сили 24.04.2013р.
У вересні 2008 року ДПІ у Баштанському районі проведено невиїзну (камеральну) перевірку ЗАТ «Баштанський сирзавод» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2008 року, за результатами якої складено акт перевірки від 19.09.2008р. № 684/1501-00446500. На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0013911501/0 від 22.09.2008р., яким зменшено товариству суму бюджетного відшкодування за липень 2008 року на 226 435 грн., яке в подальшому скасовано постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 19.10.2012р., що набрала законної сили 18.04.2013р.
В жовтні 2008 року ДПІ у Баштанському районі проведено невиїзну (камеральну) перевірку ЗАТ «Баштанський сирзавод» достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2008 року, за результатами якої складено акт перевірки від 17.10.2008р. №731/1501-00446500. На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0014381501/0 від 29.10.2008р. про зменшення ЗАТ «Баштан ський сирзавод» суми бюджетного відшкодування ПДВ за серпень 2008 року на 19448 грн., яке скасовано постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.05.2013р., що набрала законної сили 05.03.2015р.
Задовольняючи позов ПАТ «Баштанський сирзавод» про зобов'язання Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС надати висновок ГУ ДКС України в Одеській області про відшкодування з Державного бюджету України на користь ПАТ «Баштанський сирзавод» податок на додану вартість за деклараціями за квітень 2008 року в сумі 226 368 грн., червень 2008 року в сумі 90 826 грн., липень 2008 року в сумі 226 435 грн., серпень 2008 року в сумі 19 448 грн. суд першої інстанції виходив з того, що незважаючи на набрання законної сили судовими рішеннями, якими підтверджено суми бюджетного відшкодування ПДВ, податковим органом не вжито усіх передбачених чинним законодавством заходів щодо його повернення платнику податків.
Апеляційний суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції, оскільки п.200.15, п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку податкового органу орган Державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Оскільки в матеріалах справи відсутні відомості про вчинення податковим органом визначених вказаною нормою дій щодо надання до ГУ ДКС України в Одеській області висновку про відшкодування з Державного бюджету України на користь ПАТ «Баштанський сирзавод» ПДВ за деклараціями за квітень 2008 року в сумі 226 368 грн., червень 2008 року в сумі 90 826 грн., липень 2008 року в сумі 226 435 грн., серпень 2008 року в сумі 19 448 грн., тому апеляційний суд вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язати відповідача вчинити такі дії.
Відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
За висновками суду першої інстанції, оскільки ПАТ «Баштанський сирзавод» не відшкодовано зазначену вище суму ПДВ у строки, встановлені п.п.200.13, 200.15 Податкового кодексу України, товариство набуло право на нарахування пені в порядку, встановленому п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України.
В апеляційній скарзі Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області вважає відсутніми підстави для стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України в Одеській області на користь ПАТ «Баштанський сирзавод» пені по бюджетній заборгованості за квітень 2008 року в сумі 75 605,65 грн., червень 2008 року в сумі 41 730,19 грн., липень 2008 року в сумі 105 487,69 грн. та за серпень 2008 року в сумі 4102,30 грн., зазначаючи, що зі змісту п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України слідує, що право платника податку на стягнення пені виникає лише за наявності надання висновку податковим органом до Державної казначейської служби.
Апеляційний суд не погоджується з такими доводами апелянта, оскільки неподання контролюючим органом після закінчення перевірки до органів Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення, у зв'язку з цим, заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення пені в порядку п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України.
Зазначену правову позицію висловлено Судовою палатою в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 03.06.2014р. (справа 21-131а14).
Таким чином, після закінчення встановлених чинним законодавством строків для адміністративної процедури перевірки наявності у платника права на бюджетне відшкодування у результаті не вчинення компетентними органами належних дій не відшкодовані суми перетворюються на бюджетну заборгованість, чим зумовлюється виникнення фінансових правовідносин між боржником в особі держави та кредитором - платником податків, права якого порушені внаслідок несплати йому відповідної суми.
Щодо конкретних сум пені за порушення строків відшкодування ПДВ, які судом першої інстанції постановлено стягнути на користь ПАТ «Баштанський сирзавод», то ані Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, ані Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області не заперечується правильність їх розрахунку, здійсненого позивачем.
Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області висновків суду не спростовують, тому, відповідно до ст.200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 ч.5 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 30 травня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Повний текст ухвали виготовлено 30.09.2016р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Запорожан Д.В.
Шляхтицький О.І.