Постанова № 61699946, 21.09.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
804/5798/16
Номер документу
61699946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 р. справа № 804/5798/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Павловського Д.П., розглянувши у місті Дніпропетровську в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», в якому просить:

- до повного усунення порушень вимог пожежної безпеки, зазначених у даному позові, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» шляхом зобов'язання даного підприємства повністю зупинити експлуатацію об'єктів: автозаправна станція (тимчасова) (інвентарний номер 2023200), будівля ремонтно-механічної майстерні (інвентарний номер 1879100), будівля складу товаро-матеріальних цінностей (ангар) (інвентарний номер 0015900) Новокостянтинівської шахти Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» в с. Олексіївці Маловисківського району Кіровоградської області та опечатати (опломбувати) ворота, двері, хвіртки будівель, технологічне обладнання (заправні колонки, запірну арматуру резервуарів з нафтопродуктами).

В обґрунтування позову зазначено, що проведеною перевіркою встановлені порушення, які в ході перевірки та у встановлений строк усунені не були, у зв'язку із чим, вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша робота підприємства із виявленими порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.09.2016 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в судовому засіданні.

В судове засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Станом на час розгляду справи заперечень на адміністративний позов не надходило. Частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що з 08.08.2016 року по 19.08.2016 року Управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

Актом перевірки встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - НАПБ А.01.001-2014), Державних будівельних норм «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 № 312, чинних з 01.07.2015 (далі - ДБН В.2.5-56-2014), Державних будівельних норм «Захист від пожежі. Пожежна безпека об'єктів будівництва», затверджених наказом Держбуду України від 03.12.2002 № 88, введених в дію з 01.05.2003 (далі - ДБН В. 1.1-7-2002), Державних будівельних норм «Внутрішній водопровід та каналізація», затверджених наказом Мінрегіону України від 31.10.2012 № 553, чинних з 01.03.2013 (далі - ДБН В.2.5-64:2012), "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджені Держнафтопродуктом 26.12.1986 року, ГОСТ 17032-71 "Резервуари сталеві горизонтальні для нафтопродуктів. Типи і основні розміри", затверджені постановою Державного комітету Ради Міністрів СРСР у справах будівництва від 11.07.1971 № 57 (далі - ГОСТ 17032-71), Державних стандартів України 4046-2001 "Обладнання технологічне нафтопереробних, нафтохімічних та хімічних виробництв. Технічне діагностування. Загальні технічні вимоги.", затверджених наказом Держстандарту України від 27.07.2001 № 369 (далі - ДСТУ 4046-2001), "Правил технічної експлуатації та охорони праці на нафтобазах", затверджених наказом Українського об'єднання «Укрнафтопродукт"» від 01.04.1998 року № 19, та введені в дію 01.04.1998 року, нормативно - правових актів з питань охорони праці 63.2-1.13-87 «Правила по техніці безпеки та промислової санітарії при експлуатації нафтобаз та автозаправних станцій», затверджені Держнафтопродуктом СPCP від 16.11.1987 року) (далі - НПАОП 63.2-1.13 -87).

Найбільше виявлено порушень вимог пожежної та техногенної безпеки на території автозаправної станції (тимчасова) (інвентарний номер 2023200), в будівлі ремонтно-механічної майстерні (інвентарний номер 1879100) та в будівлі складу товарно-матеріальних цінностей (ангар) (інвентарний номер 15900), а саме:

Автозаправна станція (інв.номер 2023200):

- не влаштовано на в'їзді і виїзді з території автозаправної станції похилі підвищення висотою не менше як 0,2 м або дренажні лотки для відведення забруднених нафтопродуктами атмосферних опадів в очисні споруди (це є порушенням НАПБ Б.05.019-2005 «Інструкція щодо вимог пожежної безпеки під час проектування автозаправних станцій» п. 2.1.1),

- в'їзд на територію автозаправної станції не обладнано відповідними знаками пожежної безпеки, такі як: "Вогненебезпечно", "Курити заборонено", "Використання відкритого вогню заборонено", а також покажчиками місцезнаходження пожежного водоймища, гідранта, первинних засобів пожежогасіння, відповідними знаками попередження водіїв мототранспорту про необхідність вимкнення двигуна на відстані 15 м від паливно-роздавальних колонок; знаками про обов'язкову висадку пасажирів; дорожніми знаками, що забороняють в'їзд транспортних засобів з небезпечними та вибуховими вантажами на територію АЗС (це є порушенням НАПБ Б.05.019-2005 п. 2.1.7, наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008року № 658 розділ VII п. 1 пп. 16);

- не проведено перевірку ефективності вентиляційних установок та дихальних клапанів автозаправної станції спеціалізованою організацією з реєстрацією результатів у відповідному журналі (це є порушенням наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ VII п. 1 пп. 28);

- не проведено ревізію пристроїв захисту від блискавок та заземлюючого пристрою автозаправної станції з складанням відповідного акту (це є порушенням НАПБ А. 01.001-2014 розділ IV, п.1.21, ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 1.1. 4.3, п. 9.3.2, наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ IV п. 4);

- автозаправну станцію не забезпечено переносним газоаналізатором у вибухозахищеному виконанні (це є порушенням наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для об'єктів зберігання, транспортування та реалізації нафтопродуктів» розділ VII п. 1 пп. 30);

- приміщення операторської автозаправної станції не обладнано системою пожежної сигналізації та не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на проведення даного типу робіт (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014розділ V, п.п.1.2,1.4, ДБН В.2.5-56:2014 п. 5.1, додаток А таблиця А.1 п. 12.6, НАПБ Б. 05.019- 2005 п. 4.1, 4.11, наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ IV п. 4.10.1, додаток 3);

- приміщення складу паливно-мастильних матеріалів в будівлі операторської автозаправної станції не обладнано установкою локального пожежогасіння (це є порушенням НАПБ Б.05.019-2005 п. 4.11, НАПБ А.01.001-2014 розділ V, п.п.1.2,1.4, ДБН В.2.5-56:2014 п. 5.1, додаток А таблиця А.1 п. 12.6, наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ IV п. 4.10.1, додаток 3),

- автозаправну станцію не забезпечено первинними засобами пожежогасіння згідно з нормами належності, зокрема 1 пересувним порошковим вогнегасником з масою заряду вогнегасної речовини не менше 100 кг, 2 ящиками з піском місткістю по 0,5 куб. м, лопатами, засобами для перенесення піску (ноші, возик тощо) та 2 покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 1 5 х 2 м. (це є порушенням НАПБ Б. 05.019-2005 п.4.10, наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ III п. 2 пп. 15, розділ VII п. 1 пп. 11, додаток 3 п.п. 6, 7);

- на вхідних дверях до приміщення складського призначення (склад паливно-мастильних матеріалів) автозаправної станції не вказано категорію за вибухопожежною та пожежною небезпекою згідно з НАПБ Б.03.002-2007 та клас зони за НПАОП 40.1-1.32-01 (це є порушенням наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ III п. 2 пп. 14, НАПБ А.01.001- 2014розділ III п. 2.9)\

- автозаправну станцію не оснащено жорсткою буксирною штангою довжиною не менш 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі (це є порушенням наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ VII п. 1 пп. 11);

- автозаправну станцію не забезпечено розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (це є порушенням наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658 розділ VII п. 1 пп. 31);

- не забезпечено проведення очищення резервуарів автозаправної станції не рідше одного разу на два роки (це є порушенням наказу Мінпаливенерго від 24.12.2008 № 658розділ VII п. 1 пп. 24);

- не складено паспорти на резервуари автозаправної станції згідно з детальною технічною інвентаризацією всіх частин та конструкцій резервуара (це є порушенням п. 3.8 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року, ГОСТ17032-71, ДСТУ 4046-2001);

- не розроблено та не затверджено інструкцію по технічному нагляду за резервуарами автозаправної станції, в якій повинно бути вказано основні технічні вимоги щодо експлуатації, періодичності та методів ревізій резервуарів (це є порушенням п.п. 2.1.1, 2.1.2. "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту" затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року);

- не проведено поточний ремонт резервуарів автозаправної станції згідно з графіком (не рідше одного разу на півроку) (це є порушенням п. 2.1.23 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту" затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року);

- не проведено середній ремонт резервуарів автозаправної станції згідно з графіком (не рідше одного разу в два роки) (це є порушенням п. 2.1.23 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986 року, ДСТУ 4046-2001);

- не проведено перевірку надійності роботи технологічних трубопроводів автозаправної станції за допомогою гідравлічного випробування на щільність (не рідше одного разу на три роки) (це є порушенням п. 2.2.6 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року, ДСТУ 4046-2001);

- не проведено гідравлічні випробування трубопровідних комунікацій насосів АЗС (це є порушенням п.п. 7.2.36, 7.2.37, 7.2.38, 7.3.18 "Правил технічної експлуатації та охорони праці на нафтобазах", затверджених наказом Українського об'єднання "Укрнафтопродукт" від 01.04.1998 року №19, та введених в дію 01.04.1998року, п. 2.3.9 НПАОП 63.2-1.13-87);

- кожний резервуар автозаправної станції, який знаходиться в експлуатації, не забезпечено наступною документацією: технічним паспортом резервуара, технологічними картами резервуара, журналом поточного обслуговування, журналом статичної електроенергії, градуіровочною таблицею, експлуатації блискавкозахисту (це є порушенням п. 3.7 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986 року, ДСТУ 4046-2001);

- не проведено профілактичний огляд резервуарів автозаправної станції згідно з календарним графіком, затвердженим головним інженером, з реєстрацією результатів в журналі огляду основного обладнання (це є порушенням п. 2.1.3 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року, ДСТУ 4046-2001);

- не проведено контрольне нівелірування резервуарів автозаправної станції для зберігання легкозаймистих речовин (перевіряється осадка основи резервуара (перші чотири роки 1 раз в 6 місяців, потім 1 раз в п'ять років)) (це є порушенням п. 2.1.4 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року, ДСТУ 4046-2001);

- не проведено періодичне обстеження та дефектоскопію резервуарів автозаправної станції для зберігання легкозаймистих речовин та горючих рідин (це є порушенням п. 2.1.18, таб. 2.1.1, "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року, ДСТУ 4046-2001);

- не проведено зачистку резервуарів автозаправної станції згідно з ГОСТ 1510-84 (це є порушенням п. 2.3.1 "Правил технічної експлуатації резервуарів та інструкції по їх ремонту", затверджених Держнафтопродуктом 26.12.1986року, ДСТУ 4046-2001);

- приміщення для обслуговуючого персоналу автозаправної станції не забезпечено технологічною схемою, плакатами з надання першої медичної допомоги, медичною аптечкою (це є порушенням п. 2.1.1 НПЛОП 63.2-1.13- 87);

- не складено схему розміщення надземних та підземних трубопроводів, а також запірних арматур автозаправної станції (це є порушенням п. 2.3.1 НПАОП 63.2-1.13-87, ДСТУ 4046-2001).

Будівля ремонтно-механічної майстерні (номер на схемі генплану 1.8.1, інв. номер 1879100):

- приміщення складів будівлі ремонтно-механічної майстерні не обладнано системою пожежної сигналізації та не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на проведення даного типу робіт (це є порушенням НАПБ А. 01.001-2014 розділ V, п.п.1.2., 1.4, ДБНВ.2.5-56:2014 п. 5.1, додаток А таблиця А. 1 п. 13.1.1)',

- приміщення майстерні не дообладнано мережею внутрішнього протипожежного водогону (це є порушенням НАПБ А. 01.001-2014 розділ V. п. 2.2)',

- будівлю ремонтно-механічної майстерні не обладнано пристроями захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ IV, п.1.21, ДСТУ Б В.2.5-38:2008 п. 1.1, 4.3);

- пожежні крани ремонтно-механічної майстерні не забезпечено водою для цілей пожежогасіння (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ V, п. 2.2);

- не заборонено зберігання балонів з газами (киснем) без запобіжних ковпаків та нагвинчених на штуцери заглушок (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014розділ VI п. 9.3 пп. 21));

- на вхідних дверях до приміщення складського призначення не вказано категорію за вибухопожежною та пожежною небезпекою згідно з НАПБ Б.03.002-2007 та клас зони за НПАОП 40.1-1.32-01 (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014розділ ІІІ п. 2.9);

- приміщення столярної дільниці в будівлі ремонтно-механічної майстерні не обладнано системою пожежної сигналізації та не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на проведення даного типу робіт (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ V, п.п. 1.2.,1.4, ДБНВ.2.5- 56:2014 п. 5.1 додаток А таблиця Л. 1 п. 7.7);

- приміщення столярної дільниці в будівлі ремонтно-механічної майстерні не обладнано вентиляційною системою згідно з вимогами будівельних норм (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ IV п. 2.18, розділ VII п. 7.24, ДБН В.2.5-67:2013 «Опалення, вентиляція та кондиціонуеання» п.7).

Склад товарно-матеріальних цінностей(інвентарний номер 0015900):

- приміщення складу товарно-матеріальних цінностей (ангар) не обладнано системою пожежної сигналізації та заключено договір на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на проведення даного типу робіт (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ V, п.п.1.2.,1.4, ДБН В.2.5-56:2014 п. 5.1, додаток А таблиця А.1 п. 14.2, п. 7.4, Додаток Ж);

- приміщення складу товарно-матеріальних цінностей (ангар) не обладнано автоматичною системою пожежогасіння та не заключено договір на її технічне обслуговування з організацією, яка має відповідну ліцензію на проведення даного типу робіт (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ V, п.п.1.2.,1.4. ДБН В.2.5-56:2014 п. 5.1, додаток А таблиця А.1 п. 14.2, п. 7.4, Додаток Ж);

- будівлю складу товарно-матеріальних цінностей (ангар) не обладнано пристроями захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ IV, п.1.21., ДСТУ Б В.2.5- 38:2008 п.п. 1.1, 4.3);

- не забезпечено проведення інструктажів з питань пожежної безпеки з працівниками (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014роздіч II п.п. 4, 15);

- пожежні рукави не утримуються приєднаними до пожежних кранів (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014розділ Vп. 2.2 пп. 4);

- не забезпечено проведення технічного обслуговування пожежних кран-комплектів і перевірку на працездатність шляхом пуску води не рідше одного разу на шість місяців з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (це є порушенням НАПБ А.01.001-2014 розділ Vn. 2.2 пп. 10).

Подальша експлуатація вказаних об'єктів (автозаправна станція (тимчасова) (інвентарний номер 2023200), будівля ремонтно-механічної майстерні (інвентарний номер 1879100), будівля складу товарно-матеріальних цінностей (ангар) (інвентарний номер 0015900)) Новокостянтинівської шахти Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» в с. Олексіївці Маловисківського району Кіровоградської області із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної та техногенної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей (як працюючому персоналу, так і мешканцям, а також особам, які будуть здійснювати гасіння пожежі).

Статтею 1 Закону України від 05.04.2007року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій;

У відповідності з ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України № 2694-XII) охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Статтею 38 Закону України № 2694-XII встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;

центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Серед прав, визначених статтею 39 Закону України № 2694-XII за посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, закріплене право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.

У відповідності з Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженому Указом Президента України від 16.01.2013, № 20/201 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр). ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з п. 3 вказаного Положення основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб; внесення на розгляд Міністрові пропозицій щодо формування державної політики у відповідній сфері; реалізація в межах своєї компетенції державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Відповідно до п. 6 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Положенням про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області № 3 від 04.02.2013 року встановлено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території, зокрема, здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства. Головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Пунктом 1, 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012, № 5403-VI встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012, № 5403-VI встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Враховуючи вищевикладене та обставини справи, оскільки позивачем при позаплановій перевірці відповідача були виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників, суд дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 7 ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Частиною 5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Таким чином, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження усунення виявлених порушень, що свідчить про обґрунтованість вимог позивача.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно статті 86 цього КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Поряд з цим, суд роз'яснює сторонам, що відповідно до частин 12, 13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами ч.4 ст. 94 КАС України, згідно з якими, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 158-163, 183-6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 14309787), а саме: зупинити експлуатацію об'єктів: автозаправна станція (тимчасова) (інвентарний номер 2023200), будівля ремонтно-механічної майстерні (інвентарний номер 1879100), будівля складу товаро-матеріальних цінностей (ангар) (інвентарний номер 0015900) Новокостянтинівської шахти Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» в с. Олексіївці Маловисківського району Кіровоградської області та опечатати (опломбувати) ворота, двері, хвіртки будівель, технологічне обладнання (заправні колонки, запірну арматуру резервуарів з нафтопродуктами).

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд, в порядку та у строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, та набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.П. Павловський