ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.09.2016р. Справа№ 914/1539/16
Господарський суд Львівської області у складі колегії суддів:
головуючого судді Трускавецького В.П.
суддів Горецької З.В.
Манюка П.Т.
при секретарі судового засідання Краєвському І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів, до відповідача:Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, м. Винники, Львівська область,про: стягнення 49.808,79 грн.Представники:позивача:Чижович І.З. - представник (довіреність №2302-вих-1845 від 24.05.2016 р.),відповідача:не з'явився.Присутнім представникам учасників судового процесу права і обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 28 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), роз'яснено. Заяв про відвід суду не поступало. Клопотань про здійснення технічної фіксації судового процесу учасниками судового процесу заявлено не було.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення 49.808,79 грн. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 07.06.2016 р. порушено провадження у справі, позовну заяву прийнято до розгляду, справу призначено до судового розгляду на 06.07.2016 р. Ухвалою суду від 06.07.2016 р. розгляд справи відкладався на 27.07.2016 р. Ухвалою Господарського суду Львівської області від 27.07.2016 р. відкладено розгляд справи на та 10.08.2016 р. та продовжено строк розгляду справи. В судовому засіданні 10.08.2016 р. оголошувалась перерва до 17.08.2016 р. Ухвалою суду від 17.08.2016 р. призначено колегіальний розгляд справи у складі трьох суддів. Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів до складу колегії включено суддів П.Т. Манюка та Т.Б. Фартушка. Колегією суддів розгляд справи призначено на 14.09.2016 р. Ухвалою суду від 14.09.2016 р. розгляд справи відкладався на 28.09.2016 р. Рух справи відображено в попередній ухвалі суду.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач у порушення умов договору №О-34 (Д №260)-12(П) від 23.07.2012 р. розмістив відкритий літній майданчик у м. Львові на пр. Крива Липа, 7, на більшій площі (56,7 кв.м.) ніж дозволена паспортом майданчика (39,6 кв.м.). Зазначене правопорушення встановлено актами обстеження. У зв'язку з наведеним, в силу положень пункту 4.2 договору відповідачу донараховано 49.808,79 грн. орендної плати.
Відповідач у поданому відзиві заперечив проти позовних вимог, з наступних підстав. З долучених актів обстеження вбачається, що Галицька районна адміністрація ЛМР, проводячи відповідну перевірку не залучила, у відповідності до пункту 4.2.8 Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності (затверджений ухвалою ЛМР №245 від 05.03.2009 р.), орендаря, районного архітектора а також особу, яка погоджувала проект літнього майданчика. В матеріалах справи відсутні докази повідомлення відповідача про відповідні правопорушення та вимог про їх усунення. Крім того, позивачем не представлено суду належних доказів погодженого проекту розміщення літнього майданчика (графічні матеріали, фотозображення, абриси території). Враховуючи наведене, вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення присутнього в судовому засіданні представника позивача, суд встановив наступне.
Між сторонами у справі був укладений Договір №О-34 (Д №260)-12(П) від 23.07.2012 р. (надалі - Договір). Предметом цього Договору є надання орендодавцем (позивач у справі) орендареві (відповідач у справі) права на тимчасове користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення (надалі - об'єкт) на умовах оренди на терміни відповідно до виданого паспорту на розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення у межах м. Львова. Невід'ємною частиною цього договору є паспорт на розміщення об'єктів соціально-культурного, торговельного та іншого призначення, розмір орендної площі.
Згідно із паспортом №34 (Д №260) відкритого літнього майданчика від 23.04.2012р. його видано Управлінням архітектури департаменту містобудування Львівської міської ради ФОП ОСОБА_2 на літній майданчик, розташований за адресою: АДРЕСА_1, площею 39, 6 кв.м. з 01.11.2011 р. до 31.10.2015 р.
Відповідно до положень пункту 2.1.1 Договору орендодавець зобов'язується надати у тимчасову оренду конструктивний елемент благоустрою комунальної власності на розміщення відкритого літнього майданчика площею 39,6 кв.м. (тротуар, газон, тощо) за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідно до пункту 3.2 Договору орендар сплачує орендодавцеві плату за користування об'єктом площею 39,6 кв.м. щомісячно до 25 числа поточного місяця у розмірі 565,82 грн. за місяць, у тому числі ПДВ 94,31 грн.
Відповідно до положень пункту 4.2 Договору при невідповідності встановленого об'єкта соціально-культурного, торговельного та іншого призначення погодженому проекту ставка орендної плати збільшується у 10 разів на період до усунення відхилень від проекту до часу його демонтажу або отримання дозволу на його розміщення.
Позивач у підтвердження факту вчинення протиправних дій відповідачем покликається на акти обстеження відкритих літніх майданчиків:
- від 09.04.2014 р., складений головним спеціалістом відділу соціального-економічного розвитку Галицької РА ЛМР І. Канціром, провідним спеціалістом відділу соціально-культурного розвитку ОСОБА_4, інженером КП "Адміністративно-технічного управління" ОСОБА_5; встановлено площа майданчика 56,7 кв.м. дерев'яний настил, зашклено;
- від 12.05.2014 р. складений головним спеціалістом відділу соціального-економічного розвитку Галицької РА ЛМР І. Канціром, провідним спеціалістом відділу соціально-культурного розвитку ОСОБА_4, завідуючим сектору благоустрою ШРП Галицього району ОСОБА_6; встановлено площа майданчика 56,7 кв.м. дерев'яний настил, зашклено;
- від 24.07.2014 р. складений головним спеціалістом відділу соціального-економічного розвитку Галицької РА ЛМР І. Канціром, інженером КП "Адміністративно-технічного управління" ОСОБА_5, завідуючим сектору благоустрою ШРП Галицього району ОСОБА_6; встановлено площа майданчика 56,7 кв.м. дерев'яний настил, зашклено;
- від 30.10.2014 р. складений головним спеціалістом відділу соціального-економічного розвитку Галицької РА ЛМР ОСОБА_7, провідним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької РА ЛМР ОСОБА_8 та завідуючим сектору благоустрою ШРП Галицього району ОСОБА_6; встановлено площа майданчика 56,7 кв.м. дерев'яний настил, зашклено;
- від 14.08.2015 р. складений в.о. начальника відділу соціального-економічного розвитку Галицької РА ЛМР ОСОБА_7, головним спеціалістом - районним архітектором ОСОБА_9 та головним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької РА ЛМР О. Ковальською та інженером КП "Адміністративно-технічного управління" ОСОБА_5; встановлено площа майданчика 50,14 кв.м. дерев'яний настил, зашклено (відхилення 10,54 кв.м.); обстеження проведено в присутності представника закладу, який від підпису відмовився;
- від 07.10.2015 р. складений головним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької РА ЛМР О. Ковальською, головним спеціалістом - районним архітектором ОСОБА_9 та провідним спеціалістом відділу соціально-економічного розвитку Галицької РА ЛМР О. Школяр та інженером КП "Адміністративно-технічного управління" ОСОБА_5; встановлено площа майданчика 50,14 кв.м. дерев'яний настил, зашклено (відхилення 10,54 кв.м.); обстеження проведено в присутності представника закладу, який від підпису відмовився.
Позивачем додано до матеріалів справи листи Галицької районної адміністрації ЛМР від 23.04.2014 р. №31-1061, від 08.07.2014 р. №31-вих-1007, від 26.08.2015 р. №31-вих-1338 до ФОП ОСОБА_2 про приведення літнього майданчика у відповідність до погодженого проекту. Проте, додано докази скерування лише листа від 26.08.2015 р. №31-вих-1338, згідно з квитанцією від 02.09.2015 р. ФОП ОСОБА_2 на адресу: м.Новий Розділ.
Галицькою районною адміністрацією ЛМР скеровано на адресу Управління комунальної власності ЛМР листи про розміщення літніх майданчиків із порушення погодженого проекту. У листах від 14.11.2014 р. №4-31-1864 та від 10.09.2014 р. №4-31-1526 відсутні відомості про вчинення відповідного порушення ФОП ОСОБА_2 за адресою об'єкта: АДРЕСА_1.
Галицькою районною адміністрацією ЛМР скеровано на адресу Управління комунальної власності ЛМР та ФОП ОСОБА_2 лист від 05.11.2015 р. №4-31-1878 про розміщення літнього майданчика із порушення погодженого проекту за адресою об'єкта: АДРЕСА_1. У зазначеному листі вказано про надання копій актів обстежень відкритого літнього майданчика. Разом з тим, у матеріалах справи відсутні докази надіслання або вручення особисто зазначеного листа відповідачу. Доказів скерування листа ФОП ОСОБА_2 суду не подано.
Згідно з актами комісії з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова Управління комунальної власності ЛМР проведено донарахування орендної плати по Договору:
- акт №133 від 30.09.2014 р. за період з 12.05.2014 р. до 24.07.2014 р. у сумі 14.283,39 грн. на підставі актів обстеження ВЛМ від 12.05.2014 р. та від 24.07.2014 р.;
- акт №173 від 26.12.2014 р. за період з 09.04.2014 р. до 11.05.2014 р. у сумі 6.424,34 грн., за період з 24.07.2014 р. до 30.10.2014 р. у сумі 18.663,64 грн. на підставі актів обстеження ВЛМ від 09.04.2014 р., 12.05.2014 р., від 24.07.2014 р., від 30.10.2014 р.;
- акт №222 від 29.12.2015 р. за період з 14.08.2015 р. до 07.10.2015 р. у сумі 10.718,22 грн. на підставі акту обстеження ВЛМ від 14.08.2015 р., від 07.10.2015 р.
У матеріалах справи відсутні докази надіслання цих актів відповідачу.
Управлінням комунальної власності ЛМР скеровано на адресу відповідача лист від 02.03.2015 р. №2302-вих-654 та від 23.03.2015 р. №2302-вих-784 про здійснення донарахування орендної плати на підставі пункту 4.2 Договору. У додатках до листа вказано про надіслання рахунку фактури, акту виконаних робіт та акту звірки. Проте у матеріалах справи відсутні докази надіслання відповідних листів та додатків до них відповідачу.
До матеріалів справи, додано банківські виписки про внесення орендної плати, в яких відсутня інформація про оплату донарахованої орендної плати на підставі пункту 4.2 Договору.
Відповідач доказів оплати боргу суду не подав, інших письмових пояснень не представив.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відносини щодо розміщення відкритих літніх майданчиків регулюються Законом України "Про місцеве самоврядування" - в частині повноважень місцевих рад та обов'язковості рішень органів місцевого самоврядування, Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", Законом України "Про благоустрій населених пунктів", Порядком отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009 р. (надалі - Порядок), Правилами благоустрою міста Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року №376 (надалі - Правила).
Згідно зі статтею 5 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до пунктів 1, 2, 6, 9 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів благоустрою населених пунктів, забезпечення їх виконання; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою та утриманням територій, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, їх озелененням, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо.
Частинами 1, 4 статті 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до частин 1-3 статті 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом проведення перевірок території.
Відповідно до пункту 10 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та пункту 1.3. Порядку отримання дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків у м. Львові біля об'єктів ресторанного господарства для здійснення підприємницької діяльності, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №2452 від 05.03.2009 р., дозволи на встановлення літніх майданчиків видає управління архітектури департаменту містобудування (Львівської міської ради) на підставі позитивних висновків комісії з видачі дозволів на встановлення відкритих літніх майданчиків.
Пунктом 1.10 Правил благоустрою міста Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 року №376, відкритий літній майданчик - це стаціонарний або тимчасовий (щоденного демонтажу) пункт ресторанного господарства, який розташовується виключно біля стаціонарного закладу (ресторану, кафе, бару, їдальні) у теплий період року з 1 квітня по 1 листопада і не має закритого приміщення для тимчасового перебування людей.
Самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Пунктом 4.1 Порядку визначено, що контроль за дотриманням цього порядку здійснюють районні адміністрації за місцем знаходження літнього майданчика. Згідно з пунктом 4.2.3 Порядку демонтажу підлягають самочинно встановлені майданчики. Районні адміністрації забезпечують демонтаж літніх майданчиків на підставі рішення суду.
Як встановлено судом, позивач вказує на здійснення обстеження відкритого літнього майданчика за адресою: АДРЕСА_1, про що складено акти від 09.04.2014 р., від 12.05.2014 р., від 24.07.2014 р., від 30.10.2014 р., від 14.08.2015 р., від 07.10.2015 р. Акти від 09.04.2014 р., від 12.05.2014 р., від 24.07.2014 р., від 30.10.2014 р. складались представниками Галицької районної адміністрації ЛМР та КП "Адміністративно-технічного управління", а також акти від 14.08.2015 р., від 07.10.2015 р. представниками Галицької районної адміністрації ЛМР, КП "Адміністративно-технічного управління", головним спеціалістом районним архітектором. Акти від 14.08.2015 р., від 07.10.2015 р. складались у присутності представника закладу, який від підпису відмовився.
Відповідно до пункту 4.2.8 Порядку щороку після встановлення літнього майданчика районний архітектор та працівник районної адміністрації (член комісії) здійснюють його перевірку за місцем встановлення літнього майданчика на відповідність об'єкта погодженому проекту.
З наведеного слідує висновок, що акти від 09.04.2014 р., від 12.05.2014 р., від 24.07.2014 р., від 30.10.2014 р. складались за відсутності відповідача та його представника, без архітектора. Відсутні докази повідомлення відповідача про вчиненні правопорушення та його усунення, скерування йому зазначених актів обстеження, а також актів комісії з розгляду нарахувань та заборгованості по оплаті за використання нежитлових приміщень територіальної громади м. Львова. Позивачем також не представлено суду доказів надіслання рахунків фактури на оплату донарахованої орендної плати, доказів здійснення відповідних оплат відповідачем, чи акту звірки.
Відтак, позивачем не доведено належними та допустимими доказами встановлення факту невідповідності відкритого літнього майданчика, який належить ФОП ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, погодженому проекту за період з 09.04.2014 р. по 30.10.2014 р. Тому, суд вважає вимоги позивача щодо здійснення донарахувань за період з 09.04.2014 р. по 30.10.2014 р. необґрунтованим.
Натомість акти від 14.08.2015 р., від 07.10.2015 р. складались представниками Галицької районної адміністрації ЛМР, КП "Адміністративно-технічного управління", головним спеціалістом районним архітектором у присутності представника закладу, який від підпису відмовився. Крім того, до матеріалів справи додано докази скерування ФОП ОСОБА_2 листа Галицької районної адміністрації ЛМР від 26.08.2015 р. №31-вих-1338, згідно з квитанцією від 02.09.2015 р. про приведення літнього майданчика у відповідність до погодженого проекту.
З урахуванням наведених обставин, вбачається встановлення належним чином факту невідповідності відкритого літнього майданчика погодженому проекту протягом 14.08.2015р. до 07.10.2015 р., повідомлення про відповідний факт відповідача, невиконання відповідачем умов пункту 4.2 Договору щодо здійснення оплати орендної плати у десятикратному розмірі. Таким чином, оскільки відповідач без дотримання паспорту та умов Договору розмістив відкритий літній майданчик за адресою: проїзд Крива Липа, 7, у місті Львові, не оплатив донарахованої орендної плати за період з 14.08.2015 р. до 07.10.2015 р., а тому вимоги позивача про стягнення 10.718,22 грн. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до статей 32, 33, 38 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 43 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем частково спростовано доводи позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати на підставі статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно задоволених позовних вимог. Відтак судовий збір покладається на відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Статтею 7 Закону передбачено підстави повернення судового збору, перелік яких є вичерпним. У їх числі зазначено закриття (припинення) провадження (стаття 80 ГПК), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях. Враховуючи спосіб формулювання даного положення, поняття закриття та припинення слід вважати тотожними. У разі припинення провадження у справі у зв'язку з відмовою позивача від позову, коли таку відмову прийнято господарським судом (пункт 4 частини першої статті 80 ГПК), сплачені суми судового збору не повертаються (пункт 5.1. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» від 21.02.2013 р. №7, із змінами та доповненнями).
Позивачем за подання позову сплачено 1.450,00 грн. Ціну позову визначено у сумі 49.808,79 грн. відтак, до сплати підлягав судовий збір у сумі 1.378,00 грн. Таким чином, сума судового збору у розмір 72,00 грн. підлягає поверненню позивачу за його відповідним клопотанням.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_2; індивідуальний податковий номер НОМЕР_1) на користь Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради (адреса: площа Галицька, будинок 15, місто Львів, Львівська область, 79008; ідентифікаційний код 25558625) 10.718,22 грн. та 1.378,00 грн. відшкодування витрат на оплату судового збору.
3. В задоволенні решти позову відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 30.09.2016 року.
Головуючий суддя Трускавецький В.П.
Суддя Горецька З.В.
Суддя Манюк П.Т.