Постанова № 61678137, 30.09.2016, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
30.09.2016
Номер справи
629/2637/16-а
Номер документу
61678137
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 629/2637/16-а

Номер провадження 2-а/629/53/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого судді Смірнової Н.А., за участю секретаря Соколенко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Лозова Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними щодо визначення надмірно виплаченої суми пенсії та повернення утриманих сум пенсій, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до Лозівського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними щодо визначення надмірно виплаченої суми пенсії та повернення утриманих сум пенсій, посилаючись на те, що він перебуває на обліку в Лозівському ОУПФУ Харківської області та в ВВД ФССНВВтаПЗ України в Лозівському районі Харківської області з 05 серпня 2004 року та отримує пенсію за віком у розмірі 1379 гривень 87 копійок та страхові виплати, відповідно до довідки МСЕК, якою йому встановлена 3 група інвалідності. При призначені пенсії ним надавалися всі необхідні документи 07 квітня 2016 року він отримав лист від відповідача по справі в якому зазначено, що він повинен сплатити на користь відповідача надмірно виплачену суму пенсії у розмірі 4322 гривні 09 копійок, яка утворилася за період з 01.04.2010 року по 29.02.2016 року, оскільки ним не було повідомлено, про те, що він знаходиться на обліку в фонду нещасних випадків на виробництві та отримує додаткові виплати. В звязку з чим просить визнати дії відповідача по справі неправомірними, зобовязав відповідача повернути йому відраховану пенсію у розмірі 20% в сумі 275 гривень 97 копійок та виплатити її йому. Крім цього просить відстрочити сплату судового збору до постановлення рішення по суті, поклавши її на відповідача по справі. Також просить витребувати у відповідача по справі пенсійну справу.

27 вересня 2016 року позивач уточнив свої позовні вимоги та просив визнати дії відповідача неправомірними, визнати протиправним рішення Лозівського обєднаного УПФУ Харківської області № 23 від 20.01.2016 року про утримання надміру виплачених сум пенсії у розмірі 4322 гривні 09 копійок та утримання в розмірі 20% переплати з його пенсії щомісячно, починаючи з квітня 2016 року до повного погашення. Крім цього просив стягнути з відповідача по справі на його користь утриману суму пенсії. Також просив стягнути з відповідача по справі на користь держави судовий збір.

Позивач в судове засідання не зявився, але надав суду телефонограму в якій просив розглянути справу за його відсутності, на задоволенні уточнених позовних вимогах наполягає в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, але надав суду свою заяву в якій просила дану справу розглянути за відсутності представника, в задоволенні позовних вимог просить відмовити. Раніше на адресу суду представником відповідача було надано заперечення проти адміністративного позову в якому зазначено, що Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області діяло в межах повноважень, наданих чинним законодавством, посилаючись на те, що ОСОБА_1 з 05.08.2004 року перебуває на обліку в Лозівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, а з 05.08.2008 року отримує пенсію за віком. Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» застрахована особа зобов'язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення. Також, пенсіонер зобов'язаний своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду України за місцем проживання про влаштування на роботу та звільнення з роботи, змінах в складі сім'ї, або виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на пенсійне забезпечення. Ця інформація доводилась ОСОБА_1 при зверненні за пенсією за віком (особиста заява від 31.08.2004 року, від 05.08.2008 року), яка засвідчена підписом позивача. ОСОБА_1 перебуває на обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Лозівському районі Харківської області, як одержувач щомісячної страхової виплати (із нарахуванням індексації). За матеріалами пенсійної справи повідомлень щодо отримання страхових виплат в органах Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від пенсіонера не надходило. Механізм проведення індексації визначений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року. Діючим Порядком визначена черговість індексації різних видів доходів. Відповідно до пункту 10 Порядку у разі коли потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання одночасно із щомісячною грошовою сумою, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, виплачується пенсія, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума. Індексація пенсій провадиться органами Пенсійного фонду на підставі довідок відділень виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, в яких призначається сума призначеної страхової виплати, проіндексована її сума і сума індексації. Після надходження інформації щодо осіб, які перебувають на обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань як одержувачі щомісячної страхової виплати, встановлено що позивач отримував щомісячні страхові виплати (із нарахуванням індексації). Тому пенсійна справа була приведена у відповідність, про що позивача було повідомлено листом №4319/02-19 від 28.03.2016 року. В якому зазначено, що відповідно до пункту 10 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року у разі коли потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання одночасно із щомісячною грошовою сумою, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку, виплачується пенсія, в першу чергу індексується щомісячна грошова сума. Оскільки одночасно із щомісячною страховою виплатою виплачувалась пенсія та нараховувалась індексація, справа приведена до відповідності з 01.04.2010 року по 29.02.2016 року, а сума надміру виплаченої пенсії становить 4322 гривні 22 копійки. Згідно «Порядку повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійним до стягнення», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 року №6-4, 19.02.2016 року, в зв'язку з відмовою пенсіонера добровільно повернути суми переплаченої пенсії управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі було прийнято рішення № 23 про утримання надміру виплачених сум пенсій. Утримання в розмірі 20% призначеної пенсії було проведено в травні 2016 року.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які вони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення заявлених вимог, зясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.08.2004 року перебуває на обліку в Лозівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію за віком та з 05.08.2004 року перебуває на обліку у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Лозівському районі Харківської області, як одержувач щомісячної страхової виплати.

20.04.2016 року рішенням Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 23 про утримання надміру виплачених сум пенсії, було вирішено про утримування з ОСОБА_1 надміру виплачену суму пенсій у розмірі 4322 гривень 09 копійок в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.05.2016 року до повного погашення.

Листом УПФУ в Лозівському районі Харківської області №4319/02-19 ОСОБА_1 було повідомлено, що йому відповідачем надміру виплачена пенсія за період з 01.04.2010 року по 29.02.2016 року у сумі 4322 гривні 09 копійок, оскільки йому одночасно із щомісячною страховою виплатою внаслідок нещасного випадку на виробництві (яка підлягає індексації), виплачувалась пенсія із нарахуванням індексації, та запропоновано добровільно повернути вказану суму. У разі її неповернення протягом місяця з дня повідомлення, буде прийнято рішення утримувати переплату в розмірі 20% пенсії щомісячно до повного погашення.

Згідно довідки УПФУ в Лозівському районі Харківської області, згідно рішення № 23 за період з 01.04.2016 року по 30.09.2016 року з ОСОБА_1П була утримана сума переплати в розмірі 20% в сумі 1379 гривень 85 копійок, залишок переплати складає 2942 гривні 24 копійки.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.

В силу ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Згідно ст. 50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Механізм повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 року за №374/7695.

Відповідно до пункту 3 цього Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Згідно ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Таким чином, пенсіонер не несе відповідальність за зміст та достовірність офіційних документів, які видаються органами державної влади, іншими організаціями та установами на виконання їх повноважень.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні будь-які докази наявності вини позивача чи зловживань з його боку при отриманні пенсії.

Аналіз зазначених норм Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та Порядку №6-4, дає підстави вважати, що відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що даних щодо розміру виплачених страхових виплат ОСОБА_1 до УПФУ в Лозівському районі Харківської області не надавав, зловживань у виплаті завищеної пенсії саме з боку позивача не доведено, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Положеннями ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (ч.2 ст. 11 КАС України).

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 2, 7 11, 71, 94, 100, 160-163, 186, 254 КАС України, ст. 50 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 102 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 23 від 20.04.2016 року про утримання надміру виплачених сум пенсій у розмірі 4322 (чотири тисячі триста двадцять дві) гривні 09 копійок з ОСОБА_1 та утримувати переплату в розмірі 20% пенсії щомісячно, починаючи з 01.05.2016 року до повного погашення.

Стягнути з Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 38, утриману суму пенсії у розмірі 1379 (одна тисяча триста сімдесят девять) гривень 85 копійок.

Стягнути з Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань цього органу на користь держави витрати зі сплати судового збору в сумі 551(п'ятсот п'ятдесят одна) гривні 20 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Н.А. Смірнова