Номер провадження 2-а/754/574/16
Справа №754/11220/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 вересня 2016 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Таран Н.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом доЛівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з березня 2008 року отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.Після призначення пенсії продовжував працювати на прокурорсько-слідчих посадах. Звільнився з органів прокуратури України з 12 березня 2014 року. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 1 грудня 2015 року, що згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, чинній на час призначення пенсії) є підставою для перерахунку пенсії. 05 липня 2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». До заяви додав довідку Генеральної прокуратури України від 14.06.2016 року № 18-954зп про заробітну плату. Вказану заяву Головним управлінням було перенаправлено для вирішення до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Проте, Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, про що позивачу повідомлено листом № 8500/13/ш-900 від 04.08.2016 року. Свої дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії управління Пенсійного фонду мотивувало тим, що Законом України № 213-VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсій за вислугу років відповідно до спеціальних законів, у тому числі і Закону України «Про прокуратуру». Дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивач вважає неправомірними, а саме мотивування відмови таким, що не ґрунтується на вимогах закону та не заслуговує на увагу.
Відтак у своєму позові ОСОБА_1 просить суд:
- визнати неправомірними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури, згідно заяви від 05 липня 2016 року та довідки № 954 Генеральної прокуратури Україні - від 14.06.2016 року № 18-954 зп про заробітну плату;
- зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії позивачу, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, чинній на час призначення пенсії), починаючи з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці № 954 Генеральної прокуратури України від 14.06.2016 року № 18-954 зп про заробітну плату без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 12.09.2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів
20.09.2016 року представник відповідача - Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надав до суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач з 2008 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва заперечує проти адміністративного позову з наступних підстав. 07.07.2016 року Позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Києва із заявою про перерахунок вже призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». До заяви Позивачем будо додано довідку від № 18-954 зп від 14.06.2016 року. Управління листом від 21.07.2016 року № 7492/09/835 повідомило Позивача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відмова у здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років полягає в тому, що з 01.04.2015 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення мін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення Позивача не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, тому на даний час підстави для призначення пенсії призначеної за нормами Закону «Про прокуратуру», відсутні. Така сама позиція підтверджується Ухвалою Вищого адміністративного суду від 07.04.2016 року №К/800/48167/15 в якій чітко зазначено: «з 01.06.2015 року норми Закону України «Про прокуратуру», в тому числі ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, скасовано на підставі Закону №213-VIII, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відсутні». Позивач в описовій та прохальній частині позову зазначає статтю 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії, а також просить здійснити перерахунок пенсії в розмірі 90 відсотків від розміру заробітної плати. При призначенні пенсії позивачу був чинний Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (в редакції від 11.05.2007 року №4711-VII). Закон України «Про прокуратуру» № від 1789-ХІІ від 05.11.1991 року в будь-якій редакції втратив чинність. Відповідно до п.2. ст.5 КАСУ «Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи». Отже, посилання Позивача на вищезазначену норму закону є необґрунтованими. На сьогоднішній день діє редакція Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 від 28.02.2016 року. В частині 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (чинної редакції) визначено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-18 передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно частин тринадцятої, двадцятої цієї норми, пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Проте, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено і відповідний нормативно-правовий акт не прийнято. Норми законодавства, якими скасовано право на перерахунок призначених прокурорам пенсій на час розгляду даної адміністративної справи є чинними і не визнані неконституційними. Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій прокурорів у зв'язку з підвищенням окладів з 15.07.2015 року, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодні підстави для визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду відсутні. На підставі вищенаведеного Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Києва діє та діяло при визначенні права на перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства і тому просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лівобережному Об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% суми заробітної плати.
Після призначення пенсії продовжував працювати на прокуросько-слідчих посадах. Звільнився з органів прокуратури з 12 березня 2014 року.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 1 грудня 2015 року, що згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ, чинній на час призначення пенсії) є підставою для перерахунку пенсії.
05.07.2016 року позивач звернувся до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням долученої до неї довідки Генеральної прокуратури України від 14.06.2016 року № 18-954зп про заробітну плату за посадою, яку він обіймав до звільнення з роботи, у зв'язку з виходом на пенсію. Листом від 04.08.2016 року Управління надало відповідь з відмовою в проведенні перерахунку, посилаючись на те, що відсутні підстави для проведення перерахунків пенсії призначених за нормами Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (редакція, що діяла станом на час призначення пенсії), передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В своїх запереченнях представник відповідача посилається на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213, на підставі якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року визначено максимальний розмір пенсії, а саме: не більше десяти прожиткових мінімумів.
З 01.10.2011 року положення частини 1 статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до цієї статті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» змін не зазнали.
Враховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали. З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015 року, посадові оклади працівникам органів прокуратури підвищено з 1 грудня 2015 року, що було підставою, для проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 року.
З таких обставин, суд вважає відмову відповідача у перерахунку пенсії такою, що не відповідає вимогам законодавства.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 14.06.2016 року №18-954зп, виходячи з розрахунку 90% від суми заробітної плати без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Прокуратуру», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, ст.ст. 2, 3, 11, 17, 99, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд, -
П о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 14.06.2016 року №18-954зп.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1, перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно ст. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру» згідно довідки Генеральної прокуратури України від 14.06.2016 року №18-954зп з розрахунку 90% від розміру місячної заробітної плати з 01 січня 2016 року без обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Суддя Н.Г. Таран