Постанова № 61642017, 22.09.2016, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
22.09.2016
Номер справи
308/8274/16-а
Номер документу
61642017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

308/8274/16-а

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.09.2016 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонницй суд Закарпатської області

у складі головуючого судді Леміш О.М

при секретарі Химинець О.Я

з участюппредставника позивача ОСОБА_1Ю

представника відповідача ОСОБА_2І

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1Ю до Ужгородського об"єднаного Управління пенсійного Фонду України Закарпатської області Про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок призначеної пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1Ю звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з вищенаведеним позовом, який мотивував тим, що відповідачем порушено його законні права та інтереси у зв»язку з відмовою Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у перерахунку пенсії.

В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав та просив суд такий задовільнити, вважає відмову не правомірною, а дії відповідача такими що суперечать чинному законодавству.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила суд відмовити в його задоволенні та при винесенні рішення врахувати обставини викладені в поданих запереченнях.

Заслухавши позицію учасників процесу, дослідивши матеріали справи та вивчивши подані заперечення, оцінивши належність та допустимість кожного доказу, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.

Так, судом встановлено , що ОСОБА_1, з 03.08.2012 року перебуваю на обліку в Ужгородському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області , пенсійне посвідчення серії ААЖ № НОМЕР_1, видане Пенсійним фондом України 09.08.2012 р. та отримує пенсію як інвалід ІІ групи загального захворювання відповідно до Закону України від 16.12.1993 р. № 3723 - ХП «Про державну службу» у розмірі 82% від суми заробітної плати, з якої сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Пенсія обчислювалася на підставі довідки про складові заробітної плати без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати у графі «Інші виплати», що привело до зменшення її розміру.

Дізнавшись про порушення свого права на отримання пенсії більшого розміру, 13.07.2016 року позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії, надавши довідку від 11.07.2016 року вих. № Г-2883/0-5589/6-16 про складові заробітної плати, в тому числі матеріальною допомогою на оздоровлення та індексації за 2 роки роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», видану ОСОБА_1 Управлінням Держгеокадастру, з якого він вийшов на пенсію, для проведення донарахування пенсії і відновлення його порушеного права при призначенні пенсії. В цій довідці до графи «Інші виплати» включені суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення. Загальна сума зазначених виплат склала 4809,76 грн.

На всі зазначені у Довідці виплати нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

25.07.2016 р. позивач отримав від Відповідача листа від 22.07.2016р. № 02/Г-96 про відмову у проведенні перерахунку пенсії та включенні до розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у Довідці.

Посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу», Відповідач вважає, що ні матеріальна допомога, ні індексація не є складовими заробітної плати. Факт нарахування та сплати страхових внесків з суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації не є підставою для Відповідача для включення їх до складових заробітку для обчислення (перерахунку) пенсії державного службовця.

Разом з тим, судом встановлено, що рішення Відповідача про відмову в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення, зазначених у Довідці, є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення пенсії станом на 10.09.2009 року), позивачу призначено пенсію державного службовця в розмірі 82 відсотки від суми заробітної плати, на яку нараховані і сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 р. №108/95-ВР «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п.п.2.3.3, п.2.3. ст.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за №114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення), віднесена до інших компенсаційних виплат.

Відповідно до ч. ч. 2, 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною другою статті 35 Закону України «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям виплачується допомога на оздоровлення під час надання щорічної основної відпустки.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення. Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, а саме: оплата праці (грошове забезпечення).

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети, положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України (частина восьма статті 33 Закону України «Про державну службу»).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної плати.

Враховуючи той факт, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації є фонд заробітної плати, і з цих сум сплачувалися страхові внески, наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входять до системи оплати праці державних службовців, є складовою частиною фонду оплати праці, а тому мають враховуватися до складових заробітку для призначення та перерахунку пенсії державного службовця.

Доказом того факту, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації входять до складових заробітної плати, є довідка, видана ОСОБА_1 Управлінням Держгеокадастру від 11.07.2016 року вих. № Г-2883/0-5589/6-16, в котрій зазначені види виплат, включені до складу заробітку із зазначенням, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Види оплати праці, які враховуються при обчисленні пенсії, врегульовує стаття 66 Закону України від 05.11.1991 р. №1788-ХП «Про пенсійне забезпечення». Так, відповідно до частини першої ст.66 згаданого Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В свою чергу, ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» також визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, згідно з п.1 ч.1 ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат(доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом , з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані позивачем, як застрахованою особою, суми матеріальної допомоги та індексації, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу».

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» ( в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) встановлено, що розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього року на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Зазначена Постанова не містить переліку окремих виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії.

Відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діє на дату звернення за перерахунком пенсії 13.07.2016 року, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Проте, права на пенсію позивач набув до внесення зазначених змін і пенсія йому була призначена 03.08.2012 року в розмірі 82% від сум заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на момент призначення пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, перерахунок пенсії має проводитись із врахуванням Закону, який був чинний на момент призначення пенсії, - в розмірі 82% від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Таким чином , висновок Відповідача про те, що індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, зазначені у Довідці, не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не підлягають врахуванню при обчисленні розміру пенсії, є протиправним.

Відповідно до п.1 ч.З ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та Законами України.

Керуючись ст. ст.159, 160, 163 КАС України ,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1Ю до Ужгородського об"єднаного Управління пенсійного Фонду України Закарпатської області Про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок призначеної пенсії задоволити частково.

Визнати дії Ужгородського об'єднаного управління 1 Іенсійного фонду України Закарпатської області щодо відмови гр. ОСОБА_3 в обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії суми 4809,76 грн. ( індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення) на підставі заяви від 13.07.2016 року - протиправними.

Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити перерахунок пенсії гр. ОСОБА_1 у розмірі 82% від суми заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на момент призначення пенсії), з 03 серпня 2012 року, включивши до суми заробітної плати, яка береться для розрахунку пенсії державного службовця, 4809,76 грн. індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення на підставі Довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року, виданої ОСОБА_1 Управлінням Держгеокадастру в Закарпатській області, вих. №Г-2883/0-5589/6-16 від 11.07.2016 року.;

Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області виплатити гр. ОСОБА_1 заборгованість за відрахуванням вже сплаченої суми, яка виникла в результаті помилкового невключення до суми заробітку, з якої нараховується пенсія індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення та виплачувати надалі пенсію в перерахованому розмірі.

В задоволенні решти позову - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

З повним рішенням суду сторони можуть ознайомитись через 5 днів.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_4