308/8276/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22.09.2016 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонницй суд Закарпатської області
у складі головуючого судді Леміш О.М
при секретарі Химинець О.Я
з участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Калинич О.І
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгороді, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ужгородського об"єднаного Управління пенсійного Фонду України Закарпатської області Про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії та зобов"язання здійснити перерахунок призначеної пенсії , -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з вищенаведеним позовом, який мотивував тим, що відповідачем порушено його законні права та інтереси у зв»язку з відмовою Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області у перерахунку пенсії. Стаж його роботи 46 років,з них 19 років,9 місяців і 19 днів - на посадах в органах прокуратури області.
В судовому засіданні позивач вимоги позову підтримав та просив суд такий задовільнити, вважає відмову не правомірною, а дії відповідача такими що суперечать чинному законодавству.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, просила суд відмовити в його задоволенні та при винесенні рішення врахувати обставини викладені в поданих запереченнях.
Заслухавши позицію учасників процесу, дослідивши матеріали справи та вивчивши подані заперечення, оцінивши належність та допустимість кожного доказу, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Так, судом встановлено , що у жовтні 2010 року ОСОБА_1 звільнений з посади старшого помічника прокурора області та з органів прокуратури за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років. Спочатку він перебував на обліку в
Пенсійному фонді м. Хуст та Хустського району, а з 2013 року перебуває на
обліку в Ужгородському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України
Закарпатської області і отримує пенсію за вислугу років, обчислену у зв'язку зі звільненням з органів прокуратури та підвищенням розміру заробітної плати працівникам органів прокуратури у розмірі 90% від суми місячного заробітку на підставі ст.50-1 цього Закону.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», у позивача є право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, оскільки даною постановою підвищено посадові оклади працівникам органів прокуратури на 25 відсотків.
Реалізовуючи своє право на перерахунок пенсії, 2 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури, для чого додав довідку прокуратури Закарпатської області від 20 травня 2016 року № 96-18вих про розмір його нового місячного заробітку .
У поданій заяві позивач просив перерахувати призначену пенсію у зв'язку з новим місячним заробітком, тому що пенсія була призначена і виплачувалася йому на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ.
Разом з тим, Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області відповідь на заяву у встановлені законом строки не надало й лише на повторне усне звернення позивача у липні 2016 року видало йому на руки лист - Вкладку №26 до протоколу №10 від 03.06.2016 р. без номера та вихідних даних , за яким Управління повідомило позивача про те, що керуючись пунктом 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015 року, йому відмовлено у перерахунку пенсії, « оскільки з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України» та ряду інших законодавчих актів. У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Окрім наведеного, суд встановив, що підстави для відмови у перерахуванні пенсії позивача є незаконними, оскільки суперечать вимогам Конституції та іншим чинним законам України.
Зокрема, відповідач у своєму листі невірно послався на п.5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015 року зазначивши, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, які набули право на призначення пенсії відповідно до Законів України « Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», оскільки виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, таке скасування норм не поширюється на осіб, яким пенсія була призначена до 01 червня 2015 року, тобто до набрання чинності цим законом.
Крім того вимоги Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII стосуються лише призначення пенсій, а не здійснення перерахунку раніше призначених та отримуваних пенсій. Самі процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмами їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку пенсій за вислугою років прокурорам є частини 13,18 ст.50-1 Закону «про прокуратуру» №1789-Х11, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-У1 не зазнали.
Тому відповідач, приймаючи таке рішення, діяв з порушенням норм чинного законодавства , оскільки, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, взяв до уваги законодавчі зміни, які були прийняті після призначення йому пенсії, чим суттєво звузив зміст та обсяг його пенсійних прав, що прямо заборонено ст.22 Конституції України, в якій зазначено, що «Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
Відповідно до вимог ст.. 36 Конституції України, «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».
Законодавчі зміни, на які посилається відповідач, стосуються тих працівників органів прокуратури, які реалізували чи реалізують своє право на призначення пенсії з 1 січня 2015 року і не можуть застосовуватися до тих осіб, яким пенсія призначалася до цієї дати.
Підстави та порядок перерахунку пенсій законодавчих змін не зазнали, змінилась лише нумерація відповідних частин ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10.12.2013 року у справі №21-348а13, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини 1, 13 і 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ. (Копія постанови Верховного суду України додається)
Так, в частині 1 зазначено, що «Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку». На підставі цієї норми закону у грудні 2002 році пенсія за вислугою років позивачу призначена в розмірі 90 відсотків від заробітної плати;
-в частині 13 передбачено, що «Обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком». В даному випадку таким документом є довідка прокуратури Закарпатської області від 20.05.2016 року № 96-18вих про розмір місячного (чинного) заробітку;
-в частині 18 вказано, що «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи». За таких умов, прашшппгп прокурорсько вшжіх пргянітч пенс-11 як-иу
призначені до змін у законодавстві, мають право на перерахунок розміру пенсії з 1 грудня 2015 року на підставі довідок про збільшені посадові оклади. При цьому органи Пенсійного фонду повинні відшкодувати заборгованість, що виникла на день проведення перерахунку розміру пенсії.
Таким чином, зазначені відповідачем законодавчі зміни не можуть стосуватися пенсійної виплати позивачу через те, що пенсію йому було призначено ще до прийняття останніх змін до спеціального закону та змін до пенсійного законодавства.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Закону прямої дії, а саме Конституції України над іншими законами, до спірних пенсійних правовідносин підлягають застосуванню норми ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, тобто в редакції, що діяла на час призначення моєї пенсії. Відповідач при прийнятті рішення щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу безпідставно врахував нові законодавчі зміни, в той час як був зобов'язаний застосувати вищевказані норми Закону.
Відповідно до частини 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовлять документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому, відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, «Зобов»язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
У зв'язку з цим, відповідач зобов'язаний був керуватись ст.ст .22 і 58 Конституції України та ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, і на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №96-18вих від 20 травня 2016 року, перерахувати пенсію позивача , встановивши її у розмірі 90 відсотків від місячного заробітку.
Разом з тим, згідно правової позиції Конституційного Суду України, яка зазначена, зокрема, у його рішеннях від 06.07. 1999 року №8 рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 року №5 рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, та від 11.10.2005 року №8 рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання, в яких викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників органів прокуратури, і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст.159, 160, 163 КАС України ,суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задоволити.
Визнати неправомірними дії Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області при прийнятті рішення про відмову ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії за вислугу років;
Зобов'язати Ужгородське об'єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області здійснити перерахунок та проводити виплати пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла станом на 12 жовтня 2010 року (час його звільнення з органів прокуратури) в розмірі 90% від місячного заробітку, зазначеного у довідці прокуратури Закарпатської області від 20 травня 2016 року № 96-18 та постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 з часу подання заяви про перерахунок пенсії.
Стягнути з Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 551 гривня 20 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
З повним рішенням суду сторони можуть ознайомитись через 5 днів.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду Леміш О.М.