Постанова № 61635257, 28.09.2016, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
28.09.2016
Номер справи
484/2804/16-а
Номер документу
61635257
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 484/2804/16-а

Провадження № 2-а/484/116/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.09.2016року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді -Літвіненко Т.Я.

секретар судового засідання - Лянгорт З.О.

за участю позивача - ОСОБА_1

представників відповідача - Іващенка Р.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Первомайську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним рішення та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991р.) та матеріалів пенсійної справи йому призначена пенсія за вислугу років на посаді прокурора району в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. В серпні 2016р. він отримав довідку прокуратури Миколаївської області за №18/166 вих.-16 від 29.07.2016р. про розмір місячного заробітку за посадою прокурора району для перерахунку призначеної пенсії та 05.08.2016р. звернувся із відповідною заявою до відповідача з урахуванням вказаної довідки.

Рішенням від 12.08.2016р. за №60 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, вважає, що вказане рішення є протиправним, отже просив скасувати вказане рішення та зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної йому пенсії за вислугу років з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати за посадою прокурора району з 01.01.2016р. згідно довідки Прокуратури Миколаївської області №18/166 вих.-16 від 29.07.2016р.

Позивач в судовому засіданні підтримав позов та просив його задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вказуючи, що рішення 12.08.2016р. за №60 було винесено правомірно, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015р. пенсії в порядку і на умовах, визначених, зокрема, законом України «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються.

Вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані сторонами документи, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області та з 1999р. року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Пенсія була розрахована при страховому стажі 38 років 06 місяців 03 дня в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування.

05.08.2016р. позивач звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням окладів робітникам органів прокуратури. До заяви була додана довідка про заробітну плату №18/166 вих.-16 від 29.07.2016р., яка видана Прокуратурою Миколаївської області.

12.08.2016року відповідач прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII з 01.06.2015 року, вказуючи, що з 01.06.2015р. пенсії в порядку і на умовах, визначених, зокрема, законом України «Про прокуратуру» не призначаються та не перераховуються.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991р. №1789-XII (далі - Закон № 1789-ХІІ).

Частиною 1 вказаної статті (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) вказано, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом № 3668-VII, який набрав чинності з 01.10.2011 року, внесено зміни до ст.. 50-1 Закону № 1789-ХІІ , та зазначено, що прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності, на день звернення, вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержаної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Отже, 01.10.2011 року положення ч. 1 ст.. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", підвищена заробітна плата працівників прокуратури з 01.12.2015р.

Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Частиною 18 зазначеної статті визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.

Оскільки редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ із змінами, внесеними Законом України № 3668- VI, а також редакція Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-18 значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, зменшує розмір відсоткової ставки для нарахування пенсії, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.

Твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача, з посиланням на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», суд вважає необґрунтованими оскільки, в цьому випадку відповідачем були застосовані нові положення до правовідносини, які виникли до набрання ними чинності. Але таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1ст. 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).

Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічно правову позицію висловив і Верховний Суд України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13).

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч. 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали.

Вирішуючи питання, з якого часу позивач має право на перерахунок пенсії, суд керується позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України №21-3397а15 від 01.03.2016 року, відповідно до якої у цьому питанні слід керуватися спеціальними нормами Закону України №1789-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Позивач право на підвищення пенсії набув з 01.01.2016 року відповідно до ч. 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» №1789-XII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, згідно якої перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

Отже, вимоги позивача про зобов'язання проведення перерахунку пенсії саме з 01.01.2016р. обґрунтовані.

На підстав викладеного, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Крім того, на підставі ч.1 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 551грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 158, 159, 162, 163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати протиправним та скасувати рішення Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області від 12.08.2016р. №60 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки, виданої Прокуратурою Миколаївської області №18/166 вих.-16 від 29.07.2016р.

Зобов'язати Первомайське об'єднане управління Пенсійного фонду України Миколаївської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати за посадою прокурора району з 01.01.2016р. згідно довідки Прокуратури Миколаївської області №18/166 вих.-16 від 29.07.2016р.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят однієї) грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Первомайського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо така скарга не була подана.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подачі апеляційної скарги постанова набирає законної сили в день прийняття рішення в справі судом апеляційної інстанції, якщо постанову не буде скасовано.

Суддя: