Постанова № 6162782, 19.05.2009, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
19.05.2009
Номер справи
2а-414/2009
Номер документу
6162782
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-414/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 травня 2009 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Бакуменко А.В..,

при секретарі Кісточка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання відповідача провести перерахунок та стягнути недоплачені суми, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом про перерахунок та доплаті допомоги по догляду за дитиною до трьох років, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 4 червня 2007 року в неї народилась дитина ОСОБА_3, з часу призначення допомоги, 13.08.2007 дану допомогу їй виплачували в значно меншому розмірі ніж встановлено законом. Просить суд визнати дії ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення неправомірними в частині нарахування допомоги по догляду за дитиною. Зобов`язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення провести перерахунок щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік.

Позивачка в судове засідання не з`явилась, направила суду заяву в котрій просить справу розглянути за її відсутності, наполягає на задоволенні заявлених вимог.

Представник відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву в котрій просить справу розглянути за його відсутності Просить в задоволенні позову відмовити, оскільки пропущено строк звернення до суду.

Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області свого представника в судове засідання не направили.

Суд вивчивши матеріали справи набуває висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.. 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед Людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Конституцією України, а саме ч.2,3 ст. 22 гарантовані конституційні права і свободи, а також встановлено, що вони не можуть бути скасовані. Та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вищевказаний закон, є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов`язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачені ст.. 14 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Відповідно до ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню. Не відповідає чи суперечить законові, суд зобов`язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» статтею 56 передбачено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України – було визнано неконституційним ;

У відповідності до п.3 Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, закону України «про державний бюджет України на 2007 рік» втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Цим же рішенням Конституційного суду України пункт 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – також визнано неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України є обов`язковими до виконання на всій території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року , за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років – відновлена з 9 липня 2007 року.

Окрім того Рішенням Конституційного Суду України від 27 листопада 2008 року N 26-рп/2008 . встановлено, що "закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України "законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина. У разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони".

Таким чином, позивачка має право на отримання перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у відповідності до отриманої суми та розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років,

Як вбачається з довідки ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (а.с.) ОСОБА_1., як соціально незастрахована особа, отримувала в 2007 році у допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - однак в значно менших розмірах ніж встановлено законом.

Згідно п.4 ст.7 Бюджетного кодексу бюджетне асигнування – це повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів , відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету. Відповідно до п.36 цієї статті , розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків з бюджету.

Відповідно до ст.. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів;контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів; бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету.

Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування позивачці грошової допомоги на дітей протягом 2007 року в розмірі що визначається як середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб,, встановлених законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік від 19.12.2006 року, та відповідно до Постанов Кабінету України від 11 січня 2007 року «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми» та Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 « Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»,а не у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років є очевидною й з відповідача варто зобов`язати провести позивачці перерахунок, та сплатити на її користь не отримані кошти.

Так, ОСОБА_4 було сплачено :

- серпень 2007 року – 63,38

- вересень 2007 року – 104,85 грн.;

- жовтень 2007 року – 104,85 грн.;

- листопад 2007 року – 107,73 грн.;

- грудень 2007 року - 110,88 грн.

Як убачається с Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», з з квітня 2007 р - прожитковий мінімум на 2007 рік на дитину до 6 років - 463,00 грн., з жовтня 2007 року - 470 ,00грн..

Рішення Конституційного Суду України є обов`язковими до виконання на всій території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними

Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, ст.. 7,48 Бюджетного Кодексу України , Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» суд –

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги ОСОБА_4 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та стягненні коштів, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо нездійснення належних ОСОБА_4 у відповідності до Закону України « Про державну допомогу сім`ям з дітьми» виплат.

Зобов`язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради нарахувати та доплатити ОСОБА_4 недоотриману нею соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 13 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року, відповідно до вимог Закону України « Про державну допомогу сім`ям з дітьми», у розмірі прожиткового мінімуму встановленого для дитини до шести років, з урахуванням фактично отриманих сум, за рахунок Державного бюджету з р/р 35416007000804 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25953617.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом. Заяву про апеляційне оскарження постанови Краматорського міського суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Донецькому апеляційному адміністративному суду через Краматорський міський суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя

Краматорського міського суду ОСОБА_5