Справа№ 583/2537/16-а
2-а/583/111/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2016 року м. Охтирка Сумської області
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в особі:
головуючого судді КОВАЛЬОВОЇ О.О.
при секретарі БАЙДАЛЕНКО О.О.
з участю осіб, що беруть участь у розгляді справи: позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2, представника Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_3, з фіксацією розгляду справи технічним комплексом Камертон, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії
в с т а н о в и в:
10.08.2016 року до суду звернувся позивач. Вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2) та має право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
01.07.2016 року позивач звернувся до Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 06.07.2016 року за № 34 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з тим, що наданими ним документами не підтверджено факту перебування позивача в зоні відчуження.
Посилаючись на те, що він не в змозі надати з об'єктивних причин довідку за формою 122, а надані відповідачу документи підтверджують його право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, позивач просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 06.07.2016 року № 34 про відмову йому у призначенні пенсії за віком;
- зобовязати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження.
В судовому засіданні позивач та його представник вимоги за заявою підтримали.
Представник Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні, пославшись на безпідставність з огляду на те, що основним документом, який визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка за формою № 122, що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. Позивачем до заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах не була додана довідка за формою № 122. За результатами проведеного працівниками Охтирського ОУПФ України Сумської області аналізу інших документів, наданих ОСОБА_1 до заяви, не виявилося за можливе підтвердити факт його перебування в зоні відчуження. Отже, підстав для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у відповідача немає.
Дослідивши матеріали справи, оригінал пенсійної справи на імя ОСОБА_1, врахувавши надані сторонами докази на свої доводи і заперечення, оцінивши їх в сукупності, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини:
Встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, вказана обставина підтверджується посвідченням ОСОБА_1 А № 229858 від 22.11.2012 року. \а.с. 9\.
З серпня 1986 року по травень 1987 року позивач працював в Лебединському автотранспортному підприємстві 15942, що відображено у відомості нарахування заробітної плати \а.с. 10\
Згідно довідки № 546 за підписом начальна зведеної колони на будівництво автодороги ОСОБА_4 Чорнобиль, ОСОБА_1 в період часу з 22.08.1986 року по 29.08.1986 року працював на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в тому числі 8 днів на будівництві автодороги ОСОБА_4 Чорнобиль /а.с. 8/.
Зазначений факт підтверджується також рішенням Охтирського міськнарсуду Сумської області від 21.04.1993 року по справі 2-325, яке набрало законної сили 03.05.1993 року /12, 40/.
Відповідно до архівної довідки від 28.03.2016 року № 199, виданої архівним відділом виконавчого комітету Лебединської міської ради, на 14.02.1997 року Лебединське автотранспортне підприємство 15942 перетворене у Відкрите акціонерне товариство «Лебединський автопас 1594», на підставі протоколу загальних зборів акціонерів від 26.01.2011 року № 1 тип товариства змінено на Публічне акціонерне товариство «Лебединський автопас 1594» та прийнято рішення про ліквідацію його, як юридичної особи.
01.07.2016 року після досягнення пятдесяти років ОСОБА_1, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 роцізвернувся до Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 06.07.2016 року за № 34 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з тим, що ним до заяви не додано довідку форми 122, а іншими документами не підтверджено факту перебування позивача в зоні відчуження. /а.с. 13-14/
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписам ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд критично відноситься до заперечень Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Згідно вимог ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
В ч.1 ст. 2 КАС України зазначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно вимог ст. 15 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Відповідно дост. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Згідно п. 2ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , для встановлення пільг і компенсацій визначаються учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів; у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
В ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зазначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогостаттею 26Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .
Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсійний вік необхідний для надання пенсії зменшується на 10 років.
Згідно вимог ч. 1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Абзацом 3 частини 7 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України № 4 від 16 березня 2012 року зазначено, що особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
Згідно вимог п.п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком крім іншого додаються документи, які засвідчують особливий статус особи , а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи обєкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням нормстатті 55Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи") .
Суд встановив, що позивач виконав вимоги закону, надав відповідачеві до заяви про призначення пенсії, крім інших документів, копію посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС та рішення Охтирського міськнарсуду Сумської області від 21.04.1993 року у справі № 2-325\1993, яким встановлено факт безпосередньої участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22 по 29 серпня 1986 року.
За висновком суду, позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням, та має право на пільги і компенсації, встановленіцим Законом.
Посилання представника відповідача на те, що позивач надав документи, в яких відсутній факт перебування в зоні відчуження, є безпідставними, оскільки ОСОБА_1 на підтвердження вказаного факту надав судове рішення, яке набрало законної сили, отже, іншими доказами, в т.ч. довідкою форми № 122, доказуванню не підлягає.
Суд вважає, що позовні вимоги ґрунтуються на приписах закону, знайшли підтвердження доказами, дослідженими в судовому засіданні і оціненими в сукупності, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 11, 69, 70, 71, 86, 94, 99, 101, 158 163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Охтирського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 06.07.2016 року № 34 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобовязати Охтирське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження в період з 22 по 29 серпня 1986 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_5