Постанова № 61621175, 19.09.2016, Білопільський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
573/1009/16-а
Номер документу
61621175
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №573/1009/16-а

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

19 вересня 2016 року м. Білопілля

Білопільський районний суд Сумської області в складі:

головуючої судді: Свиргуненко Ю. М.

з участю секретаря: Федорченко Г. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні залі суду в м. Білопілля справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, третя особа: Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення і зобовязання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

24 травня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Сумської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення. Свої вимоги позивач мотивував тим, що 11 серпня 2015 року на підставі договору купівлі-продажу придбав у власність земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0500 га (кадастровий номер 5924788700:01:002:1340) та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0629 га (кадастровий номер 5924788700:01:002:1341), які розташовані за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Червоне, вул. Олексіївська, 2. У квітні 2016 року звернувся до спеціалізованої організації для складання ескізних намірів забудови земельної ділянки. Під час виконання даних робіт, з листа управління Держгеокадастру у Сумському районі дізнався, що належні йому земельні ділянки включені в межі міста Суми, а тому для отримання будівельного паспорта для забудови земельної ділянки необхідно звернутись до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради. Останній своїм рішенням відмовив йому у видачі будівельного паспорту, посилаючись на те, що відповідно до плану зонування території міста Суми, затвердженого рішенням Сумської міської ради №2180-МР від 06 березня 2013 року належна йому земельна ділянка розташована в зоні обєктів заповідного фонду Р-1, а тому не відповідає чинній містобудівній документації на місцевому рівні. Посилаючись на викладене позивач просив скасувати рішення Сумської міської ради №2180-МР від 06 березня 2013 року в частині затвердження Плану зонування території міста Суми, а саме: визначення місця розташування земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341 зоною обєктів природно-заповідного фонду, позначеного на графічному зображенні позначкою Р-1.

24 червня 2016 року позивач подав суду заяву про зміну предмета адміністративного позову, в якій просив визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про відмову у видачі будівельного паспорта забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341, викладене у формі листа від 06 травня 2016 року за №95/06.01-16-5 та зобовязати уповноважений орган містобудування та архітектури Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради на підставі його заяви від 26 квітня 2016 року видати будівельний паспорт забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341 (а. с. 40-42).

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився. Представник останнього за довіреністю ОСОБА_2 подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про відмову у видачі будівельного паспорта забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341, викладене у формі листа від 06 травня 2016 року за №95/06.01-16-5 та зобовязати уповноважений орган містобудування та архітектури Сумської міської ради на підставі заяви ОСОБА_1 від 26 квітня 2016 року видати будівельний паспорт забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341. Разом із цим представник позивача просив розглянути справу в його відсутність (а. с. 70).

Представник відповідача Сумської міської ради в судове засідання не зявився, причин неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав. Про час, день і місце розгляду справи повідомлений належним чином (а. с. 59).

Представник відповідача Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, будучи належним чином повідомленим про час, день і місце розгляду справи, в судове засідання зявився без повідомлення причин (а. с. 58).

Представник третьої особи - Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради в судове засідання не зявився, причин неявки не повідомив (а. с. 60).

У звязку з неявкою сторін, третьої особи, суд розглядає справу на підставі наявних у ній доказів, у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Повно, всебічно і обєктивно дослідивши зібрані по справі докази та оцінивши їх у сукупності з точки зору належності, допустимості і взаємозвязку, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

У відповідності до ч. 1, ч. 4 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.

При вирішенні справи суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави (ст. 8 КАС України).

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 4, 5 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Субєкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

На пропозицію суду надати письмові заперечення проти позову, а також докази, якими вони обґрунтовуються, відповідачі відповідних доказів не надали, а тому суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

Судом встановлено, що 11 серпня 2015 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 укладено договір купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом ОСОБА_4, зареєстрований у реєстрі за №4494, за яким позивач придбав у власність земельні ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0500 га (кадастровий номер 5924788700:01:002:1340) та для ведення особистого селянського господарства площею 0,0629 га (кадастровий номер 5924788700:01:002:1341), які знаходяться за адресою: Сумська область, Сумський район, Червоненська сільська рада, вул. Олексіївська, 2.

Зі змісту п. 1.2 вказаного договору вбачається, що право власності продавця на відчужувані земельні ділянки підтверджується:

1) на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибну ділянку) площею 0,0500 га державним актом на право приватної власності на землю серії СМ №2191, виданим 30 травня 1994 року Червоненською сільською радою народних депутатів Сумського району Сумської області, зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №151. Право власності 11 серпня 2015 року зареєстровано державним реєстратором приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно номер запису про право власності 10749631 (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 700051859247);

2) на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,0629 га державним актом на право приватної власності на землю серії СМ №2191, виданим 30 травня 1994 року Червоненською сільською радою народних депутатів Сумського району Сумської області, зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №151. Право власності 11 серпня 2015 року зареєстровано державним реєстратором - приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу ОСОБА_4 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно номер запису про право власності 10749771 (реєстраційний номер обєкта нерухомого майна 700061259247).

Згідно з пунктами 3.1, 3.2 цей договір про перехід права власності на земельні ділянки вважається укладеним з дня його нотаріального посвідчення та право власності на земельні ділянки, що продаються у покупця виникає після державної реєстрації в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (а. с. 8-9).

У відповідності до матеріалів справи, 11 серпня 2015 року до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на підставі договору купівлі-продажу №4494 від 11 серпня 2015 року за №10750232 внесено записи про право власності за ОСОБА_1: на земельну ділянку, розташовану за адресою: Сумська область, Сумський район, Червоненська сільська рада, з кадастровим номером 5924788700:01:002:1340, державна реєстрація якої здійснена 31 липня 2015 року Управлінням Держземагенства у Сумському районі Сумської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею 0,05 га по вул. Олексіївській, 2 та на земельну ділянку з кадастровим номером 5924788700:01:002:1341, державна реєстрація якої здійснена 31 липня 2015 року Управлінням Держземагенства у Сумському районі Сумської області, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства площею 0,0629 га по вул. Олексіївській, 2 на території Червоненської сільської ради Сумського району Сумської області (а. с. 10-11).

У 2016 році на замовлення ОСОБА_1 товариство з обмеженою відповідальністю «Архдизайнстудія» розробило проект забудови житлового будинку по вул. Олексіївська, 2 в м. Суми на земельній ділянці для забудови площею 0,0500 га. Площа земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства становить 0,0629 га (а. с.13-17).

Згідно з інформацією Держгеокадастру у Сумському районі Сумської області від 26 квітня 2016 року земельні ділянки, які належать ОСОБА_1, відповідно до проекту землеустрою щодо встановлення та зміни меж міста Суми, а також постанови Верховної ради України від 15 вересня 2015 року №681-VIII «Про затвердження території міста Суми» передбачені до включення в межі міста Суми (а. с. 12).

Відповідно до заяви від 26 квітня 2016 року позивач звертався до Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Суми, вул. Олексіївська, 2 (а. с. 7).

Своїм рішенням, оформленим у вигляді листа від 06 травня 2016 року №95/06.01-16-5, Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради відмовив ОСОБА_1 у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки у звязку з невідповідністю чинної містобудівної документації на місцевому рівні, оскільки у звязку зі зміною меж міста Суми і Сумського району Сумської області збільшено територію міста за рахунок земель Червоненської сільської ради Сумського району та у відповідності до затвердженої містобудівної документації (плану зонування території міста Суми, розробленого інститутом «Дніпромісто» і затвердженого рішенням Сумської міської ради №2180-МР від 06 березня 2013 року) належна позивачу земельна ділянка розташована в зоні обєктів природно заповідного фонду, Р-1(а. с. 18-20).

Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до статті 26 Закону Українии «Про регулювання містобудівної діяльності»забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва.

Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

У відповідності до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05 липня 2011 року затверджений Порядок видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок).

Розділом ІІ даного Порядку визначений Порядок оформлення будівельного паспорта.

Пунктом 2.1 Порядку передбачено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів.

Згідно з пунктами 2.3 - 2.4 Порядку уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:

неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;

невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач є власником земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0500 га (кадастровий номер 5924788700:01:002:1340) та для ведення особистого селянського господарства площею 0,0629 га (кадастровий номер 5924788700:01:002:1341), які знаходяться за адресою: Сумська область, Сумський район, Червоненська сільська рада, вул. Олексіївська, 2.

Для реалізації свого права на будівництва жилого будинку на вказаній земельній ділянці, яка була надана йому для цієї цілі, позивач 26 квітня 2016 року відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки звернувся до уповноваженого органу містобудування та архітектури Сумської міської ради із заявою про надання будівельного паспорта забудови вказаної земельної ділянки.

Відповідно до статей 316-319 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд та вправі вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності.

Частиною 1 статті 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.

Із системного аналізу вищенаведених норм суд приходить до висновку, що позивач, спочатку придбавши у власність земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та для ведення особистого селянського господарства, в подальшому в зв'язку із відмовою відповідачів у видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки з тих підстав, що цільове призначення земельної ділянки не відповідає вимогам щодо використання даної території, був протиправно позбавлений права розпоряджатися своєю приватною власністю.

З матеріалів справи вбачається, що на час розгляду справи судом Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради знаходиться в стані припинення (а. с. 61).

Рішенням Сумської міської ради від 27 квітня 2016 року №662 МР, яке набуло чинності 05 травня 2016 року, затверджено Положення про Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, яке є відповідачем у справі (а. с. 62).

У відповідності до п. 1.1 Положення, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради відноситься до виконавчих органів Сумської міської ради другого відповідача в справі та є спеціально уповноваженим органом містобудування та архітектури на території міста Суми, утворюється Сумською міською радою, їй підзвітне та підконтрольне, підпорядковане виконавчому комітету Сумської міської ради та міському голові міста Суми.

Згідно з п. п. 3.2.6 Положення до компетенції Управління відноситься видача відповідно до закону будівельних паспортів забудови земельних ділянок (а. с. 63-68).

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм відповідну правову оцінку, суд приходить до висновку, що уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправним та скасування рішення Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про відмову у видачі будівельного паспорта забудови земельних ділянок під кадастровими номерами : 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341, викладеного у формі листа від 06 травня 2016 року за № 95/06.01-16-5, та зобовязання уповноваженого органу містобудування та архітектури Сумської міської ради на підставі заяви ОСОБА_1 від 26 квітня 2016 року видати будівельний паспорт забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо судового збору суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що при зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. (а. с. 1).

Відповідно до ст. 94 КАС України, якою визначено, що в разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), стягненню з місцевого бюджету м. Суми на користь позивача підлягає судовий збір у вказаному вище розмірі

На підставі викладеного, керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 316, 319 ЦК України, ст. ст. 26, 27 ЗУ «Про врегулювання містобудівної діяльності», п. п. 2.1, 2.3- 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово - комунального господарства України від 05 липня 2011 року №103, ст. ст. 4, 6, 9, 11, 41, 69, 70, 71, 94 КАС України, суд

п о с т а н о в и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумської міської ради, Управління архітектури та містобудування Сумської міської ради, третя особа: Департамент містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про визнання протиправним, скасування рішення і зобовязання вчинити дії задовольнити повністю.

Рішення Департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради про відмову у видачі будівельного паспорта забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341, викладене у формі листа від 06 травня 2016 року за № 95/06.01-16-5, визнати протиправним та скасувати.

Зобовязати уповноважений орган містобудування та архітектури Сумської міської ради на підставі заяви ОСОБА_1 від 26 квітня 2016 року видати будівельний паспорт забудови земельних ділянок під кадастровими номерами: 5924788700:01:002:1340 та 5924788700:01:002:1341.

Стягнути з місцевого бюджету м. Суми на користь ОСОБА_1 551 (пятсот пятдесят дону) гривну 20 копійок судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Білопільський районний суд Сумської області протягом десяти днів з моменту її проголошення, а особою, яка не брала участь в судовому засіданні при проголошенні постанови протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду скарги апеляційним судом.

Суддя: