06.09.2016
Справа №2-а/489/155/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2016 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого - судді Губницького Д.Г., при секретарі Коденко К.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в м. Миколаєві про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2016 р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до рядового патрульної поліції Управління патрульної поліції м. Миколаєва Касюк Кристини Олегівни, яким просив скасувати постанову серії ПС2 № 557242 від 22 травня 2016 р. винесену позивачем щодо накладання стягнення штрафу за ч. 1 ст. 122 КУпАП, звільнити його від адміністративної відповідальності у вигляді штрафу обмежившись усним зауваженням, а провадження в справі закрити.
Позов обґрунтував тим, що порушень правил дорожнього руху, що йому інкриміноване до допускав, висновки патрульного є недоведеними, без дослідження всіх обставин справи
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав.
Представник відповідача просила позов залишити без задоволення.
Суд, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Оскаржуваною постановою серії ПС2 № 557242 від 22 травня 2016 р. позивачу інкриміноване, що він 22 травня 2016 р. в м. Миколаєві керуючи автомобілем «Volksvagen» здійснив зупинку в зоні дії знаку 3.34 «Зупинку заборонено».
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із вимогами ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Із оглянутих в суді доказів вбачається, що позивач заперечував проти притягнення його до адміністративної відповідальності, проте в судовому засідання обставин відсутності події правопорушення не довів.
Разом з тим, відповідно до вимог ч.ч.1-5 ст.258 КУпАП, протокол не складається в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 70, 77, частиною третьою статті 85, статтею 153, якщо розмір штрафу не перевищує трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, частиною першою статті 85, якщо розмір штрафу не перевищує семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, статтею 107 (у випадках вчинення правопорушень, перелічених в частині третій статті 238) частиною третьою статті 109, статтями 110, 115, частинами першою, третьою і п'ятою статті 116, частиною третьою статті 116-2, частинами першою і третьою статті 117 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження на місці вчинення правопорушення), статтями 118, 119, статтями 134, 135, 185-3, статтею 197 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження), статтею 198 (при накладенні адміністративного стягнення у вигляді попередження) цього Кодексу, якщо особа не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається.
Протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Протоколи не складаються і в інших випадках, коли відповідно до закону штраф накладається і стягується, а попередження оформлюється на місці вчинення правопорушення.
У випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов'язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу, та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі. Цей протокол є додатком до постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Тобто частина 1 ст. 258 КУпАП передбачає порушення щодо яких допустимий спрощений порядок розгляду справи та протокол не складається
Частина 2 даної статті введена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» N 596-VIII від 14 липня 2015 р., а перелік вказаний в ч. 1 доповнений адміністративними правопорушеннями розгляд яких віднесений до компетенції Національної поліції.
Частини 1-3 даної статті знаходяться у логічному взаємозв'язку із ч. 5 даної статті та не суперечать їй, оскільки спрощений порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності за порушення передбачені ч.ч. 1-3 можливий без фіксації адміністративного правопорушення протоколом (ч. 1 ст. 254 КУпАП) виключно у тому випадку, якщо особа, яка підозрюється у скоєнні правопорушення, не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається.
Своїм визнанням особа фактично відмовляється від використання тих процесуальних прав, які надаються їй КУпАП, а саме: давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги (ч. 1 ст.268).
У рішенні Конституційного Суду України 5-рп/2015 від 26 травня 2015 р. відзначається, що складання протоколу про адміністративне правопорушення та розгляд уповноваженим органом (посадовою особою) справи про таке правопорушення належать до різних стадій адміністративного провадження.
Отож, розгляд відповідачем справи щодо позивача, який не погоджувався із фактом вчинення порушення, без обов'язкової стадії складання протоколу та на місці вчинення є неправомірним та призвело до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених у статтях 257, 268, 277, 278, 279, 280 Кодексу.
Тому постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності підлягає скасуванню.
Згідно вимог ст.9 КАС України, суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності не є підставою для закриття провадження по справі, оскільки зазначене не перешкоджає належному розгляду справи у відповідності до вимог діючого законодавства з посиланням на відповідні докази.
Керуючись ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії ПС2 №557242 від 22 травня 2016 р., якою на ОСОБА_1 накладений штраф в розмірі 255 грн. за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва
Суддя Д.Г. Губницький