Постанова № 61610415, 19.09.2016, Залізничний районний суд м. Львова

Дата ухвалення
19.09.2016
Номер справи
462/3933/16-а
Номер документу
61610415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 462/3933/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2016 року Суддя Залізничного районного суду м. Львова Румілова Н.М., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова про визнання неправомірними дії та зобовязання провести перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 19.07.2016 року звернувся в суд з позовом визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Залізничному районі м.Львова, викладені у листі від 17 червня 2016 року № 6396/03-17 стосовно відмови у перерахуванні розміру пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонера органів прокуратури з 11 липня 2000 року, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 12.07.2001 р. № 2663-Н) на підставі довідки прокуратури Львівської області від 14 червня 2016 року № 18/1074 про заробітну плату з розрахунку 90% із середнього заробітку та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонера органів прокуратури з 11 липня 2000 року, згідно довідки прокуратури Львівської області від 14 червня 2016 року №18/1074 відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними відповідно із Законом України від 12.07.2001 р. № 2663-П), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку - 12504,61 гривень (дванадцять тисяч п'ятсот чотири грн. 61 коп.) без обмежень граничного розміру та здійснити відповідні виплати з врахуванням отриманих доплат з 01 січня 2016 року; допустити до негайного виконання постанову суду в частині зобовязання відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць. Позивач мотивує свої позовні вимоги тим, що він з 01.08.2001 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова та отримує пенсію за вислугу років у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». В подальшому пенсія неодноразово перераховувалась у розмірі 90 % від суми середнього заробітку з різних займаних ним посад. Прокуратурою Львівської області йому видана довідка № 18/1074 від 14.06.2016 р. про заробітну плату. 15.06.2016 р. він звернувся в Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки № 18/1074 від 14.06.2016 р., проте рішеннями управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова від 17.06.2016 р. № 6396/03-17 йому було відмовлено у здійсненні такого перерахунку, вважає, що дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та доплату до його пенсії є неправомірними, такими, що порушують його законні права та занижують розмір належної йому пенсії.

Відповідач, повідомлений про відкриття скороченого провадження у справі належним чином відповідно до ст. 33 КАС України. Ухвалу про відкриття скороченого провадження судом направлено на адресу відповідача та вручено.

Відповідач подав суду письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку. У звязку з чим ОСОБА_1 01.08.2001 року призначено пенсію, як працівнику прокуратури відповідно до ЗУ «Про прокуратуру», в редакції чинній на час призначення пенсії. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-УІІІ від 28.12.2014 року внесено зміни до ЗУ «Про прокуратуру», зокрема статтею 86 передбачено, що умови і порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, і оскільки з 01.01.2015р. останнім не визначено таких умов, підстав для проведення перерахунку не вбачають. Просить в позові відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 01.08.2001 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова як отримувач пенсії за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

14.06.2016 р. позивачеві прокуратурою Львівської області видана довідка з якою він звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії, однак Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова листом від 17.06.2016 р. № 6396/03-17 проінформувало позивача, що йому було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за нормамиЗакону України «Про прокуратуру»до моменту прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів /а.с.8,10/.

Згідно з ч.1 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

Відповідно доЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, за змістом ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакціїЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієїстатті Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.ч.13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Так, згідно з ч.13 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до ч.18 ст.50-1Закону України "Про прокуратуру"призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесеніЗаконом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»зміни до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.13 та ч.18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), які змін у зв'язку з прийняттямЗакону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»не зазнали.

Така ж правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа № 21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа № 21-445а13).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якоїКонституція Українита закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі іЗаконом України "Про прокуратуру").

Крім того, відповідно до статтей22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII(пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у тому числі заЗаконом України «Про прокуратуру».

Позивачу пенсія була призначена 01.08.2001 року, тобто до набрання чинності вказаним законом.

Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно довідки прокуратури Львівської області від 14.06.2016 р. № 18/1074 про заробітну плату, відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 17.01.2002 року, з розрахунку 90% середнього заробітку.

Разом з тим, вимога позивача про зобовязання відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугою років згідно довідки прокуратури Львівської області №18/1074 від 14.06.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 року №358/95-ВР в редакції від 12.07.2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на квітень 2010 року) з розрахунку 90% середнього заробітку 12504,61 грн., тобто в конкретному розмірі, не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до п.1 ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Аналіз наведеного законодавства надає підстави стверджувати, що суди не можуть втручатися у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, поки ним не буде реалізована його виключна компетенція, а тому зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з розрахунку 90 відсотків із суми середньої заробітної плати 12504,61 грн., тобто у конкретизованому розмірі є порушенням виключного права органу на реалізацію його повноважень.

Крім цього, слід зазначити, що предметом спору в даній справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років. В свою чергу, предметом доказування є обставини, які мають значення для вирішення справи та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Враховуючи те, що відмова відповідача у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії була обґрунтована виключно відсутністю права на такий перерахунок, що відповідач фактично не здійснював жодних дій щодо перерахунку пенсії позивачу на підставі його звернення від 15.06.2016 року, не оцінював надану позивачем довідку про розмір заробітної плати, не визначав нового розміру пенсії, не змінював відсотки середнього заробітку, з яких обраховувалася раніше призначена ОСОБА_1 пенсія, та не обмежував максимального розміру пенсії, яка має йому виплачуватися, суд приходить до висновку, що доказуванню підлягають виключно обставини, з якими повязана відмова позивачу у здійсненні такого перерахунку.

Таким чином, є підстави для висновку, що позовні вимоги в частині зобовязання відповідача вчинити дії із зазначенням конкретного розміру середнього заробітку, з розрахунку якого має бути здійснено перерахунок пенсії позивачу, а також в частині незастосування максимального розміру пенсії є безпідставними, оскільки щодо згаданих вимог відповідач на час звернення позивача до суду та розгляду справи судом ніяких протиправних дій чи бездіяльності не допускав та жодного рішення не приймав. Рішення суду не може ґрунтуватися на припущеннях і домислах, а також тих фактичних обставинах, які на момент його ухвалення хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому. Задоволення таких вимог може призвести до втручання суду в дискреційні повноваження органу Пенсійного фонду щодо вчинення дій з перерахунку пенсії, що судом першої інстанції враховано не було.

Крім цього вимога позивача про допущення до негайного виконання постанови суду у частині зобовязання відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць не підлягає задоволенню, оскільки ч. 1 ст. 256 КАС України передбачає негайне виконання постанови суду у випадку присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Оскільки позивач звернувся до суду із адміністративним позовом про перерахунок пенсії, а не про присудження такої, у даній вимозі слід відмовити.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Як встановлено судом, відповідач, здійснюючи розрахунок розміру пенсії, не діяв на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають до задоволення.

Оскільки в даному випадку позивач має право на перерахунок пенсії, а тому вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії підлягають задоволенню в межах строку визначеного ст.99 КАС України, тобто з 19.01.2016 року.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа, а тому з Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути 551,2 грн. сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, ст.ст.19,22,152 Конституції України, ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст. ст.2,5,6,17,71,159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 90 % від суми заробітної плати на підставі довідки, виданої Прокуратурою Львівської області 14.06.2016 р. № 18/1074.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки, виданої Прокуратурою Львівської області 14.06.2016 р. № 18/1074 у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років за період з 19.01.2016 р.

У решті позову відмовити.

Стягнути, за рахунок бюджетних асигнувань, з Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 551,2 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Залізничний районний суд м. Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя /підпис/ ОСОБА_2

Копія вірна.

Суддя: Н.М.Румілова