Дата документу Справа №
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Є.У.№ 328/1760/16-ц Головуючий у 1-й інстанції: Курдюков В.М.
Провадження № 22-ц/778/4269/16 Суддя-доповідач: ОСОБА_1
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2016 року місто Запоріжжя
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого, суддіОСОБА_1суддів:ОСОБА_2 ОСОБА_3секретарОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 23 серпня 2016 року по справі за позовом Комунального підприємства «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради до ОСОБА_5 про стягнення заборгованості за послуги з централізованого опалення,
В С Т А Н О В И Л А:
У травні 2016 року КП «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради звернулося до суду із вказаним позовом, посилаючись на те, що відповідно до рішення Токмацької міської ради № 151 від 31.06.2013 року виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Токмак Запорізької області визначено Комунальне підприємство «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради, яке є єдиним виробником послуг з централізованого опалення в м. Токмак.
Між КП «Токмак Теплоенергія» ТМР та відповідачем встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання послуг з централізованого опалення на підставі відкритого особового рахунку № 13035047, за яким проводились нарахування. Відповідач зобов'язаний оплатити надані послуги, а позивач має право вимагати від відповідача виконання обов'язку щодо оплати наданих послуг.
Боржник взяті на себе обов'язки не виконує, плату за надані послуги не сплачує, тому його борг за період з 01.06.2014 року по 31.03.2016 року складає 7069,27 грн. На попередження працівників КП «Токмак теплоенергія» ТМР про необхідність погасити заборгованість не реагує.
Згідно з розрахунками 3% річних від простроченої суми боргу за період з 01.06.2014 року по 31.03.2015 року складає 143,04 грн., а сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів - 1159,76 грн. Дії боржника наносять шкоду підприємству, яке втрачає можливість своєчасно проводити оплату за енергоносії, сировину, матеріали, своєчасно виконувати свої зобов'язання.
Посилаючись на зазначені обставині позивач просив суд, стягнути з відповідача на користь Комунального підприємства «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради борг за послуги з централізованого опалення в сумі 7069,27 грн., втрати внаслідок інфляції в сумі 1159,76 грн., три відсотки річних у сумі 143,04 грн. та стягнути витрати по сплаті судового збору.
Рішенням Токмацького районного суду Запорізької області від 23 серпня 2016 року позов задоволено повністю. Стягнуто з ОСОБА_5 на користь Комунального підприємства «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради заборгованість за послуги з централізованого опалення у сумі 7069,27 грн., 3% річних в сумі 143,04 грн., суму витрат від інфляції 1159,76 грн., а всього 8372,07 грн. Стягнуто з ОСОБА_5 на користь Комунального підприємства «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради витрати на оплату судового збору в сумі 1378,00 грн.
Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_5 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без зміни, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено, що за поясненнями відповідача ОСОБА_5, з 2013 року він є власником квартири АДРЕСА_1.
З 01 червня 2013 року виконавцем послуг з централізованого опалення являється КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради, на підставі рішення виконкому Токмацької міської ради №151 від 31.05.2013 року.
Відповідно до рішення Токмацької міської ради № 151 від 31.05.2013 року виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Токмак Запорізької області визначено Комунальне підприємство «Токмак Теплоенергія» Токмацької міської ради, яке є єдиним виробником послуг з централізованого опалення в м. Токмак.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Токмак Теплоенергія» та Комунальним підприємством «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради укладений Договір про відступлення права вимоги від 31 травня 2013 року.
Відповідно до п. 1.1. Договору, первісний кредитор передає новому кредитору, а новий кредитор приймає право вимоги, що належить первісному кредиторові, і стає кредитором за договорами «про надання послуги з централізованого опалення», договорами «про постачання теплової енергії в гарячій воді», договорами «про закупівлю послуг з постачання теплової енергії за державні кошти» укладеними між первісним кредитором та фізичними особами, приватними підприємцями, юридичними особами, які є споживачами теплової енергії.
Пунктом 1.2 Договору передбачено, що КП «Токмак теплоенергія», як Новий кредитор, одержує право вимагати від Боржників належного виконання всіх зобовязань за Договорами.
Згідно акту прийому-передачі від 31 травня 2013 року, ТОВ «Токмак Теплоенергія» передає, а КП «Токмак теплоенергія» Токмацької міської ради приймає дебіторську заборгованість на загальну суму 9 367 527,28 грн.
У березні 2016 року позивач звертався до суду в порядку наказного провадження про стягнення з ОСОБА_5 заборгованості, проте ухвалою Токмацького районного суду Запорізької області від 30.03.2016 року у прийнятті заяви відмовлено з підстав наявності між сторонами спору про право.
Між КП «Токмак Теплоенергія» ТМР та відповідачем встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання послуг з централізованого опалення на підставі відкритого особового рахунку, за яким проводились нарахування.
Згідно ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» КП «Токмак теплоенергія» надає послуги, що за своїм функціональним призначенням є комунальними послугами, а саме - надання послуг з централізованого опалення.
Згідно ст.ст. 19, 25 Закону України «Про теплопостачання», споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію і у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії теплопостачальної організації остання має право на стягнення заборгованості.
Відповідно до «Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, плата за надані послуги вноситься споживачем відповідно до показань засобів обліку води і теплової енергії або затверджених нормативів (норм) споживання на підставі платіжного документа (розрахункової книжки, платіжної квитанції тощо) або відповідно до умов договору на встановлення засобів обліку. Розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим (п. 18 Правил).
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 20, ч.1-2 ст.32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Свої зобов'язання щодо надання житлово-комунальних послуг з централізованого опалення позивач виконує в повному обсязі, в свою чергу, відповідач дані послуги не оплачує в повному обсязі, у зв'язку з чим, утворилась заборгованість за надані послуги з теплопостачання за період з 01.06.2014 року по 31.03.2016 року в сумі 7 069,27 грн.
Згідно з розрахунками 3% річних від простроченої суми боргу за період з 01.06.2014 року по 31.03.2016 рік складає 143,04 грн., а сума, на яку збільшився борг внаслідок інфляційних процесів - 1 159,76 грн.
Як вірно далі встановив суд попередньої інстанції, квартира Відповідача знаходиться в багатоквартирному житловому будинку, який введений в експлуатацію з комплексом загальнобудинкового інженерного обладнання (в тому числі із централізованим опалення), яке виконане за схемою, що збалансована в цілому по будинку.
Як, вбачається з положень ст. 24 ЗУ "Про теплопостачання", який є спеціальним для спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Тобто, це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (надалі - Правила) передбачено, що споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Проте, зазначене положення повинно застосовуватись в контексті з положеннями пунктів 25-27 цих Правил.
Відповідно до п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
В п. 26 Правил, вказано, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Відповідно до п. 27 Правил, витрати, пов'язані з відключенням від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води, а також встановлення індивідуальних (автономних) систем опалення, відшкодовуються споживачами відповідно до калькуляції, складеної виконавцем.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 22.11.2005 № 4 затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (надалі - Порядок), який містить в собі імперативні норми, тобто норми, що не допускають будь - яких відхилень від вичерпного переліку прав і обов'язків тих чи інших суб'єктів.
Відповідно до п. 1.2. Порядку для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від вказаних мереж.
Відповідно до п. 2.1. Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинку) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканця будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Засідання комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення комісії оформлюється протоколом, витягз якого у десятиденний строк надається заявникові.
Відповідно до п. 2.2.1 Порядку при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) опалення.
Відповідно до п. 2.3. Порядку отримання технічних умов може виконуватися безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.
Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно - монтажна організація на підставі договору із заявником.
Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.
Відповідно до п. 2.5. Порядку відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири, або уповноваженої ним особи.
Відповідно до п. 2.6 Порядку по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
Відповідно до п. 2.7. Порядку тільки після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
Таким чином, чинним законодавством України встановлено зазначений порядок відключення споживача від мереж централізованого опалення, який передбачає виконання низки проектно - технічних дій та погоджень їх результатів з уповноваженим органами.
Сам ОСОБА_5 вказав колегії суддів, що акт про відключення на розгляд комісії він не подавав, і комісією він не затверджувався.
Якщо при відключенні від централізованого опалення не було дотримано вимог Правил та Порядку, такі дії вважаються самочинними,
Рішенням Токмацької міської ради № 27 від 20.06.2013 року затверджено Порядок надання дозволів на відключення від мереж централізованого опалення. Вказаний Порядок затверджений з метою недопущення порушення теплового балансу багатоквартирних будинків, координації дій по встановленню індивідуального опалення та реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення, для безпечного використання газу в роботі.
Відповідачем, як зазначив суд першої інстанції, надано дозвіл № 83 від 13.06.2014 року на відключення від мереж централізованого опалення квартири, акт про відключення квартири (не житлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення від 14.06.2014 р., акт про виконання робіт по встановленню індивідуального опалення (не житлового та житлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від 12.11.2014 р.
Зазначені акти не узгоджено у встановленому порядку з представником виконавця послуг з ЦО.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що відповідачем не надано доказів на підтвердження дотримання встановленого порядку відключення від мереж централізованого опалення, зокрема не надано суду належним чином погоджений акт затверджений постійно діючою міжвідомчою комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від вказаних мереж, який передбачений п. 2.6. та Додатком № 4 Порядку.
Колегія суддів погоджується з висновком суду, що долучені відповідачем документи не підтверджують законність відключення відповідача від системи централізованого опалення в спірний період, оскільки відповідачем не було дотримано в повному обсязі Порядку відключення від централізованої системи теплопостачання.
Таким чином, суд попередньої інстанції, виходячи з викладеного прийшов до правильного висновку щодо стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги з відповідача.
Доводи апеляційної скарги зводяться лише до незгоди з рішенням суду першої інстанції, ґрунтуються фактично на тих же доводах, на які посилався відповідач в суді першої інстанції, як на підстави своїх заперечень проти позову, вони фактично вірно оцінені судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні, перевірені як зазначено вище колегією суддів і його висновків не спростовують.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі щодо не встановлення договірних відносин, на надання достатнього обсягу доказів щодо правомірного відключення від мереж позивача, про неотримання послуг взагалі, не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, які являються обов'язковою підставою для скасування судового рішення.
Отже висновки суду першої інстанції відповідають матеріалам справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, та підстав для його скасування колегія судів
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 відхилити.
Рішення Токмацького районного суду Запорізької області від 23 серпня 2016 року по цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: