Постанова № 61607994, 12.09.2016, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
12.09.2016
Номер справи
335/9404/16-а
Номер документу
61607994
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

1Справа № 335/9404/16-а 2-а/335/322/2016

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Соболєвої І.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

22.08.2016 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування усіх видів грошового забезпечення при призначенні йому пенсії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.07.2016 року та виплачувати на постійній основі пенсію позивачу з урахуванням всіх видів грошового забезпечення.

В обґрунтування позову зазначено, що він отримує пенсію згідно з вимогами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ(далі - Закон № 2262-ХІІ). При призначенні пенсії відповідачем не було враховано суми: надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 9 349,51 грн., премії у розмірі 32 462,41 грн., матеріальної допомоги при звільненні у розмірі 71 775,00 грн., матеріальної допомоги для оздоровлення за 2015 рік у розмірі 3 809,04 грн., матеріальної допомоги для оздоровлення за 2016 рік у розмірі 2 500,00 грн., індексації у розмірі 5 558,84 грн. З огляду на зазначене, позивач отримує пенсію у меншому розмірі, ніж встановлено законодавством.

03.08.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про здійснення відповідного перерахунку пенсії з урахуванням зазначених виплат з моменту призначення пенсії, однак листом відповідача від 17.08.2016 року йому було повідомлено, що виплата пенсії проводиться згідно з діючим законодавством. З урахуванням зазначеного, позивач просить суд зобов'язати відповідача здійснити з 01.07.2016 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, матеріальної допомоги для оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, премії, а також індексації, згідно довідки УДАІ ГУМВС України у Запорізькій області № 10/7-99 від 01.08.2016 року та довідки ГУ НП у Запорізькій області № 692 від 26.07.2016 року.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Ухвалою суду від 25.08.2016 відкрито скорочене провадження у справі.

07.09.2016 року від головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надійшли заперечення на адміністративний позов за змістом яких представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публiчно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, (пенсіонер Національної поліції), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та з 01.07.2016 року отримує пенсію за вислугу років, обчислену за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у розмірі 56 % грошового забезпечення, що підтверджується розрахунком пенсії автоматизованої системи Пенсійного фонду України (роздрукованого 15.07.2016 року).

Як вбачається з вищевказаного розрахунку, пенсія за віком обчислена ОСОБА_1 з 01.07.2016 року, виходячи з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45 %, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в т.ч. премія 0%

Позивач, вважаючи, що ГУ ПФУ в Запорізькій області невірно обчислено розмір пенсії, 03.08.2016 року звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які безпідставно не були враховані під час призначення та нарахування пенсії.

На вказану заяву ГУ ПФУ в Запорізькій області надано відповідь від 17.08.2016 року за № 715/4-9, відповідно до якої позивачеві було роз'яснено, що відсутні законні підстави для врахування вищевказаних видів грошового забезпечення при визначенні розміру пенсії. Також зазначив, що згідно з рішенням Конституційного Суду України № 4-рп/2015 від 13.05.2015 року до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, належать лише надбавки, доплати, підвищення та премія.

22.08.2016 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Порядок призначення пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 (із змінами та доповненнями внесеною постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 154).

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови № 393, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-ХІІ від 20.12.1991 (із змінами та доповненнями).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 02.07.2015 (із змінами та доповненнями).

Частинами 1, 2 статті 94 Закону № 580-VIII визначено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції " установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.

Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, грошова допомога на оздоровлення, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15.

Відповідно до частини 1 статті 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Отже, суд доходить висновку, що бездіяльність відповідача, яка полягає в не врахуванні при проведенні розрахунку пенсії з урахуванням у складі грошового забезпечення вищезазначених видів матеріальної допомоги, є протиправною.

Стосовно твердження відповідача про те, що довідка ГУ НП у Запорізькій області № 692 від 26.07.2016 року не підтверджує сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з одноразової допомоги при звільненні, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на припис наведеної норми процесуального права при розгляді судом спору щодо правомірності дій (вчинення бездіяльності) суб'єкта владних повноважень, якими ОСОБА_1 зменшено розмір пенсійних виплат, то ПФУ в Запорізькій області має доводити правомірність (вчинення розрахунку) нарахування пенсійних виплат.

В свою чергу, відповідачем не надано суду жодного доказу (у відповідності до вимог ст. 70, 79 КАС України), який підтвердив би той факт, що з одноразової допомоги при звільненні не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В даному випадку довідки про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення, які є підставою для проведення перерахунку пенсії, отримані позивачем за періоди: з липня 2014 року по листопад 2015 року (УДАІ ГУМВС України у Запорізькій області № 10/7-99 від 01.08.2016 року) та з листопада 2015 року по червень 2016 року (ГУ НП у Запорізькій області № 692 від 26.07.2016 року), то перерахунок пенсії позивачеві має бути проведений з 01.07.2016 року, оскільки інформація, яка міститься у довідках надана установами за період, який передував даті призначення пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Квитанцією від 22.08.2016 року № 179391 підтверджується сплата позивачем судового збору в розмірі 1 102,42 грн. Отже, відповідна сума підлягає присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо розрахунку пенсії з 01.07.2016 року ОСОБА_1 без урахування всіх видів грошового забезпечення, в тому числі додаткових.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії з 01 липня 2016 року з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, матеріальної допомоги для оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, премії, а також індексації, згідно довідки УДАІ ГУМВС України у Запорізькій області № 10/7-99 від 01.08.2016 року та довідки ГУ НП у Запорізькій області № 692 від 26.07.2016 року.

Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1 102,42 (одна тисяча сто дві гривні сорок дві копійки) грн., присудити на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012, юридична адреса: 69057, Запорізька область, місто Запоріжжя, проспект Леніна (Соборний), будинок 158-Б).

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі, протягом 10 днів з дня отримання постанови, апеляційної скарги.

Суддя: І.П. Соболєва