Постанова № 61586781, 21.09.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2016
Номер справи
818/232/16
Номер документу
61586781
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2016 р. Справа № 818/232/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Макаренко Я.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. по справі № 818/232/16

за позовом ОСОБА_1

до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції , Реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції у Сумській області , Управління "Центр надання адміністративних послуг"

про визнання незаконним рішення, скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції (далі - перший відповідач), Реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції у Сумській області (далі - другий відповідач), Управління "Центр надання адміністративних послуг" (далі - третій відповідач), в якому,з урахуванням уточнень, просила суд:

- визнати незаконним рішення про державну реєстрацію права власності, індексний номер: НОМЕР_3 від 05.08.2015 року прийнятого державним реєстратором Державної реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції Сумської області Лизогуб A.A. та скасувати його;

- визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за № НОМЕР_2 проведеної державним реєстратором Державної реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції Сумської області Лизогуб A.A;

- зобов'язати Державну реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції здійснити державну реєстрацію права власності на 1/2 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, на підставі рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. в задоволенні зазначеного позову відмовлено.

Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.

Колегія суддів заслухавши, доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Рішенням Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012 по справі № 2-1/2012 проведено розподіл домоволодіння, розміщеного за адресою АДРЕСА_1 між сторонами по справі та визнано право власності за ОСОБА_1 на 1/2 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7-9).

Рішенням виконавчого комітету Сіннівської сільської ради Краснопільського району Сумської області № 72 від 19.09.2012 проведено розподіл домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, на домоволодіння з новими адресами:

АДРЕСА_1 - домоволодіння ОСОБА_3

АДРЕСА_1 - домоволодіння ОСОБА_1 (а.с. 16)

04.08.2015 позивач звернулась до Реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції у Сумській області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, а саме права власності домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.68).

Рішенням державного реєстратора Реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції у Сумській області від 05.08.2015 № НОМЕР_3 за ОСОБА_1 було зареєстровано право приватної власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1, та зазначено розмір частки 1/1 (а.с. 13-14).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що у державного реєстратора були відсутні підстави для реєстрації за позивачкою 1/2 житлового будинку за адресою АДРЕСА_1,

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Обов'язковість процедури реєстрації речових прав встановлена ч. 3 ст. 3 зазначеного Закону, за приписами якої права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Виходячи з положень ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства. Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав або відмову в такій реєстрації.

За приписами ст. 15 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених ст. 18 цього закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 зазначеного Закону державна реєстрація прав проводиться на підставі:

1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом;

2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону;

3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді;

4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом;

5) рішень судів, що набрали законної сили;

6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Згідно п. 37 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013р. N 868 (чинного на час прийняття спірного рішення про державну реєстрацію документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є:

1) укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат;

2) свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат;

4) видані нотаріусом свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікати;

5) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону;

6) свідоцтво про право власності, видане органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дублікат;

7) свідоцтво про право власності на нерухоме майно чи його дублікат, видані до 1 січня 2013 р. органом місцевого самоврядування або місцевою держадміністрацією;

8) рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийняте власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;

9) державний акт на право приватної власності на землю, державний акт на право власності на землю, державний акт на право власності на земельну ділянку або державний акт на право постійного користування землею;

10) рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;

11) ухвала суду про затвердження (визнання) мирової угоди;

12) заповіт, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

13) закон, яким установлено сервітут на нерухоме майно;

14) рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;

15) рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;

16) інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.

З матеріалів справи колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 разом із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подала такі документи:

рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р. по справі № 2-1/12;

ухвала Краснопільського районного суду Сумської області від 10.09.2012р. по справі № 2-1/12;

рішення Сіннівської сільської ради Краснопільського району Сумської області № 72 від 19.09.2012р.;

рішення Сіннівської сільської ради Краснопільського району Сумської області від 25.10.2012р.;

довідку-характеристику об'єкту нерухомого майна № НОМЕР_4, видану Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації»;

технічний НОМЕР_1 , виданий 17.02.2015р. Комунальним підприємством «Сумське міське бюро технічної інвентаризації»;

квитанцію та копію паспорта (а.с. 15).

Рішенням Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р. по справі № 2-1/12 визнано право власності за ОСОБА_1 на ? частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1. Вказане рішення набрало законної сили 12.07.2012р. (а.с. 7-9).

Отже, вказане судове рішення є документом, який належним чином підтверджує виникнення права власності за ОСОБА_1 на ? частину вказаного нерухомого майна.

Ухвалою Краснопільського районного суду Сумської області від 10.09.2012р. по справі № 2-1/12 роз'яснено вказане судове рішення та зазначено, що рішенням Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р. проведено розподіл домоволодіння розміщеного за адресою АДРЕСА_1 між сторонами по справі та визнано право власності за ОСОБА_1 на ? частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10-11).

Разом з тим, державним реєстратором реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції 05.08.2015р. прийнято рішення про проведення державної реєстрації права власності на 1/1 частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13-14).

Прийняття такого рішення обґрунтовано тим, що у процесі поділу вищезазначеного домоволодіння утворився самостійний новостворений об'єкт нерухомого майна, якому за рішенням виконавчого комітету Сіннівської сільської ради було присвоєно нову поштову адресу - с. Барилівка, вул. Село, буд. 19 б.

Між тим, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 в якості документа, на підставі якого має бути проведено державну реєстрацію подано рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р.

На підставі п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація проводиться на підставі саме рішення суду, яке набрало законної сили.

При цьому, судовим рішенням, яке було подане позивачем державному реєстратору не встановлено, що вказане домоволодіння належить позивачу в частці 1/1 та має адресу АДРЕСА_1.

Таким чином, державний реєстратор зобов'язаний був у відповідності до приписів п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зареєструвати за позивачем право власності на ? частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, яке визнано за позивачем рішенням Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р.

Між тим, суд першої інстанції порушив зазначені норми матеріального права та дійшов необґрунтованого висновку про відсутність у державного реєстратора підстав для реєстрації за ОСОБА_1 права власності на 1/2 житлового будинку за адресою АДРЕСА_1

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання незаконним рішення про державну реєстрацію та визнання незаконною та скасування державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Державну реєстраційну службу Сумського міського управління юстиції здійснити державну реєстрацію права власності на 1/2 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, на підставі рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р., колегія суддів зазначає наступне.

24.02.2016р. Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження № 124-р «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції», відповідно до якого з 04.03.2016р. Сумське міське управління юстиції припинило надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

На даний час державна реєстрація речових прав на нерухоме майна у місті Суми проводиться відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми», яке ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 12.05.2015р. залучено в якості відповідача по даній справі.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає за необхідне для захисту прав позивача зобов'язати управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» здійснити державну реєстрацію права власності на 1/2 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, на підставі рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р.

Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення судом першої інстанції норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову ОСОБА_1

Згідно ч. 6 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 вказаної статті КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем при зверненні до суду з позовом було сплачено судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління "Центр надання адміністративних послуг" судового збору, сплаченого позивачем у розмірі 551,20 грн. на користь ОСОБА_1.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2016р. по справі № 818/232/16 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Сумського міського управління юстиції, Реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції у Сумській області, Управління "Центр надання адміністративних послуг" задовольнити.

Визнати незаконним рішення про державну реєстрацію права власності, індексний номер: НОМЕР_3 від 05.08.2015 року прийнятого державним реєстратором Державної реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції Сумської області Лизогуб A.A. та скасувати його.

Визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за НОМЕР_2 проведеної державним реєстратором Державної реєстраційної служби Краснопільського районного управління юстиції Сумської області Лизогуб A.A.

Зобов'язати Управління "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" здійснити державну реєстрацію права власності на 1/2 частину домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, за ОСОБА_1, на підставі рішення Краснопільського районного суду Сумської області від 28.05.2012р..

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління "Центр надання адміністративних послуг" судовий збір у розмірі 551,20 грн. на користь ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Мінаєва О.М.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Шевцова Н.В. Повний текст постанови виготовлений 26.09.2016 р.