ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2016 року № 813/5904/15
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання Присташ І.М.,
представника позивача Боровець М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Західний Буг» до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу та направлення на проведення перевірки, визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В :
26 жовтня 2015 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «Західний Буг» (надалі по тексту - ПП «Західний Буг», позивач) до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області (надалі по тексту - відповідач), в якій згідно уточнених позовних вимог просить:
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства у Львівській області «Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №78 від 11 вересня 2015 року;
-визнати протиправним та скасувати направлення на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №72 від 25 вересня 2015 року.
Ухвалою судді Карп'як О.О. від 27.10.2015 року позовну заяву у даній адміністративній справі було залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення її недоліків.
17.11.2015 року позивач усунув недоліків позовної заяви, яка була залишена без руху.
Ухвалами суду від 18.11.2015 року у даній адміністративній справі відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду Карп'як О.О. 18.11.2015 року у справі №813/5923/15 у відповідності до ст.116 Кодексу адміністративного судочинства України, було об'єднано в одне провадження зі справою №813/5904/15 справу №813/5923/15 за позовом Приватного підприємства «Західний Буг» до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області про визнання протиправними дій.
Позовні вимоги Приватного підприємства «Західний Буг» до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області є аналогічні заявленим ПП «Західний Буг», обумовлюються та обґрунтовуються такими ж обставинами і такими ж доводами.
З огляду на вищенаведене та враховуючи ту обставину що позовні вимоги позивача по вищевказаних справ об'єднані в одне провадження, позивач просить суд:
-визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства у Львівській області «Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №78 від 11 вересня 2015 року;
-визнати протиправним та скасувати направлення на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №72 від 25 вересня 2015 року;
-визнати протиправними дії Державного інспектора сільського господарства Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Мартинюк Ігоря Богдановича щодо проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» згідно наказу про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №78 від 11 вересня 2015 року, направлення на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №72 від 25 вересня 2015 року, постанови слідчого СВ ГУМВС України у Львівській області капітана міліції Жук С.М. від 04.09.2015 року про призначення перевірки по кримінальному провадженню, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015140280000366 від 13.08.2015 року.
07 липня 2016 року на підставі розпорядження «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справ» №204-Р від 07 липня 2016 року, на виконання вимог статті 15-1 Кодексу адміністративного судочинства України призначено повторний автоматичний розподіл справи №813/5904/15.
За результатами повторного автоматичного розподілу справ між суддями, справу за позовом Приватного підприємства «Західний Буг» до Державної інспекції сільського господарства в Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу та направлення на проведення перевірки, визнання протиправними дій передано на розгляд головуючому судді Сакалош В.М.
Ухвалою суду від 08.07.2016 року справу прийнято до провадження та призначено судовий розгляд.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 05.10.2015 року в канцелярію ПП «Західний Буг» державним інспектором сільського господарства Державної інспекції сільського господарства в Львівській області Мартинюк Ігорем Богдановичем було подано копію наказу Державної інспекції сільського господарства в Львівській області «Про проведення позапланової перевірки ПП «Західний Буг» №78 від 11.09.2015 року та направлення на проведення позапланової перевірки ПП «Західний Буг» №72 від 25.09.2015 року. Із тексту, як наказу так і направлення вбачається, що підставою для проведення перевірки є: «Постанова про призначення перевірки від 04.09.2015 року СВ Радехівського РВ ГУМВС України у Львівській області (кримінальне провадження №12015140280000366 від 13.08.2015 року)». Однак, як стверджує позивач, постанова про проведення перевірки так і наказ та направлення на проведення перевірки є незаконними. Зокрема, на переконання позивача слідчий під час постановлення постанови про проведення перевірки керувався неіснуючою нормою в Кримінально-процесуальному кодексі України (надалі по тексту - КПК України), як підставою для призначення у кримінальному провадженні №12015140280000366 від 13.08.2015 року перевірки ПП «Західний Буг». Так, до набрання чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року пункт 4 часини 2 статті 40 КПК України уповноважував слідчого призначати ревізії та перевірки у порядку визначеному законом. Проте, з 15.07.2015 року у слідчого відсутні повноваження призначати ревізії та перевірки.
Окрім цього, зазначає, що в наказі Державної інспекції сільського господарства у Львівській області «Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №78 від 11 вересня 2015 року та направленні на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №72 від 25 вересня 2015 року вказано, що під час прийняття вищевказаного наказу та направлення керувалися Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Однак, відповідачем не було враховано, що відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
У зв'язку із вищенаведеним позивач вважає, що відповідачем порушені вимоги чинного законодавства тому просить суд позов задовольнити повністю.
Відповідач проти позову заперечив, надав суду письмові заперечення. У таких запереченнях відповідач вказує, що наказом Державної інспекції сільського господарства в Львівській області №78 від 11.09.2015 року призначено проведення позапланової перевірки ПП «Західний Буг» щодо дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок загальною площею близько 110 га земель, що розташовані за межами населеного пункту на території Увинської, Миколаївської та Пиратинської сільських рад Радехівського району. Підставою проведення вказаної перевірки є постанова про призначення перевірки від 04.09.2015 року СВ Радехівського РВ ГУМВС України у Львівській області (кримінальне провадження №12015140280000366 від 13.08.2015 року). Відповідачем на підставі наказу №78 від 11.09.2015 року видано направлення №72 від 25.09.2015 року на проведення у строк з 29.09.2015 року до 08.10.2015 року державним інспектором сільського господарства - Мартинюк Ігорем Богдановичем позапланової перевірки ПП «Західний Буг» щодо дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок загальною площею близько 110 га земель, що розташовані за межами населеного пункту на території Увинської, Миколаївської та Пиратинської сільських рад Радехівського району. За результатами проведеної перевірки державним інспектором було складено акт перевірки №73 від 08.10.2015 року та розрахунок розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного заняття земельних ділянок на території Увинської, Миколаївської та Пиратинської сільських рад Радехівського району.
Окрім цього, відповідач зазначає, що відповідно до ч.5 ст.40 КПК України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Разом із тим, згідно ч.7 ст.110 КПК України постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.
Враховуючи вищенаведені норми КПК України, Державною інспекцією сільського господарства в Львівській області після отримання постанови слідчого від 04.09.2015 року було видано наказ №78 від 11.09.2015 року та направлення №72 від 25.09.2015 року. Додатково наголошує, що жодних документів чи будь-якої іншої законної інформації, які б підтверджували незаконність постанови слідчого від 04.09.2015 року в Державної інспекції сільського господарства в Львівській області під час видачі наказу №778 від 11.09.2015 року та направлення №72 від 25.09.2015 року не було.
Отже, керуючись вищенаведеним, Державна інспекція сільського господарства в Львівській області при видачі наказу №78 від 11.09.2015 року та направлення №72 від 25.09.2015 року про проведення позапланової перевірки ПП «Західний Буг» діяла в межах наданих повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства. Таким чином, відповідач беручи до уваги безпідставність та необґрунтованість позовних вимог просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та просив позов задовольнити повністю.
Відповідач явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд, встановив наступне.
11.09.2015 року наказом Державної інспекції сільського господарства в Львівській області №78 призначено проведення позапланової перевірки ПП «Західний Буг» щодо дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок загальною площею близько 110 га земель, що розташовані за межами населеного пункту на території Увинської, Миколаївської та Пиратинської сільських рад Радехівського району.
Окрім цього до наказу на перевірку було долучено направлення на проведення позапланової перевірки №72 від 25.09.2015 року.
Підставою для проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» є постанова про призначення перевірки від 04.09.2015 року СВ Радехівського РВ ГУМВС України у Львівській області (кримінальне провадження №12015140280000366 від 13.08.2015 року.
За результатами проведеної перевірки державним інспектором було складено акт перевірки №73 від 08.10.2015 року та розрахунки розміру шкоди заподіяної внаслідок самовільного заняття земельних ділянок на території Увинської, Миколаївської, Пиратинської сільських рад.
В ході проведення позапланової перевірки державним інспектором було встановлено, що Приватним підприємством «Західний Буг»:
1.Самовільно зайнято земельну ділянку площею 21,0722 га із земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд) на території Увинської сільської ради Радехівського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
2.Самовільно зайнято земельну ділянку площею 28,02478 га із земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд) на території Миколаївської сільської ради Радехівського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
3.Самовільно зайнято земельну ділянку площею 40,2353 га із земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд) на території Пиратинської сільської ради Радехівського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
4.Самовільно зайнято земельну ділянку площею 18,0000 га із земель сільськогосподарського призначення (резервний фонд) на території Пиратинської сільської ради Радехівського району за межами населеного пункту для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Окрім цього, судом встановлено, що під час прийняття вищевказаного наказу та направлення відповідач керувався Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Однак, Державною інспекцією сільського господарства в Львівській області не було враховано, що відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» зокрема, державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.
Стаття 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає, зокрема підстави для здійснення позапланових заходів, а саме:
-подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
-виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
-перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів,
розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);
-обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом
господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;
-неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
-настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Окрім цього, проведення позапланових заходів з інших підстав, крім
передбачених ст.6 Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Разом із тим, жодної підстави, яка перелічена у ст.6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для видачі наказу на перевірку, а в подальшому і направлення на проведення позапланової перевірки та самої перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» не було.
Судом, із матеріалів справи встановлено, що єдиною підставою проведення перевірки позивача була постанова слідчого про проведення перевірки.
Однак, згідно постанови від 23.10.2015 року винесеної прокурором прокуратури Радехівського району молодшим радником юстиції Ватраль Р.В., постанову слідчого СВ Радехівського РВ ГУМВС України у Львівській області Жука С.М. від 04.09.2015 року про проведення перевірки по матеріалах досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015140280000366 від 13.08.2015 року - скасовано.
Зокрема встановлено, що постанова слідчого СВ Радехівського РВ ГУМВС України у Львівській області від 04.09.2015 року про проведення перевірки ПП «Західний Буг» прийнята з порушенням вимог чинного законодавства. Так, п.4 ч.2 ст.40 КПК України (повноваження слідчого щодо призначення ревізії та перевірки у порядку, визначеному чинним законом), якою слідчий керувався при постановленні даного рішення, виключено на підставі Закону №1697-V від 14.10.2014 року, який набрав чинності 15.07.2015 року. А відтак, норма Закону, яка уповноважувала слідчого призначати ревізії та перевірки підчас досудового розслідування кримінальних правопорушень, станом на 04.09.2015 року було нечинною.
Згідно з ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, на підставі викладеного суд прийшов до висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.2, 7-14, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Державної інспекції сільського господарства у Львівській області «Про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №78 від 11 вересня 2015 року.
Визнати протиправним та скасувати направлення на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №72 від 25 вересня 2015 року.
Визнати протиправними дії Державного інспектора сільського господарства Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Мартинюк Ігоря Богдановича щодо проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» згідно наказу про проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №78 від 11 вересня 2015 року, направлення на проведення позапланової перевірки Приватного підприємства «Західний Буг» №72 від 25 вересня 2015 року, постанови слідчого СВ ГУМВС України у Львівській області капітана міліції Жук С.М. від 04.09.2015 року про призначення перевірки по кримінальному провадженню, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015140280000366 від 13.08.2015 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної інспекції сільського господарства у Львівській області в користь Приватного підприємства «Західний Буг» 3654 (три тисячі шістсот п'ятдесят чотири) грн. 00 коп. судових витрат.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 27 вересня 2016 року.