ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" вересня 2016 р. Справа № 925/859/16
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Боровика С.С. з секретарем судового засідання Вініченко О.Б., за участю:
голови ліквідаційної комісії арбітражний керуючий ОСОБА_1 (особисто),
ОСОБА_2 не зявився,
ОСОБА_3 (особисто),
ОСОБА_4 не зявився,
ОСОБА_5: представник ОСОБА_6 (по довіреності),
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду заяву №95 від 27.07.2016 року голови ліквідаційної комісії дочірнього підприємства "Черкаситорф" державного підприємства "Київторф" ОСОБА_1 про порушення провадження у справі та визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
27.07.2016 року до господарського суду Черкаської області надійшла заява голови ліквідаційної комісії дочірнього підприємства "Черкаситорф" державного підприємства "Київторф" ОСОБА_1 про порушення провадження у справі та визнання боржника банкрутом.
Ухвалою суду від 28.07.2016 заяву прийнято до розгляду.
Від арбітражних керуючих ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_1 надійшли заяви про участь у справі.
У судовому засіданні 26.09.2016 року голова ліквідаційної комісії ОСОБА_1 підтримав заяву №95 від 27.07.2016 року, просить визнати банкрутом ДП "Черкаситорф" державного підприємства "Київторф" та призначити його ліквідатором підприємства.
Арбітражний керуючий ОСОБА_3 підтримав власну заяву про участь у справі, просить призначити його ліквідатором ДП "Черкаситорф" державного підприємства "Київторф".
Представник арбітражного керуючого ОСОБА_5 наголосив на можливості арбітражного керуючого ОСОБА_5 бути призначеним ліквідатором підприємства враховуючи його професійні якості.
Арбітражні керуючі ОСОБА_2 та ОСОБА_4 в судові засідання не зявилися, що не перешкоджає розгляду справи по суті.
При вирішенні поданої на розгляд заяви судом застовуються положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній з 19.01.2013 року).
Заслухавши голову ліквідаційної комісії арбітражного керуючого ОСОБА_1, арбітражного керуючого ОСОБА_3 та представника арбітражного керуючого ОСОБА_5, дослідивши заяви про участь у справі арбітражних керуючих ОСОБА_2 та ОСОБА_4, наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Згідно із Статутом дочірнє підприємство Черкаситорф державного підприємства Київторф засноване на підставі дозволу Міністерства вугільної промисловості України (правонаступником якого є Міністерство палива та енергетики України) від 16.12.1998 року №2-9345/73. Засновником ДП Черкаситорф є Державне підприємство Київторф.
На виконання пункту 4 окремого доручення Міністра енергетики та вугільної промисловості України Про роботу підприємств торфовидобувної галузі від 14.09.2015 року №01/27-2201 було прийнято рішення про припинення ДП Черкаситорф шляхом ліквідації.
Наказом державного підприємства Київторф від 12.01.2016 року №245 прийнято рішення про припинення ДП Черкаситорф шляхом ліквідації у відповідності до статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України та призначено голову ліквідаційної комісії ОСОБА_7
22.03.2016 року ДП Київторф видано наказ №251 про зміну складу ліквідаційної комісії ДП Черкаситорф, яким припинено повноваження голови ліквідаційної комісії ОСОБА_7 та його заступника та призначено головою ліквідаційної комісії ОСОБА_1
На виконання статті 105 Цивільного кодексу України про прийняте рішення щодо ліквідації боржника письмово повідомлено орган, що здійснює державну реєстрацію, яким у свою чергу внесено зміни до ЄДР про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Оскільки обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, на виконання вимог Цивільного кодексу України у процедурі ліквідації було здійснено наступні заходи: розглянуто вимоги кредиторів, встановлено кредиторську заборгованість Боржника відповідно до вимог та бухгалтерського обліку; вжито заходів щодо повернення дебіторської заборгованості Боржника, а саме направлено листи дебіторам з метою повернення дебіторської заборгованості (позови про стягнення заборгованості не подавалися у зв'язку з відсутністю коштів для сплати судового збору); персонально (під розписку) повідомлено кожного працівника Підприємства про майбутнє вивільнення; подано до центру зайнятості Звіт про заплановане вивільнення працівників; утворено комісію з інвентаризації майна Підприємства; проведено інвентаризацію активів та зобов'язань Підприємства; складено проміжний ліквідаційний баланс Підприємства, який було затверджено наказом ДП Київторф від 20.07.2016 року №256.
Відповідно до проміжного ліквідаційного балансу вартість майна Підприємства складає 2375 тис.грн., з яких балансова вартість основних засобів 828 тис.грн., запаси - 58 тис.грн., дебіторська заборгованість - 1445 тис.грн. Зобов'язання підприємства складають 14515 тис.грн. Отже, вартості майна підприємства недостатньо для задоволення вимог кредиторів. Рахунки, на яких обліковуються цінні папери у підприємства відсутні.
Наказом ДП Київторф від 20.07.2016 року №256 голову ліквідаційної комісії зобов'язано керуючись статтею 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом та у зв'язку з тим, що вартості майна підприємства, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, звернутися до господарського суду Черкаської області із заявою про порушення справи про банкрутство ДП Черкаситорф ДП Київторф. Представник працівників боржника для участі у справі про банкрутство не обирався.
Також голова ліквідаційної комісії арбітражний керуючий ОСОБА_1 пояснив, що оскільки у підприємства наразі відсутні кошти для оплати послуг арбітражного керуючого (ліквідатора), то обов'язки ліквідатора на підставі пункту 2 статті 95 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії ОСОБА_1 Голова ліквідаційної комісії ДП "Черкаситорф" ОСОБА_1 має статус арбітражного керуючого, свідоцтво №140 від 18.02.2013 року.
Таким чином, вказані обставини є правовою підставою для порушення провадження у справі про банкрутство боржника.
Згідно частин 2, 3 статті 95 Закону за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обовязки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.
Виходячи з наведеного, наявні підстави для порушення провадження у справі, визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
При цьому суд враховує, що боржник не може відновити свою платоспроможність, а задовольнити вимоги кредиторів можливо лише за умови відкриття ліквідаційної процедури в разі виявлення майна у цій процедурі.
Щодо кандидатури на посаду ліквідатора суд зазначає наступне.
Арбітражні керуючі ОСОБА_1 та ОСОБА_3, представник арбітражного керуючого ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримали власні заяви про участь у справі, доповіли про стаж роботи арбітражним керуючим (розпорядником майна, ліквідатором), їх участь в інших справах про банкрутство державних підприємств.
Суд при визначенні кандидатури ліквідатора враховує позицію учасників судового процесу, кваліфікацію та професійні якості арбітражних керуючих ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_4
Також суд зазначає, що відповідно до інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 року №01-06/606/2013 призначення голови ліквідаційної комісії ліквідатором банкрута, що ліквідується власником, здійснюється господарським судом у виняткових випадках (в залежності від конкретних обставин справи), оскільки голова ліквідаційної комісії (ліквідатор) підпадає під ознаки заінтересованої особи стосовно боржника і відповідно до частини шостої статті 95 Закону несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів.
Матеріали справи не містять доказів винятковості для призначення голови ліквідаційної комісії ОСОБА_1 ліквідатором банкрута.
Виходячи із наданих заяв, арбітражні керуючі мають певні переваги один перед одним в певних показниках. Однак вирішальною обставиною у виборі арбітражного керуючого ОСОБА_3, якого суд призначає на посаду ліквідатора банкрута, суд відзначає його стаж роботи арбітражним керуючим з 2003 року, пятий рівень кваліфікації та науковий ступінь (доктор економічних наук) у порівнянні з іншими арбітражними керуючими ОСОБА_1 (2011, пятий рівень), ОСОБА_5 (2003, четвертий рівень), ОСОБА_2 (2009, пятий рівень), ОСОБА_4 (2010, перший рівень).
У звязку із цим, суд покладає обовязки ліквідатора на арбітражного керуючого ОСОБА_3
Керуючись статтею 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній з 19.01.2013 року), статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Порушити провадження у справі про банкрутство дочірнього підприємства "Черкаситорф" державного підприємства "Київторф" (вул. Леніна, 2, смт. Ірдинь, Черкаський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 31471283).
2.Визнати дочірнє підприємство "Черкаситорф" державного підприємства "Київторф" банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців.
3.Ліквідатором банкрута призначити ОСОБА_3 (м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, буд.7, свідоцтво на право здійснення діяльності арбітражного керуючого/розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора від 10.04.2013 року №563, ідентифікаційний номер фізичної особи платника податків НОМЕР_1).
4.Відмовити арбітражним керуючим ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5 у призначенні ліквідатором у даній справі.
5.Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.
6.Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається.
7.Кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
8.Після закінчення строку для подання кредиторських вимог, ліквідатора надати господарському суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів, письмовий звіт про надіслання всім кредиторам боржника повідомлення про результати розгляду грошових вимог та їх отримання кредиторами в порядку п. 5 ст. 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», скласти реєстр вимог кредиторів та подати на затвердження господарському суду реєстр вимог кредиторів.
9.Зобов'язати ліквідатора:
- заходи ліквідаційної процедури проводити у відповідності до вимог статей 37-48 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»;
- подати на затвердження до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс.
10.Відповідно до статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
- господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;
- строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
- у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
- припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
- відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
- продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом;
- скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
- вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;
- виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом;
- з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.
Постанову направити боржнику, Головному управлінню юстиції у Черкаській області, державному реєстратору, відділу ДВС Черкаського районного управління юстиції, ліквідатору.
Постанова суду набрала законної сили, однак може бути оскаржена до Київського апеляційного господарського суду.
Суддя С.С. Боровик