Справа № 694/1210/16-а
2-а/694/45/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2016 року м. Звенигородка
Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Кравченко Т.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом за позовом ОСОБА_1 до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
в с т а н о в и в:
05 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області та зобов`язати здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 01 червня 2016 року відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії в розмірі 90 %, провести нарахування та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат, без змін визначення індексації пенсії в результаті перерахунку (базового місяця для індексації пенсії) та забезпечити виплату пенсії в подальшому в розмірі 90 % сум заробітної плати згідно зазначеної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, без обмеження її максимального розміру.
Свої позовні вимоги ОСОБА_2 мотивує тим, що він перебуває на обліку в Звенигородському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Черкаської області та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723- ХІІ у розмірі 90 % заробітної плати. Останнім місцем роботи його була посада голови Звенигородської районної державної адміністрації.
Він звернувся із заявою до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів», надавши довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, однак позивач, не погоджуючись з таким рішенням, звернувся до суду.
В наданий судом строк відповідач подав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що Постановою КМУ №1013 внесено зміни допостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій»та скасовано право на здійснення перерахунку пенсій державних службовців при підвищенні окладів і наданні нових довідок при визначенні зарплати для обчислення пенсії державного службовця відповідно доЗакону України «Про державну службу». Також зазначив, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо Пенсійного забезпечення від 02.03.2015 року №213», з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно доЗакону України «Про державну службу». На підставі викладеного відповідач вважає, що починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу»не перераховують, через відсутність законних підстав для проведення такого перерахунку законних підстав.
Суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача щодо розгляду справи у загальному порядку з огляду на те, що скорочений порядок розгляду адміністративних справ щодо пенсійних виплат визначений п. 2 ч. 1ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів. При цьому судом не встановлено визначених ч. 4ст. 183-2 КАС Українипідстав для розгляду справи за загальними правилами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку з 27 квітня 2003 року і отримує пенсію згідност. 37 Закону України «Про державну службу».
03 серпня 2016 року позивач звернувся до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів згіднопостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р., на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Листом від 11 серпня 2016року Звенигородське ОУПФУ відмовило позивачу у перерахунку пенсії через відсутність законних для здійснення перерахунку пенсії державному службовцю у звязку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюєтьсястаттею 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
Згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу", чинного на момент призначення пенсії, пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно достатті 37-1 Закону №3723-XII(у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року(далі - Порядок № 865).
Пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме виключено п. 4 та п. 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час всуперечст. 37-1 Закону №3723-XIIКабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Разом з тим, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини 1ст. 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що з 01.01.2016 р. була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працював позивач до виходу на пенсію, - відмова відповідача є протиправною.
Та обставина, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII, яким встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу"; „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, є необґрунтованими, оскільки зазначена норма Закону стосується лише права на призначення пенсій особам, на яких поширюється дія перелічених законів, і не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.
З огляду на викладене, рішення Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області від 11.08.2016 року № 562/02 є протиправним, а позивач має право на відповідний перерахунок пенсії.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача 03.08.2016 року, перерахунок і виплату пенсії йому належить здійснити з 01.08.2016 року.
Позовні вимоги щодо забезпечення виплати пенсії в подальшому в розмірі 90 відсотків сум заробітної плати не можуть бути задоволені, оскільки суд здійснює захист прав від порушень, які вже відбулись, а не можуть виникнути в майбутньому.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6,8,19,21,22,46,55,58 Конституції України, ст.ст.33,35,37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.2,5,6,8,9,17,104-105, п.4 ст.122,162 КАС України,суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Звенигородського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаської області про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця та зобов'язати Звенигородське об'єднане управління ПФУ Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі довідки Звенигородської районної державної адміністрації від 01.08.2016р № 43/06-20 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 1 серпня 2016 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Київського апеляційного адміністративного суду через Звенигородський районний суд протягом десяти днів з проголошення постанови.
Суддя Т.М. Кравченко